Svět nedbá varování lékařů, lidé žijí dál nezdravě

Londýn - Lidé napříč celým světem pokračují v kouření, pití alkoholu a dál se vyhýbají cvičení, byť je odborníci pravidelně varují před důsledky nezdravého životního stylu, jakými jsou dlouhodobé chronické choroby. S odvoláním na mezinárodní studii o tom v úterý informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Experti mezinárodní zdravotní společnosti Bupa použili údaje získané ve 12 různých zemích. Téměř polovina z 12 tisíc lidí, kteří se zúčastnili ankety, uvedla, že cvičí nanejvýš jednu hodinu týdně. Přitom pití alkoholu přiznalo 70 procent dotázaných a kouření třetina z nich.

S 84 procenty populace holdující ve větší či menší míře alkoholickým nápojům se Británie umístila na prvním místě konzumentů lihovin. Nejvášnivějšími kuřáky jsou zase Rusové, k zálibě v cigaretách se přiznalo 43 procent populace.

Vzhledem k nezdravým návykům by se dalo konstatovat, že se lidé o své zdraví vůbec nezajímají. Výsledky výzkumu tomu ale odporují. Čtyři z pěti lidí (80 procent) mají z chronických onemocnění strach.

Největší hrůzu lidem nahání rakovina, naopak cukrovky nebo srdečních poruch se příliš nebojí, přestože právě na kardiovaskulární choroby doplácí Evropané i Američané nejčastěji.

Nemoci srdce a cukrovka stály dle údajů Světové zdravotní organizace (WHO) v roce 2005 za třetinou úmrtí na celém světě.

"Víme od expertů, že cvičení je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak snížit riziko vzniku dlouhodobých potíží. Téměř třetině kardiovaskulárních onemocnění a čtvrtině druhů cukrovky lze předejít pomocí pohybu," uvedl Julien Forder z Londýnské školy ekonomie, která se na studii podílela.

Pro většinu lidí to zřejmě nebude žádná novinka, blahodárné účinky pravidelného cvičení jsou obecně známy. Přesto lidé cvičí málo. Nejčastěji to zdůvodňují nedostatkem času (24 procent dotázaných), špatnou motivací (pětina účastníků průzkumu) a příliš vysokými náklady (14 procent).

Loading...
Témata: zdraví
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polovina českých pacientů nedodržuje předepsanou léčbu

07.12.2019 15:24 Polovina diabetiků a pacientů s vysokých cholesterolem nebo krevním tlakem přiznala, že nedodržuje…

Velké změny pro pacienty. Co bude od roku 2020 jinak?

05.12.2019 17:21 Aktualizováno Od začátku roku 2020 bude pacientům hrazeno 90 procent ceny lékařem předepsaného léčebného konopí.…

"Babiš škodí, dětinsky se chová i opozice." Tisk si nebere servítky

04.12.2019 09:22 Premiér Andrej Babiš (ANO) by si podle komentátorů některých českých novin měl vybrat mezi byznysem…

Revoluce v oční diagnostice. Umělá inteligence pomáhá lékařům v ČR

02.12.2019 18:02 Unikátní oční přístroj, který fotí oční pozadí novým revolučním způsobem za použití umělé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama