Novátorská operace křečových žil za pomoci speciálního lepidla. Jak probíhá? EuroZprávy byly u toho!

Křečové žíly bychom mohli nazvat civilizační chorobou. Hodně lidí tento problém považuje spíš za kosmeticko-estetický, ale v případě podcenění problémů muže být následkem až úmrtí - a v tomto směru není vůbec podstatné, že jde o pouhé promile případů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Označení pro zavedení katetru za pomoci ultrazvuku
doporučujeme

Mnoho lidí se ptá, zda se jich problém zvaný křečové žíly týká. Primář pražské Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz uvádí, že existuje poměrně velký dědičný předpoklad, dosahující až 80 %. Pochopitelně se k němu ale řadí i další faktory, jako životospráva, nadváha a zaměstnání. Problém je často odsouván a podceňován, přičemž jedním z důvodů jsou i obavy z bolestivé operace, jejíž následky se mohou táhnout i několik týdnů.

Statistiky ukazují, že s přibývajícím věkem stoupá i počet případů. Poněkud vyšší výskyt je u žen, křečovými žilami trpí každá třetí, u mužů připadá toto postižení na každého čtvrtého. Vývoj léčby a hlavně nové metody přinášejí pacientům nové možnosti - v současnosti zcela bezbolestné a schopné si poradit s jakýmkoli stádiem onemocnění, včetně bércového vředu.

img-responsive

Prim. MUDr. Ota Schütz vysvětluje základy operace | foto: Robert Pavelka, EuroZprávy.cz

Pro laika bude znít nejnovější metoda VenaSeal jako utopie až nesmysl. Ostatně co vás napadne, když uslyšíte, že vám do žil někdo aplikuje lepidlo? Je to ale pravda, i když hodně zjednodušená. Jde o metodu, vyvíjenou v USA, kde byla poprvé aplikována v roce 2014. U nás se začíná používat v letošním roce, ovšem o vážnosti, k jaké se k ní přistupuje, svědčí i fakt, že ji smějí vykonávat pouze specialisté mající zkušenosti s katetrizačními metodami laserovými a radiofrekvenčními. A bez speciálního certifikátu operaci nesmějí provést. Je to především ochrana pacientů.

Operace za půl hodiny

Zákroku předchází důkladné vyšetření dopplerometrickým barevným ultrazvukem, bez toho není operace možná. Už tady musí mít lékař opravdu bohaté zkušenosti. Pokud bychom se drželi odborné terminologie, následuje nitrožilní katetrizační metoda za asistence ultrazvuku. Do hlavní nedostatečné povrchní žíly je zaveden katetr a poté je aplikováno speciální cyanoakrylátové lepidlo, které v podstatě žílu slepí.

img-responsive

K operaci se používá jednorázová sada VenaSeal | foto: Robert Pavelka, EuroZprávy.cz

První, co člověka napadne, je otázka, zda jde o trvalé zneprůchodnění žíly a jestli se lepidlo časem nevstřebá. Jak vysvětlil MUDr. Schütz, zákrok se týká výhradně povrchních žil, kdy je jejich "slepení" jedinou možnou cestou, jak zabránit jejich nechtěnému překrvování. Lepidlo pak působí trvale. 

Samotná operace jedné nohy trvá většinou do 30 minut, nepočítaje v to předchozí přípravu ultrazvukem. Probíhá pod částečným umrtvením dané končetiny nebo končetin (lze provést i operaci obou nohou) a pacient může krátce po zákroku odejít po svých. Pacinetka, která byla operována při prezentaci nové metody přímo během operace podotkla, že žádnou bolest necítí a asi nejnepříjemnější byl samotný anestetický vpich. 

Má tato metoda nějakou slabinu?

Jak bylo uvedeno na případech jiných pacientů (v České republice se metoda teprve rozvíjí, takže byly odoperovány zatím jen desítky případů), velice rychle se vracejí do běžného života, což u dřívějších "klasických" operací nebylo možné - v některých případech následovala i měsíční nemocenská. Po metodě VenaSeal by měl pacient nosit po určitou dobu speciální stahovací punčochu a musí se vyvarovat přímému slunci a některým dalším aktivitám, nicméně v zásadě ho v běžném denním pořádku nic neomezuje.

img-responsive

Pacientka strávila na operačním stole půl hodiny a po dalších 40 minutách už mohla bez problémů chodit. | foto: Robert Pavelka, EuroZprávy.cz

Pochopitelně se leckdo zeptá na cenu zákroku. Bohužel v tomto směru není možné využít zdravotních pojišťoven, které nehradily ani předchozí laserové zákroky. Samotná cena jedné sady VenaSeal se blíží hodnotě 2000 eur. Žilní klinika provede operaci jedné nohy za padesát tisíc korun, obě nohy pak za šedesát tisíc. V rámci prvních stovky postižených však připravila bonus v podobě desetitisícové úspory.

Na stránkách EuroZprávy.cz najdete i obrazový materiál z operace.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát zřejmě začne odškodňovat rodiče, kterým zemře dítě po očkování

24.04.2019 19:32 Stát asi bude odškodňovat rodiče, jejichž dítě po povinném očkování zemře nebo bude mít vážné…

loading...

Umírání v hospicu nefrčí. Doma by mělo být 80 procent klientů

24.04.2019 18:38 Zemřít doma by podle standardů péče mělo alespoň 80 procent klientů mobilních hospiců. Dokument…

SÚKL varuje před drahým lékem, hrozí závažné imunitní reakce

24.04.2019 10:51 Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před užíváním léku Lemtrada na roztroušenou sklerózu.…

Stát ruinuje české zdravotnictví? Lékaři otevřeně přiznali, co se děje

23.04.2019 12:47 Aktualizováno O odstranění přebytečné administrativy z práce praktických lékařů mluví ministr zdravotnictví Adam…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama