Konec čekání u lékaře: Hitem se stávají online konzultace

Online konzultace s lékařem jsou relativně novým trendem. Hlavní výhodou této služby je její rychlost a praktičnost. Pacient nemusí nikam chodit nebo čekat dlouhé fronty. Za konzultaci samozřejmě zaplatí a s lékařem může mluvit i pomocí video hovoru. Na českém internetu existují služby, které nabízí plný lékařský balíček, kde si pacient vybere lékaře z jakéhokoli odvětví.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Lékaři vám poradí i v režimu online

Nový trend je populární zejména v zahraničí, v Německu například takovým způsobem bojují s nedostatkem lékařů. V Rusku služby online lékařských konzultací nabízí internetový gigant Yandex, kde jsou k dispozici kromě praktického lékaře i speciální lékaři.  

 „Náš web funguje v režimu 24 hodin každý den. Doktoři buď odpovídají klientům telefonicky nebo emailem. Záleží na konkrétním požadavku,“ řekl zakladatel webu MujDoktor24.cz Lukáš Melichar serveru EuroZprávy.cz. Web také upozorňuje, že platforma nenahrazuje návštěvu u lékaře nebo specialisty poskytujícího zdravotní služby. Pacient tak se seriózními onemocněními musí stejně obrátit na lékaře pomocí běžné lékařské konzultace.

Pacient má na výběr momentální spojení s lékařem nebo konzultaci na objednání. „Spojení s doktorem funguje velmi jednoduše pres počítač nebo smartphone.  Registrační formulář, požadavek a platba je otázkou několika minut,“ řekl Lukáš Melichar.

 Služby tohoto typu nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění. „Nezávisí na libovůli jednotlivých zdravotních pojišťoven, ale vyplývá to ze seznamu zdravotních výkonů, který každoročně vydává formou vyhlášky ministerstvo zdravotnictví,“ řekla tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Lucie Krausová serveru EuroZprávy.cz. Samotný stát zatím nepředpokládá hrazení online konzultačních služeb s lékařem. „Výkon pro online konzultaci s lékařem v seznamu výkonů zatím uveden není, a proto není možné tento způsob konzultace hradit,“ doplnila.

Komunikace mezi doktorem a pacientem musí být vždycky anonymní a zabezpečená. Provozovatel musí umožnit bezpečné spojení se skutečným odborníkem. „Kvůli stresovým situacím a častým depresím, potřebuji rychlé a efektivní spojení s odborníkem, který mi může poradit, jak se v konkrétních situacích zachovat. Se seriózními bolestmi se ale člověk stejně musí obrátit na lékaře tradiční metodou,“ řekla uživatelka online konzultačních služeb serveru EuroZprávy.cz.

Odborný portál o elektronickém zdravotnictví eZdrav.cz uvádí, že zájem o tuto službu ze strany pacientů je podle pacientského průzkumu jednoho z dodavatelů IT řešení pro lékařská zařízení je relativně nízký. Argumentuje to tím, že důvodem budou především obavy ze zabezpečení či preference osobní komunikace oproti komunikaci online například u starších pacientů.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vojtěch dostal košem. Odvolaný přednosta Šimetka odmítl návrat do FN…

19.10.2018 20:31 Odvolaný přednosta porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava Ondřej Šimetka dnes odmítl návrat do…

Ráno na operaci, večer domů? V zahraničí realita, pro Čechy jen sen

18.10.2018 18:37 Nemocnice podle České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) nemají motivaci k jednodenní chirurgii…

Chlapec skončil po vytržení mandlí v kómatu. Otec popsal horor v…

18.10.2018 16:17 Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci…

Změna v ordinacích: Péči o některé onkologické pacienty převezmou praktici

18.10.2018 13:19 Péči o onkologické pacienty, u kterých byla úspěšně ukončená aktivní léčba a jsou bez příznaků,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama