Povinné e-neschopenky? Zřejmě od července 2019, marody si firmy lépe ohlídají

Praha - Ministerstvo práce připravilo novelu zákona o nemocenském pojištění. Lékaři by podle ní měli od pololetí příštího roku povinně začít používat část e-neschopenek. České správě sociálního zabezpečení by oznámení o začátku a konci pracovní neschopnosti měli posílat už jen elektronicky.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Lékaři mohou elektronicky neschopenky sociální správě dobrovolně posílat už od roku 2010 přes takzvané e-podání. Zákon zavádí e-neschopenky od ledna příštího roku. Podle exministryně práce Jaroslavy Němcové (ANO) ale projekt není připravený a nedá se stihnout. První Babišova vláda pak v červnu schválila návrh na vyškrtnutí elektronických neschopenek ze zákona. Projedná to Sněmovna. Ministerstvo má připravit a od roku 2021 spustit projekt nový. 

Ministerstvo nyní navrhuje novelu s povinným elektronickým posíláním dvou dílů neschopenky, se změnou pravidel zpětného vystavení neschopenek a se zkrácením doby pro oznámení o pracovnících, která správě posílají zaměstnavatelé kvůli odvodům. 

"Před realizací vlastního projektu elektronické neschopenky bude realizována určitá část tohoto projektu již v předstihu formou takzvané první etapy," uvedl resort v podkladech k novele.

Kabinet plánuje od července příštího roku zrušit karenční dobu a znovu proplácet nemocným náhrady výdělku za první tři dny stonání. Zaměstnavatelé tento krok podmiňují zavedením e-neschopenky, aby mohli své lidi na nemocenské lépe kontrolovat. Obávají se zvýšení nemocnosti a zneužívání. 

Elektronicky v březnu podle údajů ČSSZ posílalo část neschopenek 1078 lékařů. Podle ministerstva tak e-neschopenky dobrovolně používají asi tři až čtyři procenta doktorů. Většina zasílá tiskopisy poštou, má na to tři pracovní dny. Informaci o začátku či konci pracovní neschopnosti tedy správa může dostat s až týdenním zpožděním, což podle ministerstva ztěžuje kontrolu pacientů i lékařů. 

K zasílání e-neschopenek lékaři nyní potřebují počítač s internetem, datovou schránku či elektronický podpis a lékařský software, který službu e-podání podporuje. Musí se také v ČSSZ zaregistrovat. Podle ministerstva všichni doktoři počítače už mají, a to kvůli e-receptům. Pořídit si ale zřejmě budou muset program, který komunikaci se sociální správou umožňuje. Pokud by ČSSZ od července na svém portálu zprovoznila elektronický tiskopis, měli by e-neschopenku zdarma a úřad by to stálo kolem tří milionů korun, uvedlo ministerstvo.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy děsí koronavirus. Ve skutečnosti mají mnohem větší problém

27.01.2020 22:20 Aktualizováno Koronavirus už pátý den kraluje českému internetu. Enormní zájem o něj potvrzují statistiky…

Počet podezření na koronavirus v Česku přibývá. Lékaři evidují několik…

27.01.2020 20:07 Lékaři v Česku evidují několik podezření nákazy koronavirem. Dva případy jsou na Opavsku, jeden na…

Nové podezření na koronavirus. Tentokrát na jihu Čech

27.01.2020 19:25 Aktualizováno Jihočeští hygienici evidují jeden případ podezření na koronavirus. Je to čínský turista. Leží…

Úřady kvůli koronaviru aktualizovaly weby o nejnovější informace

27.01.2020 18:10 Češi shánějí informace o koronaviru. Volají nebo píšou maily například Nemocnici Na Bulovce,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama