Rodiče postižených dětí jsou zoufalí, sepsali petici za daňovou asignaci

Praha - Lidé, kteří pečují o vážně nemocného člena rodiny, si stěžují na zdravotní pojišťovny. Prý hradí jen malou část toho, co nemocný potřebuje. Sepsali proto petici za daňové asignace. Na ministerstvu práce a sociálních věcí ji dnes odevzdal otec těžce postižené dívky Vlastimil Blaťák.

Ilustrační foto
doporučujeme

Blaťák ČTK popsal tíživou finanční situaci, do které se jeho rodina dostala po narození těžce postižené dcery před necelými osmi lety. Jeho manželka musela kvůli péči o dítě zůstat doma, a Blaťák má problém celou rodinu uživit. Měsíční náklady na zdravotní prostředky pro dceru se pohybují mezi 50.000 a 60.000 korun.

"Medicína za posledních dvacet třicet let udělala obrovský rozvoj. Dokáže zařídit, že přežijí lidé, kteří by dříve nepřežili. Sociální systém ale rozvoji zdravotnictví a medicíny nijak nesekundoval," řekl Blaťák.

Jako příklad uvedl kočár pro osmileté dítě, který stojí 100.000 korun, pojišťovna však hradí jen 20.000 korun. Podobný problém má jeho rodina s odsávacími cévkami. 

S iniciativou, jak pomoci rodinám pečujícím o vážně nemocné či postižené dítě, přišel před více než dvěma lety. Tehdy mu udělil audienci papež František. Blaťák na cestu do Vatikánu vyrazil z Olomouce na kole a jízdu nazval Tour de Franz. Později se k němu přidali další lidé a začali prosazovat takzvané daňové asignace, tedy opatření, díky němuž by plátci daní mohli rozhodnout, že dvě procenta odváděné částky nepošlou státu, ale konkrétnímu potřebnému člověku nebo organizaci. 

Podle ministerského náměstka Petra Hůrky je petice rozumná, návrh by ale potřeboval širší diskusi. "Myslím, že je klíčové, jak by se na to dívalo ministerstvo financí. Ten nápad se mi ale nezdá špatný," řekl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Stav postižení už platí v devíti středočeských nemocnicích

05.03.2021 19:01 Ve středočeských nemocnicích je 762 pacientů s covidem-19, z toho 110 má těžký průběh nemoci.…

Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy

05.03.2021 18:03 Řetězec Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy. V nejbližších dnech chce uvést do…

Česko žádá o pomoc zahraničí, má nejvíce nových případů za 14 dní v EU

05.03.2021 17:59 Aktualizováno Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je podle počtu nakažených za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama