Snížit zdravotní pojistné u kratších úvazků? Vojtěch ostře proti, prý to zneužijí cizinci

Praha - Vláda se dnes postavila neutrálně k novele poslanců TOP 09 a STAN, podle níž by měl být u zaměstnanců zrušen minimální vyměřovací základ pro zdravotní pojištění. Novela se týká těch, jejichž skutečný výdělek na zkrácený úvazek činí méně než 12.200 korun. Bez ohledu na názor vlády, o kterém informoval tiskový odbor kabinetu, nyní návrh projednají zákonodárci.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Ministerstva financí a zdravotnictví požadovala novelu zamítnout. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) před jednáním novinářům řekl, že by novela znamenala ročně až miliardový výpadek příjmů. Problém vidí také v tom, že by úlevu mohli zneužívat například cizinci k takřka bezplatnému přístupu ke zdravotním službám tak, že by si domluvili nějaký minimální úvazek a pak čerpali neomezeně pojištění.

Novela má zrušit minimální vyměřovací základ jen u zaměstnanců, ponechala by jej u osob samostatně výdělečně činných i u lidí bez zdanitelných příjmů.

Navrhovanou změnou by se podle tvůrců předlohy rozšířily možnosti zaměstnávání na zkrácený pracovní úvazek. Více by jej podle nich využívali matky malých dětí a lidé, kteří se starají o stárnoucí příbuzné. Zároveň by to zamezilo obcházení zákona sjednáváním dohod o provedení práce, tvrdí autoři novely.

Za zaměstnance na zkrácený úvazek, jejichž vyměřovací základ je nižší než minimální vyměřovací základ, musí zaměstnavatelé doplatit pojistné 13,5 procenta z rozdílu těchto základů. To podle autorů novely způsobuje finanční zátěž pro zaměstnance a zároveň administrativní zátěž pro zaměstnavatele.

Nově by měl vyměřovací základ činit vždy skutečně dosažený příjem a zaměstnavatel by už nemusel odvádět za zaměstnance na částečný pracovní úvazek rozdíl pojistného. Pojistné by podle novely u zaměstnanců nově činilo částku vypočtenou ze skutečně dosažených příjmů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD zdevastovala zdravotnictví? Babiš opět odbyl Hamáčka, jednání nebude

19.09.2019 16:42 Premiér Andrej Babiš (ANO) nemíní jednat v koalici o dalším navýšení financí pro zdravotnictví v…

Radikální změny ve zdravotnictví: Urgentní příjem a pohotovost mají být v…

19.09.2019 15:54 Urgentní příjem pro vážně zraněné pacienty a lékařská pohotovost by měly být v každém okrese, v…

Finanční injekce pro české zdravotnictví. 420 milionů půjde z fondů EHP a…

19.09.2019 14:12 Aktualizováno České zdravotnictví dostane v příštích letech 420 milionů korun z Fondů Evropského hospodářského…

České zdravotnictví před kolapsem? Hamáček jednal s krizovým štábem

19.09.2019 13:31 Předseda ČSSD Jan Hamáček očekává další koaliční jednání s hnutím ANO o penězích ve zdravotnictví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama