Lékaři: Léčíme lidi 30 hodin nonstop. Chceme pryč!

Praha - Lékaři si stěžují na extrémní služby a malé platy. Proto chtějí dát výpovědi a odejít do ciziny. Informace přinesla v úterním vydání Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Primář chirurgie v písecké nemocnici Vladimír Cejp dostal od Jihočeského kraje těžký úkol. Musí zpracovat krizový plán, jak bude oddělení nemocnice fungovat, když odejde více lékařů. Výpovědí tam totiž pohrozila více než polovina chirurgů. Připojili se k celorepublikové kampani Lékařské odborového klubu: tu podepsalo již 3700 lékařů. Odbory lobbují za vyšší platy a zlepšení podmínek pro mladé doktory před atestací. Pokud vláda jejich požadavky nesplní, hrozí odchodem.

"Stačí, když odejde polovina z těch, kteří podepsali. Pak bude nutný krizový scénář," říká primář Cejp. Jeho starostí to však už zřejmě nebude, podepsal také a je připravený výpověď podat. "Když to neudělám, budu se za sebe stydět," tvrdí. Situaci sledují i ostatní kraje - lékaři už protestovali mnohokrát, tentokrát to však vypadá opravdu vážně. "Zatím čekáme, kolik výpovědí skutečně přijde," uvedl Jiří Běhounek, hejtman Vysočiny, kde je protest lékařů nejsilnější.

Lékaři však nemohou počítat s tím, že jim stát vyjde vstříc. Ministr zdravotnictví Leoš Heger opakuje, že nejsou peníze. "Lékařům přidat nemůžeme, a už vůbec ne násobky," odmítá Heger požadavek, aby platy doktorů vzrostly až na trojnásobek.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polovina českých pacientů nedodržuje předepsanou léčbu

07.12.2019 15:24 Polovina diabetiků a pacientů s vysokých cholesterolem nebo krevním tlakem přiznala, že nedodržuje…

Velké změny pro pacienty. Co bude od roku 2020 jinak?

05.12.2019 17:21 Aktualizováno Od začátku roku 2020 bude pacientům hrazeno 90 procent ceny lékařem předepsaného léčebného konopí.…

"Babiš škodí, dětinsky se chová i opozice." Tisk si nebere servítky

04.12.2019 09:22 Premiér Andrej Babiš (ANO) by si podle komentátorů některých českých novin měl vybrat mezi byznysem…

Revoluce v oční diagnostice. Umělá inteligence pomáhá lékařům v ČR

02.12.2019 18:02 Unikátní oční přístroj, který fotí oční pozadí novým revolučním způsobem za použití umělé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama