Žalobci poslali k soudu další kauzu Nemocnice na Homolce

Praha - Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na šest lidí obviněných v souvislosti se zmanipulováním veřejných zakázek Nemocnice Na Homolce. Na webu to dnes uvedl dozorující žalobce Zdeněk Matula. Počet obžalob týkajících se pražské nemocnice tak vzrostl na dvě, třetí kauza je stále ve fázi vyšetřování. Podle dřívějších informací je mezi obžalovanými opět někdejší šéf nemocnice Vladimír Dbalý.

Soud s exředitelem Nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým
doporučujeme

Obžaloba se týká zakázek z let 2008 až 2011 na poradenské a konzultační služby, dále zakázky na účetní a medicínsko-právní služby zadané v roce 2008 a zakázek z let 2009 až 2011 na právní služby. Trestnou činností u první zakázky pachatelé prý způsobili nemocnici škodu 4,4 milionu korun, ve druhém případě údajná škoda dosáhla téměř 50 milionů. "Jeden z obviněných tímto jednáním získal neoprávněný prospěch v celkové výši nejméně 11,930.000 Kč," dodal Matula.

Trestní stíhání šesti lidí zahájila policie v dubnu 2015. Klade jim za vinu přijetí úplatku, podplácení, porušení povinnosti při správě cizího majetku či sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Obviněnému, který přijímal úplatky, hrozí pět až 12 let vězení.

Kauzou se bude zabývat pražský městský soud. Jeho mluvčí Markéta Puci ČTK sdělila, že podle rozvrhu práce spis připadl soudkyni Haně Hrnčířové. Hrnčířová má s rozsáhlými případy zkušenosti, soudila například údajné tunelování podniku Čepro, kde uložila podnikateli Radovanu Krejčířovi patnáctiletý trest.

Média v minulosti napsala, že policisté stíhají vedle Dbalého také jeho bývalého poradce Zdeňka Čápa, dlouholetou účetní nemocnice Emilii Bialešovou či právníka Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal, která poskytuje služby mimo jiné lobbistovi Ivo Rittigovi.

Psali jsme:  

Kvůli údajnému ovlivnění jiných dvou zakázek z roku 2009 - tendru na digitalizaci chorobopisů za 146 milionů korun a nákupu Leksellova gama nože za 140 milionů korun - už Dbalý stanul před soudem. Do ředitelovy kapsy údajně šlo 28 milionů. Dbalý korupci a manipulaci s tendry odmítá, státní zástupce podle něj "nehorázně a bezostyšně lže". Hlavní líčení bude u pražského městského soudu pokračovat v únoru.

Matula dozoruje ještě třetí trestní případ související s Dbalým a nemocnicí, v němž se zakázky týkají poradenských služeb či dodávky pro pracoviště navigované chirurgie a v němž od loňského února čelí obvinění pět lidí.

Neurochirurg Dbalý vedl Homolku od konce roku 2006 do března 2012. Současný ředitel nemocnice Ivan Oliva zveřejnil, že v souvislosti s působením Dbalého hrozí instituci pokuty od finančních úřadů ve výši 45 milionů korun. Dosud musela zaplatit na sankcích celkem 58 milionů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo zdravotnictví upraví povinnost testu před návratem do ČR

16.06.2021 17:00 Ministerstvo zdravotnictví ještě dnes vydá opravené mimořádné opatření týkající se povinných testů…

Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka pro kontrolu…

16.06.2021 16:55 Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka do mobilních telefonů pro kontrolu negativních…

Ministerstvo zdravotnictví se domluvilo s radou dětí na formě testování na…

16.06.2021 16:06 Ministerstvo zdravotnictví se dnes se zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) dohodlo na další…

V Česku je potvrzeno 27 případů indické a 59 jihoafrické mutace koronaviru

16.06.2021 11:25 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil dosud v Česku 27 případů indické, 59 případů jihoafrické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama