Svaz pacientů zkritizoval zamítnutí protikuřáckého zákona

Praha - Svaz pacientů ČR je zaskočen postupem poslaneckého klubu hnutí ANO v čele s předsedou Zdravotního výboru PSP ČR Rostislavem Vyzulou, kvůli kterému Česká republika nebude nadále chránit občany před škodlivými účinky kouření. Svaz to uvedl v otevřeném dopise, který je zveřejněn na webu pacienti.cz.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Cigarety, kouření
doporučujeme

Odmítnutí zákona ze strany poslanců považujeme za mimořádně závažné ve vztahu k ochraně zdraví a za unikátní vítězství tabákové lobby v Poslanecké sněmovně PČR, uvedl svaz.

Kouření má v ČR podle něj na svědomí desítky tisíc zhoubných nádorů ročně, tisíce životů a miliardy korun vynaložených na léčení zdravotních komplikací přímo způsobených negativními účinky kouření. Protikuřácký zákon, který připravilo ministerstvo zdravotnictví zásadním způsobem, omezovalo kouření v celé ČR a tím chránilo zdraví obyvatel v České republice. Platí to i poté, co sněmovna schválila opoziční pozměňovací návrh, který umožňoval zavést jakési kuřárny bez obsluhy v restauracích jako je tomu například na letištích.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který má do pondělka připravit pro vládu výsledný text zákona, ČTK sdělil, že se rozhořčení svazu nediví. "Svaz pacientů zastupuje v tuto chvíli přesně ty, kteří na neschválení protikuřáckého zákona kvůli poslancům ANO doplatí nejvíce. Pacienti a občané naší země nebudou chráněni před škodlivými účinky kouření v restauracích, na sportovištích a dětských hřištích nebo při kulturních a zábavních akcích," uvedl. Tyto návrhy, které Sněmovna schválila, zařadí do inovovaného znění zákona.

Více než 65.000 nových zhoubných nádorů kvůli kouření ročně je podle Němečka dostatečný důvod pro schválení protikuřáckého zákona. "Tabáková lobby nepochybně slaví a je velkou otázkou, kdo s ní," prohlásil Němeček.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi budou nadále bez léků? Navrhovaná novela je k ničemu, zlobí se…

24.08.2019 15:31 Problémy s nedostupností léků podle České lékárnické komory (ČLnK) vládě předložená novela zákona o…

Po zrušení karenční doby přibylo už 11 procent nemocných

22.08.2019 18:49 Pracovníků, kteří letos v červenci onemocněli, proti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci přibylo…

Národ pijáků? Studie podkopává zažitý mýtus o Češích

22.08.2019 17:37 Aktualizováno Česko podle různých mezinárodních srovnání zůstává na předních příčkách ve spotřebě alkoholu. Mezi…

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama