Pojišťovny příští rok dají víc lékařům s delší ordinační dobou, víc dostanou i zubaři

Praha – Příští rok ocení zdravotní pojišťovny více lékaře s delší ordinační dobou nebo domácí péči o víkendu a o velmi náročné pacienty. Zubaři dostanou 1,5 miliardy navíc

Přidejte svůj názor

lékaři

Do zdravotnictví půjde 320 miliard korun, letos to bylo o 20 méně. Pětiprocentní navýšení úhrad podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nebude plošné pro všechny lékaře, ale odmění kvalitu, informoval šéf rezortu na tiskové konferenci k ukončení dohodovacího řízení o úhradách na rok 2019.

Asi 13 miliard korun půjde do akutní lůžkové péče v nemocnicích. Každoročně spotřebuje více než polovinu nákladů veřejného zdravotního pojištění a příští rok se navíc zvýší zdravotním sestrám i nižšímu zdravotnímu personálu příplatky za směnnost. U sester vzrostou z 2000 korun v menších nemocnicích a 3000 korun ve fakultních na 7000 korun, u ostatního personálu z několika set korun na 2000 korun.

Víc dostanou nemocnice také na nákladné léky, které předepisují jejich specializovaná centra. U ambulantních specialistů nebo praktických lékařů pojišťovny ocení, pokud je lékař pacientům k dispozici více hodin nebo do večera.

Sdružení prosadilo také takzvané elektronické žádanky o laboratorní vyšetření. Nově se o ní dozví vedle lékaře, který o vyšetření žádá, a laboratoře, která ho provede, i pojišťovna. Dosud chodily žádanky papírové.

Zubaři dostanou 1,5 miliardy navíc. „Navýšení jde prakticky jen na plomby, zbytek výkonů se nenavyšuje prakticky vůbec," vysvětlil prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Od roku 2019 nebude možné vyrábět zubní výplně z amalgámu obsahujícího přesně neodměřenou rtuť. Už letos platí pojišťovny plomby z bílého cementu dětem do 16 let, těhotným a kojícím. Náklady se odhadovaly asi na 600 milionů korun. Podle Šmuclera ale letos díky prevenci ubylo kazů a peníze se nevyčerpají.

Peníze do systému zdravotního pojištění přicházejí zejména z odvodů z výdělku zaměstnanců a podnikatelů na zdravotní pojištění. Za seniory, děti, nezaměstnané, studenty či vězně se pojistné platí ze státního rozpočtu. Meziročně to bude asi o 3,5 miliardy víc, za každého 1018 korun měsíčně. Platby za tyto takzvané státní pojištěnce tvoří téměř čtvrtinu příjmů veřejného zdravotního pojištění, výdajů ale spotřebují většinu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je na štíru s dostupností léků. Řešením může být slovenský model

19.09.2018 14:55 Praha - Slovenský model, kdy musí v případě nedostatku výrobci léků zajistit, že bude pacientovi s…

Tuberkulózu se nedaří v Česku vymýtit, třetinu pacientů tvoří cizinci

17.09.2018 17:31 Praha - Téměř třetina nemocných tuberkulózou léčených v Česku byli loni cizinci, nejvíc z Ukrajiny,…

Krachlo jednání o platech ve zdravotnictví. Bude stávka?

13.09.2018 15:30 Praha - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se dnes s lékařskými a zdravotnickými odbory…

Konec zubních plomb zdarma? Poslanci mají plán

11.09.2018 19:16 Praha - Z veřejného zdravotního pojištění bude hrazen amalgám pro zubní výplně jen v předem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama