Ludvík chce přijímat všechny, kteří udělají přijímačky na lékařské fakulty. Nereálné, vzkazuje univerzita

Praha – Ministr zdravotnictví Miroslav Ludvík (ČSSD) v České televizi promluvil o hrozícím nedostatků lékařů. Ten může už brzy nastat kvůli odchodům do důchodu. Jeho rezort proto podle něj nyní s fakultami jedná o tom, aby bylo možné přijmout ke studiu každého, kdo udělá přijímací zkoušky. Česká lékařská komora (ČLK) krok vítá, podle jejího šéfa Milana Kubka je to jedna z cest, jak problém českého zdravotnictví řešit.

Miloslav Ludvík

Ludvík v ČT uvedl, že jeho úřad velmi intenzivně jedná s lékařskými fakultami, jak zařídit, aby byl každý, kdo udělá přijímací zkoušky, přijat do prvního ročníku. „Je to jen otázka peněz,“ domnívá se ministr. Pak podle něj nebude platit čára, která dosud odděluje ty, kteří se nedostanou na studia kvůli kapacitě škol.

Podle Kubka je zvýšení počtu studentů jednou z cest, jak zastavit personální devastaci českého zdravotnictví. „Lékařské fakulty musí samozřejmě dostat od státu větší množství peněz, aby dokázaly medikům vytvořit podmínky ke studiu. Nemůžeme si dovolit snižovat kvalitu výuky a zajištění dostatečného počtu kvalifikovaných učitelů nebude vůbec jednoduché,“ uvedl pro server EuroZprávy.cz šéf ČLK.

Psali jsme:  

Navýšení financí fakultám by podle něj mohlo mt ještě jeden dopad. „Zvýšení státního příspěvku za každého medika by však mohlo školy motivovat k tomu, aby svoji omezenou kapacitu tolik nezaplňovaly v takové míře jako dnes platícími cizinci, jejichž přínos je pro naše zdravotnictví nulový,“ řekl nám předseda ČLK.

Samotné zvyšování počtu studentů ale podle něj nestačí, pokud si stát zároveň nedokáže mladé lékaře udržet. „Nezbytným předpokladem je výrazné zvýšení platů s jistotou odměňování podle tarifních tabulek, omezení přesčasové práce s dodržováním pracovněprávních předpisů a zásadní reforma vůči mladým lékařům nepřátelského systému specializačního vzdělávání. Tou bohužel v žádném případě není zpackaná novela zákona č. 95/2004 Sb., kterou poslanci, doufejme, odmítnou tak, jak to již dříve učinili senátoři,“ dodal pro EuroZprávy.cz.

Ludvíkův plán je nereálný, tvrdí školy

O reakci jsme požádali i lékařské fakulty. Tisková mluvčí Univerzity Palackého Gabriela Sýkorová Dvorníková však uvedla, že si děkan tamní lékařské fakulty Prof. MUDr. Milan Kolář není takovéto tendence vědom. „Každopádně přijmout ke studiu každého, kdo udělá přijímací zkoušky, by nebylo reálné. Jednalo by se o stovky studentů a finanční či prostorové požadavky by byly neúnosné,“ dodala pro EuroZprávy.cz mluvčí univerzity.

Podobně to vidí i Univerzita Karlova. „Přijmout každého studenta na lékařské fakulty, který složí zkoušku, není možné, neboť počet hlásících se studentů několikrát převyšuje kapacity lékařských fakult v ČR. Proto lze diskutovat jen o určitém navýšení, které by ještě bylo únosné. Přitom musí být zachována požadovaná úroveň přijímaných studentů a tím zajištěna i vysoká kvalita generace nových absolventů," uvedl pro EuroZprávy.cz mluvčí univerzity Václav Hájek.

Součástí tohoto problému podle něj jsou jak počty učitelů, tak kapacity výuky, která je z velké části praktická. „Zároveň od toho nelze oddělit otázku financování, neboť výuka na lékařských fakultách je nákladná. Je výrazně podfinancovaná, učitelé mají nižší platy, než lékaři ve zdravotnickém procesu, skoro dvojnásobně. Zájem o učitelské posty na lékařských fakultách proto klesá. Problém počtu absolventů lékařských fakult tudíž nelze řešit jen navyšováním počtu přijímaných studentů, ale současně se musí řešit personální stránka výuky a její financování, včetně prostorových kapacit jak teoretické tak i klinické – praktické výuky. K tomu však je zapotřebí aktivní přístup obou rezortů, tedy zdravotnictví i školství," dodal Hájek pro EuroZprávy.cz. 

Vojtěch: Epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste

23.06.2021 18:56 Epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste, v ostatních regionech klesá. Na dnešním…

Česko objednalo na letošek milion vakcín proti chřipce. Je to více než loni

23.06.2021 12:36 Česko objednalo na letošek zhruba milion vakcín proti chřipce, což je o 13 procent více než loni.…

Za úterý přibylo dalších 131 nakažených. Reprodukční číslo se drží nad 0,8

23.06.2021 09:15 Testy v Česku v úterý potvrdily 131 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Na 100.000…

Uzavření škol a obchodů bylo nezákonné, rozhodl NSS

22.06.2021 21:57 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zpětně označil za nezákonná další tři opatření ministerstva…

Ministr Vojtěch: Stravování v nemocnicích by se mělo výrazně změnit

22.06.2021 12:47 Pacienti v nemocnicích by v následujících měsících měli začít dostávat moderní, chutnou a zdravou…

V pondělí přibylo v Česku 121 případů nákazy, je to méně než před týdnem

22.06.2021 09:19 Laboratoře v pondělí potvrdily v Česku 121 nových případů nemoci covid-19, před týdnem jich bylo o…

Vláda uspíšila rozvolnění plánované k 1. červenci. Nastane už v sobotu

21.06.2021 18:00 Aktualizováno Kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, posunula…

Česko bude uznávat očkování občanů ve třetích zemích vakcínami schválenými…

21.06.2021 17:22 Aktualizováno Pro občany České republiky a zemí Evropské unie, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v ČR, budou…

Zaměstnavatelé chtějí sami rozhodovat o rouškách či testech ve firmách

21.06.2021 15:53 Zaměstnavatelé žádají po vládě úpravu legislativy, aby mohli sami podle potřeby rozhodovat o nošení…

Platba za státní pojištěnce se v roce 2022 zvýší o 200 korun měsíčně

21.06.2021 12:55 Ministři zdravotnictví a financí Adam Vojtěch a Alena Schillerová (oba za ANO) se shodli na…

Související:

Právě se děje