Vysoké školy podpořily novelu zákona o vzdělávání lékařů

Praha - Novelu zákona o vzdělávání lékařů, kterou v prosinci odmítl Senát, dnes podpořili zástupci lékařských fakult, České lékařské společnosti a poslanci napříč politickým spektrem. Sněmovna by o materiálu měla jednat za týden.

Lékaři

Zákon podle účastníků dnešního jednání přispěje ke stabilizaci systému a je lepší než současný stav. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) doufá, že Sněmovna veto Senátu přehlasuje. Novela zákona si podle vlády klade za cíl stabilizovat a zkvalitnit vzdělávací systém.

„Tuto verzi zákona podporujeme," řekl děkan Lékařskéfakulty v Hradci Králové Miroslav Červinka, který prezentoval názor všech osmi lékařských fakult. „Zákon umožňuje lékařům rychle se vzdělávat a získat více specializací," uvedl Svačina. Podle předsedy České lékařské společnosti (ČLS) Štěpána Svačiny bylo těžké najít kompromis, na kterém by se shodly jednotlivé odborné společnosti.

I opoziční poslanci se vyjádřili pro schválení zákona. „Zákon je lepší než to, co jsme tady měli. Je to první dobrý krok pro to, aby vzdělání dostalo jinou podobu," konstatoval poslanec, gynekolog a porodník Bohuslav Svoboda (ODS). Podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) byla debata kolem novely velmi zpolitizována.

Psali jsme:  

Proti novele vystupovali především zástupci České lékařské komory, lékařských odborů a menších nemocnic. Na začátku ledna vyzvali poslance, aby zákon odmítli. Podle nich norma přinese zásadní zhoršení postavení neatestovaných lékařů a navrhované změny nepovedou ke zjednodušení vzdělávacího systému a zajištění kvalitní výchovy mladých lékařů.

Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima uvedl, že se v souvislosti s novelou objevila řada mýtů, které se dnes snažil vyvrátit. Kritici například tvrdí, že počet specializačních oborů v zákoně je příliš vysoký a štěpí medicínu do mnoha specializací. Někteří poslanci i senátoři také odmítali vypuštění samostatného vzdělávacího oboru dětských praktiků, který se má novelou spojit s pediatrií. „Počet oborů odpovídá současnému stavu v EU, kde je 44 oborů. V Evropě je jednotná pediatrie, je to tedy narovnání stavu," uvedl Zima.

Vládní návrh původně předpokládal snížení základních specializačních oborů o více než čtvrtinu, ze 46 na 33. Sněmovna ale schválila za souhlasu někdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) celkový pozměňovací návrh, jenž čítá 43 oborů. Novelou by měl vzrůst počet základních kmenů, které jsou součástí specializačního vzdělávání lékařů, a to ze 17 na 19.

Uzavření škol a obchodů bylo nezákonné, rozhodl NSS

22.06.2021 21:57 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zpětně označil za nezákonná další tři opatření ministerstva…

Ministr Vojtěch: Stravování v nemocnicích by se mělo výrazně změnit

22.06.2021 12:47 Pacienti v nemocnicích by v následujících měsících měli začít dostávat moderní, chutnou a zdravou…

V pondělí přibylo v Česku 121 případů nákazy, je to méně než před týdnem

22.06.2021 09:19 Laboratoře v pondělí potvrdily v Česku 121 nových případů nemoci covid-19, před týdnem jich bylo o…

Vláda uspíšila rozvolnění plánované k 1. červenci. Nastane už v sobotu

21.06.2021 18:00 Aktualizováno Kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, posunula…

Česko bude uznávat očkování občanů ve třetích zemích vakcínami schválenými…

21.06.2021 17:22 Aktualizováno Pro občany České republiky a zemí Evropské unie, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v ČR, budou…

Zaměstnavatelé chtějí sami rozhodovat o rouškách či testech ve firmách

21.06.2021 15:53 Zaměstnavatelé žádají po vládě úpravu legislativy, aby mohli sami podle potřeby rozhodovat o nošení…

Platba za státní pojištěnce se v roce 2022 zvýší o 200 korun měsíčně

21.06.2021 12:55 Ministři zdravotnictví a financí Adam Vojtěch a Alena Schillerová (oba za ANO) se shodli na…

Ministerstvo zdravotnictví kvůli covidu prodlouží program na podporu…

21.06.2021 10:15 Ministerstvo zdravotnictví chce kvůli epidemii koronaviru o rok prodloužit dotační program na…

Přibylo více nakažených než minulou neděli, reprodukční číslo dál stoupá

21.06.2021 09:44 Testy v Česku v neděli potvrdily 57 případů koronaviru, před týdnem to bylo 41. Denní přírůstky…

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

21.06.2021 09:32 V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od…

Související:

Právě se děje