Lidé by se měli zajímat o náklady na svou péči, říkají pojišťovny

Praha - Zdravotní pojišťovny potřebují jasně vymezit standardy a nadstandardy zdravotní péče, shodli se na tom v neděli v televizi Prima prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich a ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. Jedině tak nedopadne pokles výdajů pojišťoven na pacienty.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Je nutné, aby každý věděl, na co má nárok a na co si lze připlatit. Musíme si říci, kde končí solidarita. Zda máme ještě platit rehabilitace, obroučky brýlí, nebo plomby na zanedbané zuby?" uvedl Horák. Friedrich s ním souhlasí. "Je to problém společnosti, která chce solidární systém. Je potřeba o tom diskutovat," řekl Friedrich.

České zdravotní pojišťovny totiž čeká příští rok pokles výdajů v rozsahu dvou až tří procent. Podle obou zástupců pojišťoven to však nemusí nutně znamenat, že budou tratit pacienti. "Jsme schopni regulovat výši nákladů a výši příjmů, pacientů se to dotknout nemusí" ujišťoval Horák.

VZP podle něj již snížila své náklady na administraci a snižuje platy svým zaměstnancům. Horák uvedl, že by se rád dostal do spodní třetiny pojišťoven v poměru počtu zaměstnanců na počet pojištěnců.

Friedrich zároveň upozornil, že české pojišťovny jsou relativně moderní a efektivní v porovnání se zahraničím a prostoru pro úspory je zde proto málo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dojímá mě obětavost personálu. Listopad rozhodne, jaký kurz nabereme, říká…

26.10.2020 22:17 Aktualizováno ROZHOVOR – Obětavost zdravotnického personálu jej dojímá. Majitel berounské a hořovické nemocnice…

Když to nejde po dobrém, půjde to po zlém. Mentálně nemáme na to být…

26.10.2020 22:16 Aktualizováno Navzdory tomu, že Česko se nachází v kritické fázi boje s epidemií, lidé chodí po venku a opatření…

Vrecionová sepsala ostrý dopis: Babiš selhal a manipuluje s fotkami z…

26.10.2020 22:15 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) by podle europoslankyně ODS Veroniky Vrecionové neměl viníky vlastního…

Nemocnice musí omezit zdravotní péči, která není nezbytná

26.10.2020 22:04 Nemocnice musí omezit odložitelnou zdravotní péči podobně jako v březnu. Nařízení ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama