Změny ve vzdělávání lékařů platí, Sněmovna přehlasovala senátory

Praha - Poslanci přehlasovali senátní veto předlohy, která zavádí změny v  dalším vzdělávání lékařů po promoci na lékařské fakultě. Materiál tak nyní zamíří k podpisu prezidentovi.

Lékaři

Novelu o získávání způsobilosti, kterou mimo jiné zanikne samostatný základní specializační obor praktického lékařství pro děti a dorost, dnes potvrdila Sněmovna. Pro potvrzení normy nakonec hlasovalo 124 ze 150 přítomných poslanců, proti jich bylo 17. K přehlasování senátního veta bylo potřeba nejméně 101 hlasů.

Současnou podobu zákona uvádějí lékaři jako jeden z důvodů pro odchod do zahraničí. Někteří senátoři tvrdí, že novela po celkové sněmovní úpravě postavení mladých lékařů spíše ještě zhorší.

Zatímco vláda si od novely slibuje stabilizaci a zkvalitnění systému vzdělávacího systému, senátoři většinově zastávali téměř opačný názor. Změny podle nich ke zjednodušení a zpřehlednění systému režimu vzdělání nepovedou, pouze zakonzervují a prohloubí neutěšený stav zdravotnictví.

Šéf rezortu zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) ale trvá na tom, že novela posouvá věci k lepšímu. „Zákon přinese významnou inovaci proti současnému stavu," podpořil ho dnes bývalý ministr Leoš Heger z opoziční TOP 09. I Rostislav Vyzula (ANO) se domnívá, že novela obsahuje řadu prospěšných věcí, které mladým lékařům vzdělání ulehčí.

Odmítavý postoj České lékařské komory dnes kritizovala řada diskutujících - například Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Podle něho ale předloha nenaplní řadu požadavků a nebylo by správné ji schválit proti vůli lékařů.

Senátoři kritizovali zejména úpravy, kterými vládní předlohu při předchozím projednávání celkově pozměnila dolní komora. Původní návrh předpokládal snížení základních specializačních oborů o více než čtvrtinu, ze 46 na 33. Sněmovna ale schválila za souhlasu Ludvíkova předchůdce Svatopluka Němečka (ČSSD) 43 oborů. Novelou by měl vzrůst počet základních kmenů, které jsou součástí specializačního vzdělávání lékařů, a to ze 17 na 19. Vláda původně navrhovala 18 kmenů.

Ludvík označil poslaneckou verzi za odborný a politický kompromis. Upozornil na to, že předloha v redukci oborů prioritně nespočívá. Heger podotkl, že počet 43 oborů je v Evropě naprosto standardní.

Zánik samostatného vzdělávacího oboru dětských praktiků vyvolávala v obou parlamentních komorách zřejmě největší debatu. Předloha tento obor spojí s pediatrií. Někteří poslanci i senátoři poukazovali na to, že není důvod rušit fungující stav.

Zastánci sloučení zase argumentovali prostupností obou oborů, dětští praktici jako takoví nezaniknou. ODS chce podle Bohuslava Svobody, jenž ale nynější předlohu podpořil, novelu, která by dětské praktiky mezi základní obory vrátila.

Využívejte i metodu na vyšetření protilátek. V Rakousku funguje, vyzývá…

19.06.2021 22:00 Aktualizováno Místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že se už několik měsíců…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

19.06.2021 21:59 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Českou lékařskou komoru povede dalších pět let Milan Kubek

19.06.2021 19:55 Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na dnešním…

V pátek přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl

19.06.2021 10:17 V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně…

NSS tento týden označil další čtyři protiepidemická opatření za nezákonná

18.06.2021 16:44 Nejvyšší správní soud (NSS) tento týden pokračoval v kritice opatření proti šíření koronaviru,…

Česko očkuje pomalu. V podaných dávkách v EU zaostává

18.06.2021 14:03 Při očkování proti nemoci covid-19 postupují z větších států nejrychleji Spojené arabské emiráty. V…

Lékaři si o víkendu zvolí prezidenta, opět kandiduje Kubek

18.06.2021 12:18 Lékaři si v sobotu na sjezdu v Praze zvolí prezidenta České lékařské komory na další období. O post…

Mobilní aplikace pro uložení covidových certifikátů bude spuštěna do konce…

18.06.2021 10:33 Aplikace pro uložení covidových certifikátů v mobilu bude spuštěna do konce června. Pro jejich…

Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nákazy

18.06.2021 09:15 Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nemoci covid-19, což je o 14 procent méně než před týdnem.…

Ministerstvo už prohrálo 17 sporů o protikoronavirová opatření

17.06.2021 17:02 Ministerstvo zdravotnictví dosud prohrálo 17 soudních sporů o mimořádná protikoronavirová opatření.…

Související:

Právě se děje