Korupční kauza v Praze bobtná. Policie kromě nemocnic zasahovala i v domovech důchodců

Praha - Policisté kromě pražské Nemocnice Na Bulovce a Nemocnice Na Františku zasahovali i v dalších sociálních zařízeních provozovaných Prahou. Státní zástupce již obvinil pět lidí a jednu firmu z korupce, vydírání a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. V hledáčku policie je i devět příspěvkových organizací v sociální oblasti ve Středočeském kraji.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ministerstvo zdravotnictví

"V několika námi zřizovaných zařízeních včera dopoledne zasahovala policie. Žádný statutární zástupce těchto organizací nebyl podle našich informací obviněn. Zástupci organizací jsou procesně v pozici svědků a jsou vázáni mlčenlivostí," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Magistrát prý nemá všechny informace, ale typově se jednalo o domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem.

Podle serveru iRozhlas.cz je za manipulací zakázek podnikatel Tomáš Horáček, který na severu Čech sháněl fiktivní straníky pro ČSSD. Údajně si řekl o úplatek 4,5 milionu za to, že zprostředkuje zakázku na stravování pro Nemocnici Na Františku za 33 milionů korun. Schůzku s ředitelem mezinárodní cateringové firmy mu měla zprostředkovat tehdejší šéfka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská. Ředitel firmy odmítl a Horáček mu měl sdělit, že jeho firma bude mít problém zakázku získat, neboť nechá změnit podmínky tendru.

Zda se o zmíněného podnikatele skutečně jedná, nechtěla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová potvrdit. 

Policisté zasahují také v devíti ústavech ve Středočeském kraji. "Jednotliví ředitelé těchto zařízení byli vyzváni k maximální součinnosti a s vyšetřovateli by měli plně spolupracovat," uvedla radní pro sociální věci Aneta Heřmanová (ČSSD). 

Vyšetřovatelé již zadrželi ředitele Bulovky Františka Nováka, který nemocnici vede od konce dubna. Policisté prý zasahovali také nedaleko Kladna u bývalé ředitelky nemocnice Vrbovské, kterou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odvolal v lednu. Zadržený Novák působil v nemocnici jako provozně-technický náměstek a byl po odvolání Vrbovské pověřený vedením nemocnice. V nemocnici pracuje od roku 2012.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Náhrada za Bulovku? Nová nemocnice by mohla vyrůst v Letňanech, navrhl Hřib

15.01.2019 17:05 Nemocnice, která by mohla podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vzniknout v Letňanech, by…

Upravená studie o neškodlivosti očkování. Co hraje odpůrcům do karet?

14.01.2019 20:30 Již několik let koluje zejména mezi rodiči otázka, zda je očkování opravdu efektivní ve prospěch a…

Zeman jednal s ministrem Vojtěchem. Co se chystá na praktické lékaře?

12.01.2019 17:12 Aktualizováno Nedostatek zdravotních sester je největším současným problémem českého zdravotnictví. Shodli se na…

Zákeřné spalničky: Počet nakažených v ČR bylo loni druhý nejvyšší za 10…

12.01.2019 14:37 Nemocných spalničkami bylo loni 207, což je druhý nejvyšší počet od roku 2008 a o 60 víc než v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama