Těžce nemocné Čechy straší paragraf 16. VZP změní přístup k placení péče

Praha - VZP chce od října změnit přístup ke platbám péče na výjimku v zákoně o zdravotním pojištění, kterou umožňuje paragraf 16 zákona. Případy, kdy pojišťovny léčbu zamítnou, protože pacient nesplní všechna kritéria pro její proplácení, jsou často medializované.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Sedm zdravotních pojišťoven v ČR ročně dostává přes 20.000 žádostí o úhradu péče na paragraf 16, z toho kolem 90 procent vyřídí kladně. V roce 2016 náklady překročily 1,5 miliardy korun.

Zákon v paragrafu 16 stanoví, že zdravotní pojišťovna ve výjimečných případech hradí zdravotní služby jinak nehrazené, pokud je to jediná možnost z hlediska zdravotního stavu pacienta. Pokud nehrozí nebezpečí z prodlení, musí souhlasit revizní lékař.

"Dnes jsem představil členům správní rady materiál, který shrnuje zásady, jimiž se chceme řídit při úhradách léků, které nejsou zařazené mezi hrazené," řekl dnes ředitel VZP Zdeněk Kabátek. 

Stanovení maximálních cen a případné úhrady z veřejného zdravotního pojištění má na starosti Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na základě žádosti výrobce. "V žádném případě nechceme obcházet kompetence úřadu v České republice, zejména SÚKL, ale chceme vytvořit účinný nástroj, který vyřeší situaci, která byla dlouhodobě neudržitelná," dodal Kabátek. 

Na základě diskuse s odborníky chce VZP uzavírat s výrobci různé formy takzvaných risk-sharingových smluv, čili smluv o sdílení rizika mezi pojišťovnou a výrobci. 

Očekává, že se rozhodování díky novému přístupu zrychlí. "Nebudeme používat správní řízení o paragrafu 16, ale půjdeme cestou aktivní lékové politiky a uzavírání dohod s některými zařízeními. O tom, zda bude léčivý přípravek podán našemu klientovi, bude rozhodovat příslušné zdravotnické zařízení," dodal.

Odborníci se shodují, že současnou situaci musí řešit změna zákona. Podle předsedkyně Správní rady VZP, poslankyně Věry Adámkové (za ANO), je paragraf 16 zastaralý a má řešit výjimečné situace, kdy není jiná léčba možná. V současné době ale většinu žádostí tvoří podle pojišťoven takzvaná biologická léčba, kterou se léčí jen ve specializovaných centrech.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chystá změnu: Pojistné za státní pojištěnce chce odvozovat od…

12.11.2018 17:40 Pojistné za státní pojištěnce bude stát počítat ze čtvrtiny průměrné mzdy, která pro něj bude…

Děti si neumí čistit zuby? Zubaři chtějí změnu, od státu žádají podporu

11.11.2018 14:40 Zubaři žádají stát o podporu pro preventivní programy zaměřené na děti na školách. Zatím je…

Vyšší platy lékařům o deset procent? ČLK na tom trvá

11.11.2018 13:56 Česká lékařská komora (ČLK) trvá na tom, aby všem zdravotníkům od ledna 2019 vzrostly platy o deset…

V českém zdravotnictví je drtivá převaha žen, mužů je málo

10.11.2018 21:55 V českém zdravotnictví je převaha žen, mužů je třetina, což může mít negativní dopad na obsazenost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama