Odškodnění za újmu způsobenou očkováním? Ministr Vojtěch chce předložit návrh

Praha - Do konce roku chce ministerstvo zdravotnictví chce předložit vládě zákon o odškodňování újmy způsobené povinným očkováním. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) tak hodlá podle svých slov vyhovět doporučení ombudsmanky Anny Šabatové a zmírnit kritiku odpůrců očkování.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Adam Vojtěch (ANO)

Ministr to řekl senátorům při projednávání návrhu Evropské komise na posílení spolupráce v boji proti nemocem, jimž lze předcházet očkováním.

Pokud stát vyžaduje povinné očkování, měl by podle něj měl přijmout i určitou odpovědnost za případnou škodu nebo újmu na zdraví dětí. "Myslím si, že se tak možná i trošku otupí určité hrany," dodal. Již dříve uvedl, že by mělo jít o jednotky lidí ročně. Nárok se posoudí podle zdravotnické dokumentace, případně se vyjádří znalec.

Předložení podobného zákona slibovalo ministerstvo zdravotnictví už před třemi lety.  Loni v dubnu slib zopakoval Vojtěchův předchůdce Miloslav Ludvík (ČSSD).

Senát obecně snahu Evropské komise podpořil s ohledem na klesající očkovanost obyvatelstva. Připomenul ale, že kompetence EU v této oblasti mohou být pouze podpůrné, koordinační a doplňující. Ministr poukázal na to, že návrh klade důraz na osvětu kvůli neopodstatněným dezinformacím, které se šíří na sociálních sítích v neprospěch očkování. Vojtěch také uvedl, že Evropská komise by chtěla vypracovat společný očkovací kalendář EU nebo vytvořit Evropský vakcinační systém.

Lékař a senátor ANO Ladislav Václavec uvedl, že společný očkovací kalendář EU bude složité vytvořit, neboť povinné očkování je jen v deseti z dosavadních 28 států EU. "I u nás jsou organizace, jako jsou ty poblázněné matky, které využívají dezinformace typu vzniku autismu po očkování," řekl.

Snahu EU uvítala senátorka a dětská neuroložka Alena Dernerová. "Nás se nikdy nikdo neptal, jestli chceme být očkováni, nebo ne. Prostě přišli do školy, oočkovali nás, sami jsme byli rádi, že nedostaneme onu chorobu. Teď všichni mají internet a všichni vyznávají mistra Googla a najdou si tam tolik nesmyslů, které potom musím já pracně v ordinaci vyvracet," podotkla.

Přípravu nového zákona vítají odpůrci očkování. "Stát se konečně snaží zaplnit díru v českém právu, neboť pokud něco vynucuje zákonem, musí také nést odpovědnost za škody na zdraví, které tím způsobí," řekl ČTK předseda Společnosti pacientů poškozených očkováním Václav Hrabák. Půjde podle něj jen o nejkřiklavější případy.

V Česku jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem, včetně nepovinných vakcín je to ročně milion dávek. Povinnost očkování a vysokou míru očkování dětí vysvětluje ministerstvo ochranou zdraví celé společnosti. Proti infekci jsou v případě proočkovanosti na hranici 95 procent chráněni i ti, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou.

Názory na prospěšnost očkování se liší. Roste počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány. 

Podle primářky infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové je očkování obecně jedním z největších výdobytků civilizace. "Vyjádření rádoby odborníků, že nemusíme očkovat, protože ty nemoci v Česku nemáme, jsou naprosto iluzorní," řekla dříve na tiskové konferenci k infekčním nemocem. Díky vakcínám podle odhadů hygieniků nezemře ročně 500 dětí a dalších 150.000 neonemocní.

Rodičům, kteří děti očkovat odmítnou, hrozí pokuta až 10.000 korun. Neočkované děti také nepřijímají školky a školy v přírodě. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor o distribuci léků se vyhrotil. Lékárníci chystají žalobu na SÚKL

22.09.2018 19:27 Aktualizováno Praha - Česká lékárnická komora se chystá zažalovat Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) kvůli…

Zákeřná klíšťová encefalitida: Jediný výlet do lesa vás může navěky…

22.09.2018 08:00 Houbařská sezóna je tu a mnozí z vás se pomalu a jistě chystají do lesa s vidinou košíku plného…

U lékaře nás čeká nepříjemná komplikace. Nařízení vymyslela EU

20.09.2018 15:47 Praha - Lékaři nebudou moci v ordinacích skladovat vakcíny pro nepovinné očkování. Pacienti si je…

Posudkové lékařství kolabuje? Poslanci hasí krizi, novela prošla prvním…

20.09.2018 12:16 Praha - Posudkoví lékaři možná nebudou od ledna spadat pod státní službu, mohli by se opět řídit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama