IZIP mohla získat neoprávněný prospěch 162 milionů, obžalováni jsou tři lidé

Praha - Dozorující žalobce Pavel Prygl z pražského vrchního státního zastupitelství tvrdí, že obvinění v kauze Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a firmy IZIP mohli svým jednáním obstarat firmě neoprávněný prospěch ve výši 162 milionů korun.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Všeobecná zdravotní pojišťovna

IZIP pro VZP dříve provozovala elektronické zdravotní knížky a portál pro komunikaci s lékaři či zaměstnavateli. Projekt se ale nepodařilo plošně rozšířit. Kauza se týká smluv uzavřených v letech 2008 až 2011. "Tyto smlouvy měly souvislost s projektem elektronické zdravotní knížky a náborem klientů pro společnost IZIP, kteří byli současně pojištěnci VZP a kteří až po vstupu do systému vedeného společností IZIP mohli systém elektronické knížky využívat," uvedl Prygl.

"Zároveň potvrdil, že policie v případu koncem července navrhla obžalovat tři lidi. K tomu jen uvedl, že jsou mezi nimi dva bývalí zaměstnanci VZP a někdejší člen statutárního orgánu IZIP.

Podle České televize směřuje policejní návrh na podání obžaloby jak na exředitele pojišťovny Pavla Horáka, tak na bývalého šéfa IZIP Jiřího Paška. Oba muže v souvislosti s touto kauzou média zmiňovala již dříve.

Jednoho z bývalých zaměstnanců VZP policie stíhá pro pletichy při veřejné soutěži. Druhý, který se později stal zástupcem obchodní společnosti údajně spolupracující s IZIP, se podle kriminalistů dopustil praní špinavých peněz a opakované zpronevěry. Někdejší člen vedení IZIP, podle médií Pašek, pak čelí obvinění za všechny tři zmíněné trestné činy.

Horák s Paškem byli z pletich původně obviněni už v roce 2013, a to kvůli tomu, že půlmiliardovou smlouvu na nábor nových klientů uzavřeli bez veřejné soutěže. Nejvyšší státní zastupitelství stíhání dvojice ale poté zastavilo jako předčasné.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chřipka letos zabila už 31 Čechů, epidemie pozvolna opadá

15.02.2019 17:42 Aktualizováno Lidí s akutními nemocemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden mírně ubylo. Lékaři nahlásili…

Peklo u Jílkové: Výkaly, moč a hliník ve vakcínách! Odpůrci a zastánci…

15.02.2019 01:02 V ČR se rozmohla epidemie spalniček, které mohou způsobovat závažná poškození mozku a v některých…

Lékárnám chybí některé nenahraditelné léky

14.02.2019 17:52 V lednu chybělo podle České lékárnické komory (ČLnK) v českých lékárnách 15 nenahraditelných léků,…

VZP otočila. Těžce nemocné ženě hodlá hradit konopí, spor trval téměř tři…

14.02.2019 11:16 Aktualizováno Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce vyhovět pacientce s roztroušenou sklerózou, která v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama