Těžce nemocné Čechy straší paragraf 16. VZP změní přístup k placení péče

Praha - VZP chce od října změnit přístup ke platbám péče na výjimku v zákoně o zdravotním pojištění, kterou umožňuje paragraf 16 zákona. Případy, kdy pojišťovny léčbu zamítnou, protože pacient nesplní všechna kritéria pro její proplácení, jsou často medializované.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Sedm zdravotních pojišťoven v ČR ročně dostává přes 20.000 žádostí o úhradu péče na paragraf 16, z toho kolem 90 procent vyřídí kladně. V roce 2016 náklady překročily 1,5 miliardy korun.

Zákon v paragrafu 16 stanoví, že zdravotní pojišťovna ve výjimečných případech hradí zdravotní služby jinak nehrazené, pokud je to jediná možnost z hlediska zdravotního stavu pacienta. Pokud nehrozí nebezpečí z prodlení, musí souhlasit revizní lékař.

"Dnes jsem představil členům správní rady materiál, který shrnuje zásady, jimiž se chceme řídit při úhradách léků, které nejsou zařazené mezi hrazené," řekl dnes ředitel VZP Zdeněk Kabátek. 

Stanovení maximálních cen a případné úhrady z veřejného zdravotního pojištění má na starosti Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na základě žádosti výrobce. "V žádném případě nechceme obcházet kompetence úřadu v České republice, zejména SÚKL, ale chceme vytvořit účinný nástroj, který vyřeší situaci, která byla dlouhodobě neudržitelná," dodal Kabátek. 

Na základě diskuse s odborníky chce VZP uzavírat s výrobci různé formy takzvaných risk-sharingových smluv, čili smluv o sdílení rizika mezi pojišťovnou a výrobci. 

Očekává, že se rozhodování díky novému přístupu zrychlí. "Nebudeme používat správní řízení o paragrafu 16, ale půjdeme cestou aktivní lékové politiky a uzavírání dohod s některými zařízeními. O tom, zda bude léčivý přípravek podán našemu klientovi, bude rozhodovat příslušné zdravotnické zařízení," dodal.

Odborníci se shodují, že současnou situaci musí řešit změna zákona. Podle předsedkyně Správní rady VZP, poslankyně Věry Adámkové (za ANO), je paragraf 16 zastaralý a má řešit výjimečné situace, kdy není jiná léčba možná. V současné době ale většinu žádostí tvoří podle pojišťoven takzvaná biologická léčba, kterou se léčí jen ve specializovaných centrech.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pojistné státních pojištěnců by mohlo být navázané na HDP či mzdy

20.01.2019 10:03 Pojistné za státní pojištěnce by mohlo být navázané na hrubý domácí produkt (HDP) nebo průměrnou…

Kam s pacienty, které vozí sanitky? V Praze chybí lůžka

18.01.2019 18:08 Lůžka pro pacienty přivážené sanitkami chybějí v Praze například na neurologii, nedostává se také…

Výroba digoxinu byla obnovena, v části lékáren ale stále není dostupný

18.01.2019 17:55 Výroba léku na srdce digoxin, který byl na přelomu roku nedostupný, byla tento týden obnovena. ČTK…

Náhrada za Bulovku? Nová nemocnice by mohla vyrůst v Letňanech, navrhl Hřib

15.01.2019 17:05 Nemocnice, která by mohla podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vzniknout v Letňanech, by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama