Ludvík chce víc studentů lékařských fakult. Problém je jinde, oponoval Svoboda

Praha - Česko dlouhodobě řeší nedostatek lékařů v nemocnicích a ambulancích. Podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludníka (ČSSD) by byl ideální nárůst počtu přijímaných studentů lékařských fakult 15 procent. Poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) ale oponuje, že toto opatření problém nevyřešní.

Lékaři
doporučujeme

Konkrétní počty přijímaných studentů budou záviset na kapacitě učeben a laboratoří. Mohlo by jich být 150 až 200 ročně. Ludvík chce, aby lékařské fakulty neodmítaly z kapacitních důvodů uchazeče, kteří udělají přijímací zkoušky. "Musí se stanovit, co znamená udělat přijímací zkoušky. To musejí udělat univerzity samy," řekl Ludvík.

Na vzdělávání vyššího počtu studentů budou fakulty potřebovat 460 milionů korun, které jim musí zajistit ministerstvo školství. Tuzemské univerzity každoročně opouští 1050 absolventů, z toho je 820 českých, uvedl Ludvík.

Svoboda tento krok, který se vzhledem k délce studia a dalšího vzdělávání lékařů projeví za deset let, považuje za řešení následku, nikoliv příčiny nedostatku lékařů. Ti by se podle něj neměli věnovat tak širokému spektru činností jako dosud. Část kompetencí by měl převzít jiný zdravotnický personál. "Pořád to vychováváme stejně, lékař o všem rozhoduje," řekl bývalý přednosta gynekologické kliniky.

"Narazili jsme na konzervatismus českých lékařů, kteří se o své kompetence dělit nechtějí," uznal Ludvík. Například v noci podle něj slouží v tuzemských nemocnicích výrazně více lékařů, než by muselo. V zahraničí se to řeší příslužbami, kdy je lékař na telefonu. 

Nedostatek ambulancí je podle Ludvíka zejména v pohraničí. "Máme doktory strašně špatně rozmístěné. Dostupnost zdravotní péče v pohraničí je daleko horší," řekl. Plánuje o tom jednat se zdravotními pojišťovnami.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krev nepřestali lidé darovat ani při pandemii koronaviru, přibyli i dárci…

14.06.2021 12:30 Počet dárců krve v České republice je ještě dostačující na pokrytí potřeb nemocnic, chybí ale…

V neděli přibylo v Česku nejméně případů covidu za rok, klesl ale počet…

14.06.2021 09:48 Aktualizováno V neděli přibylo v Česku pouze 42 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejnižší denní…

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

13.06.2021 22:05 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Vakcína Pfizer pro děti by mohla být v Česku dostupná v září

13.06.2021 19:01 Aktualizováno Vakcína od firem Pfizer/BioNTech by od září mohla být k dispozici praktickým lékařům pro děti od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama