Mladý Jakub trpí nejhorším typem rakoviny. Glioblastom nelze přežít, zabíjí do tří měsíců

I přes vyspělou medicínskou péči zůstává rakovina jedním z největších postrachů lidstva. Naštěstí je úroveň lékařství natolik vyspělá, že mnoho nádorů dokáže vyléčit, pokud jsou zachyceny včas. Stále ale existují takové typy rakoviny, které nelze léčit vůbec. Jedním z těch nejagresivnějších je glioblastom, při kterém lékaři nebojují o záchranu života, ale o zvýšení naděje na přežití několika dalších týdnů.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Protonová léčba

Sedmadvacetiletý Jakub Š. byl až do nedávna aktivním a veselým člověkem se zálibou v cestování a poznávání nových věcí, lidí i kultur. Procestoval kus světa a byl oblíbený v rodině i mezi přáteli.

Poté, co náhle ochrnul na polovinu těla a nedokázal vydržet vzhůru déle než půl hodiny, se od lékařů dozvěděl zdrcující diagnózu. V mozku mu našli glioblastom a dali mu tři týdny života.

Jde o nejčastější a nejmalignější gliom mozku, který se vyznačuje tím, že ačkoliv jde o zhoubný nádor, metastázy se u něj objevují jen velmi vzácně.

Díky svému neuvěřitelně rychlému růstu, který vede ke zvyšování nitrolebního tlaku a útlaku okolních struktur mozku, jde o jeden z nejhorších typů rakovin a o nejhorší nádor mozku vůbec.

Ve společnosti se o něm příliš nemluví, v porovnání s ostatními typy rakoviny je totiž poměrně vzácný. Ročně jím onemocní 3-4 lidé na 100 000 obyvatel a většina pacientů je starší padesáti let. Vyššího věku se už ale většinou nedožijí.

Glioblastom je totiž neléčitelný a smrtelný. Většina pacientů umírá do tří měsíců, správná léčba jim dokáže prodloužit život až na rok. Jen velmi malé procento lidí s touto diagnózou se dožívá více než několika let. Lepší vyhlídky je nečekají. Nádor operativně odstranit nelze a chemoterapie jej porazit nedokáží.

Boj s touto diagnózou svádí například republikánský senátor Spojených států John McCain, který sice podstoupil sérii zákroků a ozařování, nemoc ale ani přes upřímná přání Baracka Obamy a Donalda Trumpa zcela vyléčit nelze.

I Jakubovi dávali lékaři několik týdnů života, nyní s nemocí bojuje půl roku, rakovina ho ale upoutala na lůžko a vysává z něj život. "Zkoušeli jsme se obrátit na různé nemocnice, na pracoviště s pokročilou technologií a znalostmi pro léčení rakoviny, na výzkumná centra s klinickými studiemi, které se týkají této diagnózy, ale ze všech stran jsme slyšeli stále to samé - Jakub není vhodným kandidátem pro experimentální léčbu, tato technologie se pro glioblastom nedá použít," říká jeho matka Renata.

Na stránkách Dobrý skutek nyní shání finanční příspěvky na experimentální terapie, které nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou. Jejich aplikace totiž měsíčně přesahuje částku ve výši 50 tisíc korun a jak se zdá, tato léčba zatím nese své ovoce.

Příznaky glioblastomu přitom zpočátku vůbec nemusí ukazovat na rakovinu. Pacient trpí bolestmi hlavy, nevolností a zvracením. Díky útlaku mozku se ale brzy objevují poruchy vnímání, pocity nejistoty v prostoru, závratě a  poruchy paměti nebo nesoustředěnost. V konečné fázi se objevují i poruchy vědomí.

K diagnostice je poté nezbytná magnetická rezonance nebo CT vyšetření a především histologie, tedy odběr vzorků přímo z nádoru, který potvrdí, zda jde skutečně o glioblastom.

Jaký je Jakubův osud a jestli mu experimentální léčba dokáže pomoci je nejisté. Lékařské statistiky ale moc povzbudivé nejsou. Ročně se v Česku operuje zhruba 100 až 120 nádorů typu glioblastom na zhruba 350 nových případů, přičemž průměrná doba přežití se od té celosvětové neliší. Čeští pacienti s touto nemocí většinou umírají do tří měsíců.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi opět jezdí víc do lázní. Na hrazený pobyt loni dosáhlo 100 tisíc…

15.10.2018 19:18 Na hrazený lázeňský pobyt loni dosáhlo téměř 100.000 lidí, což je nejvíc od roku 2010. Podobný…

Ruská ruleta a byznys! U Jílkové to pořádně schytali plastičtí chirurgové

12.10.2018 00:17 Praha - V dnešní době je zkrášlování pomocí plastických operací skoro stejně běžné, jako když si…

Velká změna pro pacienty. Jak bude fungovat lékový záznam?

10.10.2018 13:25 Lékaři a lékárníci by měli mít v budoucnu přehled o všech lécích, které má pacient předepsané.…

Fatální kombinace léků? Počet mrtvých pacientů roste, stát chce zavést…

07.10.2018 19:30 Za deset let stoupl v České reublice 3,5krát počet hospitalizací v souvislosti s léky jako jsou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama