IZIP mohla získat neoprávněný prospěch 162 milionů, obžalováni jsou tři lidé

Praha - Dozorující žalobce Pavel Prygl z pražského vrchního státního zastupitelství tvrdí, že obvinění v kauze Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a firmy IZIP mohli svým jednáním obstarat firmě neoprávněný prospěch ve výši 162 milionů korun.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Všeobecná zdravotní pojišťovna

IZIP pro VZP dříve provozovala elektronické zdravotní knížky a portál pro komunikaci s lékaři či zaměstnavateli. Projekt se ale nepodařilo plošně rozšířit. Kauza se týká smluv uzavřených v letech 2008 až 2011. "Tyto smlouvy měly souvislost s projektem elektronické zdravotní knížky a náborem klientů pro společnost IZIP, kteří byli současně pojištěnci VZP a kteří až po vstupu do systému vedeného společností IZIP mohli systém elektronické knížky využívat," uvedl Prygl.

"Zároveň potvrdil, že policie v případu koncem července navrhla obžalovat tři lidi. K tomu jen uvedl, že jsou mezi nimi dva bývalí zaměstnanci VZP a někdejší člen statutárního orgánu IZIP.

Podle České televize směřuje policejní návrh na podání obžaloby jak na exředitele pojišťovny Pavla Horáka, tak na bývalého šéfa IZIP Jiřího Paška. Oba muže v souvislosti s touto kauzou média zmiňovala již dříve.

Jednoho z bývalých zaměstnanců VZP policie stíhá pro pletichy při veřejné soutěži. Druhý, který se později stal zástupcem obchodní společnosti údajně spolupracující s IZIP, se podle kriminalistů dopustil praní špinavých peněz a opakované zpronevěry. Někdejší člen vedení IZIP, podle médií Pašek, pak čelí obvinění za všechny tři zmíněné trestné činy.

Horák s Paškem byli z pletich původně obviněni už v roce 2013, a to kvůli tomu, že půlmiliardovou smlouvu na nábor nových klientů uzavřeli bez veřejné soutěže. Nejvyšší státní zastupitelství stíhání dvojice ale poté zastavilo jako předčasné.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor o distribuci léků se vyhrotil. Lékárníci chystají žalobu na SÚKL

22.09.2018 19:27 Aktualizováno Praha - Česká lékárnická komora se chystá zažalovat Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) kvůli…

Zákeřná klíšťová encefalitida: Jediný výlet do lesa vás může navěky…

22.09.2018 08:00 Houbařská sezóna je tu a mnozí z vás se pomalu a jistě chystají do lesa s vidinou košíku plného…

U lékaře nás čeká nepříjemná komplikace. Nařízení vymyslela EU

20.09.2018 15:47 Praha - Lékaři nebudou moci v ordinacích skladovat vakcíny pro nepovinné očkování. Pacienti si je…

Posudkové lékařství kolabuje? Poslanci hasí krizi, novela prošla prvním…

20.09.2018 12:16 Praha - Posudkoví lékaři možná nebudou od ledna spadat pod státní službu, mohli by se opět řídit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama