Špidla: Dělení péče na standard a nadstandard je protiústavní

Praha - Dělení lékařské péče na standardní a nadstandardní, jak o tom uvažuje vláda Petra Nečase, je podle bývalého eurokomisař a expremiéra Vladimír Špidla (ČSSD) protiústavní. Informuje Radio Česko.

Vladimír Špidla (ČSSD)
doporučujeme

„Tento druh reforem je vyloučen, pokud jen trochu dodržujeme ústavu. Pro něco takového je třeba ústavu změnit. A Senát, kde má většinu ČSSD, takovou změnu neudělá. Pokud by se to vláda snažila prosadit, je na místě ústavní žaloba a nemůže to projít," řekl Rádiu Česko Špidla. 

Špidla uvádí příklad, že by se za příplatek prováděly laparoskopické operace, kdy pacientovi zůstává jen miniaturní jizva, a ve standardu by bylo „rozřezané břicho". 

Vláda podle něj nemůže omezit lékařskou péči pouhým zákonem. „Ve smyslu právním a ve smyslu čistě zdravotní péče není možné určit standard a nadstandard," je přesvědčen Špidla. 

Pacient se podle Špidly bude moct soudit, když nebude spokojen s tím, že by za některé druhy operací musel doplácet. 

Expremiér je přesvědčen, že stát má na lékařskou péči dostatek prostředků. „Stát má ohromné rezervy ve zvládnutí cen léků, zdravotnického materiálu, racionalizaci procesů. Až když se vyčerpají všechny tyto záležitostí, je možné uvažovat o nějakých kritériích omezujících péči. Ale péči nelze omezovat na základě peněženky," řekl Rádiu Česko Špidla. 

Podobně je podle něj protiústavní i možnost, že by vláda protlačila reformní zákony a úsporná opatření ve stavu legislativní nouze. 

„Je to protiústavní. Po mém soudu by se to u Ústavního soudu snadno prokázalo. Je věcí vlády, aby dobře plánovala a předkládala zákony včas. Legislativní nouze je pro věci naprosto nečekané. Ale předvolební čachr, kdy nechtěli jít s kůží na trh, to není důvod pro legislativní nouzi," řekl Špidla v diskusní pořadu Studio Česko. 

Témata: Zdravotnictví
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

12.06.2021 21:59 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Při očkovacím maratonu se ve středních Čechách naočkovalo 5535 lidí

12.06.2021 20:28 Při očkovacím maratonu se ve Středočeském kraji naočkovalo vakcínou proti covidu-19 5535 lidí. Akce…

Pacienti s migrénou jsou v práci často za simulanty. Jsou přitom…

12.06.2021 13:30 Většina pacientů, které sužuje migréna, přicházejí o svoji práci. Třetina zaměstnavatelů totiž…

Za pátek 180 nově nakažených. V pracovním dni je to nejméně od srpna

12.06.2021 10:32 Aktualizováno Ukončené očkování proti nemoci covid-19 mají v Česku přes dva miliony lidí, dávek bylo dosud…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama