Počítačový virus útočí na pacienty. Po USA a Asii pronikl i do Evropy

Praha - Hackeři šíří přes internet po celém světě program Kwampirs, který napadá zdravotnické přístroje. Snaží se mimo jiné získat osobní údaje pacientů. Útoky skupiny Orangeworm jsou úspěšné především v operačním systému Windows XP, který je ve zdravotnickém sektoru velmi rozšířený.

Přidejte svůj názor

Útok hackera, ilustrační fotografie

Útoky byly zaznamenány v USA, Asii, Polsku, Německu, Maďarsku nebo Švýcarsku. Česko tento program zatím nezasáhl, informovala poradenská společnost BDO s odvoláním na údaje antivirové společnosti Symantec.

Téměř 40 procent útoků trojského koně bylo ve zdravotnictví, jeho cílem jsou ale i dodavatelé softwarových řešení, zpracovatelský průmysl i zemědělství. Podle BDO bylo ve zdravotnictví při 17 úspěšných hackerských útocích celosvětově ukradeno a zneužito několik milionů citlivých dat.

"S velkou pravděpodobností hackery zajímají osobní údaje pacientů, typy zdravotnických zařízení připojených k internetu a míra softwarového zabezpečení," uvedl Petr Slavíček z BDO. Případná databáze dat pacientů nebo statistika využívaných přístrojů a jejich digitálního zabezpečení má prý velkou cenu. "Motivací může být utajený prodej těchto informací některé z firem, které přímo či nepřímo podnikají ve zdravotnictví," podotkl Slavíček.

Útoky využívají soubory rozesílané jako přílohy e-mailů nebo přeposílaní webových odkazů. "V prvním kvartále letošního roku převažoval druhý zmíněný způsob," uvedl Slavíček.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor o distribuci léků se vyhrotil. Lékárníci chystají žalobu na SÚKL

22.09.2018 19:27 Aktualizováno Praha - Česká lékárnická komora se chystá zažalovat Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) kvůli…

Zákeřná klíšťová encefalitida: Jediný výlet do lesa vás může navěky…

22.09.2018 08:00 Houbařská sezóna je tu a mnozí z vás se pomalu a jistě chystají do lesa s vidinou košíku plného…

U lékaře nás čeká nepříjemná komplikace. Nařízení vymyslela EU

20.09.2018 15:47 Praha - Lékaři nebudou moci v ordinacích skladovat vakcíny pro nepovinné očkování. Pacienti si je…

Posudkové lékařství kolabuje? Poslanci hasí krizi, novela prošla prvním…

20.09.2018 12:16 Praha - Posudkoví lékaři možná nebudou od ledna spadat pod státní službu, mohli by se opět řídit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama