Růst odvodů o 3,6 mld na navýšení platů nestačí. Oostupnost péče je ohrožena, volají zdravotníci

Praha – Vláda dnes sice schválila růst odvodů státu za děti, důchodce či nezaměstnané o 3,6 miliardy korun, podle zdravotníků to však na slíbené zvýšení platů v nemocnicích nestačí. 

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Svatopluk Němeček
doporučujeme

Zdravotníci varují, že se nepodaří získat nové pracovníky, takže ti dosavadní budou ještě víc přetíženi a odchody z nemocnic budou pokračovat. Kvalita a dostupnost péče je ohrožena, varovali oslovení zdravotníci.

S tím ale nesouhlasí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který je přesvědčen, že přidělená částka stačit bude. Počítá s penězi, které získá resort z vyššího výběru pojistného od zaměstnanců, firem a osob bez zdanitelných příjmů.

Němeček chtěl původně v souladu s představami lékařské komory, lékařských a zdravotnických odborů, nemocnic i pacientů získat 9,88 miliardy korun. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) mu však dal najevo, že může počítat nanejvýš se dvěma miliardami, a dalších devět miliard dostane z vyššího výběru pojistného. Šéf rezortu zdravotnictví svůj požadavek snížil na 5,05 miliardy, ani s tím ale na vládě neuspěl.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se domnívá, že Němeček udělal obrovskou politickou chybu tím, že od původní částky ustoupil. „Znevěrohodnil tím své výpočty, pak už nešlo o seriózní jednání, ale handl jako na perském trhu," řekl Kubek. Zdravotnictví se podle něj dostane do velkých problémů, na desetiprocentní zvýšení platů nebude, na to by podle propočtů komory bylo zapotřebí 7,5 miliardy. Nebude ani na valorizaci úhrad ambulancím, na nové léky pro lidi s rakovinou či roztroušenou sklerózou.

Vládě Kubek vytkl, že neplní své programové prohlášení, slíbila pravidelnou valorizaci odvodů do zdravotního pojištění. "Rozhodnutí vlády je chybné, nepřispěje ke zklidnění," řekl. Kampaň Zdravotnictví volá o pomoc podle něho pokračuje.

Podobně to vidí i předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. „Bude obtížné zachovat kvalitu a dostupnost péče, rozhodně se nepodaří zlepšit pracovní podmínky a povede to k dalším odchodům," řekl Engel.

Desetiprocentní platový nárůst ve zdravotnictví podpořily odbory, nemocnice, lékařská komora i pacienti. Shodla se na něm vládní koalice. Letos stát zaplatí za své pojištěnce zhruba 63 miliard korun, příští rok by to tedy mělo být 66,6 miliardy.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi budou nadále bez léků? Navrhovaná novela je k ničemu, zlobí se…

24.08.2019 15:31 Problémy s nedostupností léků podle České lékárnické komory (ČLnK) vládě předložená novela zákona o…

Po zrušení karenční doby přibylo už 11 procent nemocných

22.08.2019 18:49 Pracovníků, kteří letos v červenci onemocněli, proti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci přibylo…

Národ pijáků? Studie podkopává zažitý mýtus o Češích

22.08.2019 17:37 Aktualizováno Česko podle různých mezinárodních srovnání zůstává na předních příčkách ve spotřebě alkoholu. Mezi…

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama