V Česku je nejčastější výskyt rakoviny ledvin

Praha - Česká republika je zemí s nejvyšším výskytem rakoviny ledvin na světě. Některým z onemocnění ledvin trpí každý desátý Čech, řada z nich o tom ale dlouhou dobu neví. Poruchy jejich funkce často nemají zpočátku žádné citelné příznaky. Na tyto problémy upozorňuje Světový den ledvin, který připadá na 9. března.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Paní Milada už 8 let dochází pravidelně 3 krát týdně do nemocnice na dialýzu. Kvůli rakovině totiž přišla o obě ledviny. "Jsem začala mít bolesti zad a hodně jsem zvracela," popsala první příznaky paní Milada. Následná vyšetření u ní prokázala pokročilý nádor na ledvině. Po několika letech rakovina napadla i druhou ledvinu. 

Česká republika je zemí s největším výskytem rakoviny ledvin nejen v Evropě, ale i na světě. Na 100 tisíc obyvatel u nás připadá kolem 30 pacientů s nádorem na ledvině. Nejzákeřnější na nemocech ledvin je, že člověk nemá často dlouho žádné potíže. 

"To vůbec poznat nemusíte, dokonce bych řekl, že nejčastěji to nepoznáte," zhodnotil lékař a nefrolog Vladimír Tesař. Odhaduje se, že každý desátý člověk u nás má nějaký problém s ledvinami, řada z nich to ale ještě dlouho po propuknutí nemoci ani neví. 

"Zhruba 30 % pacientů přichází vlastně ve fázi, kdy my zjistíme, že jim ledviny selhaly," doplnil Tesař. U příležitosti světového dne ledvin si proto budou moci zájemci letos už podvanácté nechat své ledviny na řadě míst vyšetřit. 

U 10 až 15 % lidí odhalí lékaři při těchto vyšetřeních nějaký problém s funkcí ledvin. Jedním z rizikových faktorů nemocí ledvin je nadváha. Riziko onemocnění a následného selhání ledvin je u těchto lidí dvakrát až třikrát vyšší. Přitom nadváhu u nás má zhruba 35 % lidí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je na štíru s dostupností léků. Řešením může být slovenský model

19.09.2018 14:55 Praha - Slovenský model, kdy musí v případě nedostatku výrobci léků zajistit, že bude pacientovi s…

Tuberkulózu se nedaří v Česku vymýtit, třetinu pacientů tvoří cizinci

17.09.2018 17:31 Praha - Téměř třetina nemocných tuberkulózou léčených v Česku byli loni cizinci, nejvíc z Ukrajiny,…

Krachlo jednání o platech ve zdravotnictví. Bude stávka?

13.09.2018 15:30 Praha - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se dnes s lékařskými a zdravotnickými odbory…

Konec zubních plomb zdarma? Poslanci mají plán

11.09.2018 19:16 Praha - Z veřejného zdravotního pojištění bude hrazen amalgám pro zubní výplně jen v předem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama