V Česku chybí 170 druhů léků. Mizí za hranice, zákony jsou bezzubé

Praha - Česká lékařská komora (ČLK) dnes uvedla, že v první polovině července chybělo v lékárnách 170 druhů léčiv. Důvodem byly výpadky ve výrobě a přeprodeje léků do zahraničí. Nejčastěji jde o Ercefuryl, lék na akutní průjem, Vasocardin na vysoký tlak, antibiotika Ospen a Doxybene či lék na léčbu prostaty Duodart.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Léky, ilustrační foto

"Některé léky od téhož výrobce stojí například v Německu nebo Dánsku až několikanásobně víc. Česko ale bojuje i s nelegálním reexportem," uvedla komora. Současná legislativní pravidla jsou podle ní neúčinná, požaduje proto jejich zpřísnění. 

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v reakci ČTK sdělil, že nyní spolupracuje s ministerstvem zdravotnictví na přípravě návrhu úpravy zákona, jež by měla tuto problematiku komplexně řešit. "Návrh je inspirován slovenským modelem emergentního zásobování, kdy je povinnost zajistit dodávky léčiv pro pacienty uložena držitelům rozhodnutí o registraci, tedy výrobcům," uvedla mluvčí ústavu Hana Šindelářová.

Podlé ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakuba Dvořáčka je problémem léčivé přípravky v Česku udržet. "Jsou tu jedny z nejlevnějších léků v Evropě, hlavně ty originální," uvedl již dříve. Ročně se podle něj vyveze asi sedm procent z celkového objemu léků v hodnotě několika miliard korun.

Léky v lékárnách mohou chybět například kvůli změně výrobního postupu nebo stěhování závodu. To byl například případ očních kapek Ophthalmo-Septonex, které v lékárnách chyběly od listopadu 2015 do letošního jara. Několik měsíců letos v lékárnách nebyl také Endiaron určený k léčbě průjmu.

Podle komory někteří distributoři dodávají léky přednostně do vybraných lékáren. "Podněty dostáváme nejen od lékárníků, ale i od samotných pacientů. Některé lékárny začaly podávat předžalobní výzvy na distributory, případně se obracejí na soud," uvedl prezident ČLK Lubomír Chudoba.

SÚKL ale upozorňuje, že podnět, pokud má lékárna podezření, že ji distributor poškodil, protože jí odmítá dodat objednané léky, je potřeba zaslat jim. Ústav má podle mluvčí zákonné kompetence kontrolovat činnost distributora a každý takový podnět prošetřuje. "Od začátku roku jsme však obdrželi méně než deset podnětů, které byly řešeny a v žádném z prošetřovaných podnětů nebylo zjištěno, že by distributor lékárně léky nedodal," uvedla mluvčí.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál na Bulovce. Zakázky za 800 milionů byly bez výběrového řízení,…

22.10.2018 08:34 Nemocnice na Bulovce zadala v letech 2016 a 2017 bez výběrového řízení zakázky za více než 800…

Vojtěch dostal košem. Odvolaný přednosta Šimetka odmítl návrat do FN…

19.10.2018 20:31 Odvolaný přednosta porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava Ondřej Šimetka dnes odmítl návrat do…

Ráno na operaci, večer domů? V zahraničí realita, pro Čechy jen sen

18.10.2018 18:37 Nemocnice podle České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) nemají motivaci k jednodenní chirurgii…

Chlapec skončil po vytržení mandlí v kómatu. Otec popsal horor v…

18.10.2018 16:17 Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama