Zastavte zákon o vzdělávání lékařů, naléhá komora na poslance

Praha - Sněmovna má příští týden hlasovat o tom, zda přehlasuje Senát, který v prosinci odmítl novelu zákona o vzdělávání lékařů. Lékařská komora, odbory a asociace nemocnic apelují na poslance, aby normu nepodpořili.

Ilustrační foto
doporučujeme

Novela zákona si podle vlády kladla za cíl stabilizovat a zkvalitnit vzdělávací systém. Česká lékařská komora se na přípravě původní předlohy podílela. Poté, co byl ve Sněmovně schválen komplexní pozměňovací návrh, se komora ale od novely distancovala.

Původní návrh předpokládal snížení základních specializačních oborů o více než čtvrtinu, ze 46 na 33. Sněmovna ale schválila za souhlasu někdejšího ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) celkový pozměňovací návrh, jenž čítá 43 oborů. Novelou by měl vzrůst počet základních kmenů, které jsou součástí specializačního vzdělávání lékařů, a to ze 17 na 19. Vláda původně navrhovala 18 kmenů.

"Komora hodnotí tento návrh jako celek velmi negativně, neboť v konečném důsledku přináší zásadní zhoršení postavení neatestovaných lékařů a rovněž navrhované změny nevedou ke zjednodušení vzdělávacího systému a zajištění kvalitní výchovy mladých lékařů," uvedla dnes komora v dopise poslancům.

Prezident lékařské komory Milan Kubek zopakoval, že složitý vzdělávací systém v ČR je jednou z příčin odchodů lékařů do zahraničí.

Podle Lukáše Veleva, místopředsedy Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje především regionální zařízení, by měla novela negativní dopady na nemocnice v regionech. Současná podoba zákona podle něj například komplikuje přístup nemocnic k akreditacím.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po rozvolnění opatření roste prodej menších balení antigenních testů

15.06.2021 15:27 Po postupném rozvolnění opatření proti šíření koronaviru a částečném zpoplatnění testů na covid-19…

Za pondělí přibylo téměř 200 nakažených koronavirem

15.06.2021 09:36 V pondělí přibylo v Česku 188 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o třetinu méně než…

Změny v opatřeních: Karanténa pro očkované první dávkou, rozvolní se…

14.06.2021 22:01 Aktualizováno Karanténa bude povinná po setkání s nakaženým koronavirem i pro lidi, kteří jsou očkovaní jednou…

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

14.06.2021 21:58 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama