Počítačový virus útočí na pacienty. Po USA a Asii pronikl i do Evropy

Praha - Hackeři šíří přes internet po celém světě program Kwampirs, který napadá zdravotnické přístroje. Snaží se mimo jiné získat osobní údaje pacientů. Útoky skupiny Orangeworm jsou úspěšné především v operačním systému Windows XP, který je ve zdravotnickém sektoru velmi rozšířený.

Přidejte svůj názor

Útok hackera, ilustrační fotografie

Útoky byly zaznamenány v USA, Asii, Polsku, Německu, Maďarsku nebo Švýcarsku. Česko tento program zatím nezasáhl, informovala poradenská společnost BDO s odvoláním na údaje antivirové společnosti Symantec.

Téměř 40 procent útoků trojského koně bylo ve zdravotnictví, jeho cílem jsou ale i dodavatelé softwarových řešení, zpracovatelský průmysl i zemědělství. Podle BDO bylo ve zdravotnictví při 17 úspěšných hackerských útocích celosvětově ukradeno a zneužito několik milionů citlivých dat.

"S velkou pravděpodobností hackery zajímají osobní údaje pacientů, typy zdravotnických zařízení připojených k internetu a míra softwarového zabezpečení," uvedl Petr Slavíček z BDO. Případná databáze dat pacientů nebo statistika využívaných přístrojů a jejich digitálního zabezpečení má prý velkou cenu. "Motivací může být utajený prodej těchto informací některé z firem, které přímo či nepřímo podnikají ve zdravotnictví," podotkl Slavíček.

Útoky využívají soubory rozesílané jako přílohy e-mailů nebo přeposílaní webových odkazů. "V prvním kvartále letošního roku převažoval druhý zmíněný způsob," uvedl Slavíček.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nedostatek zubařů v Česku? Kdepak, problém je jinde. Vojtěch už navrhl…

20.03.2019 16:03 Zdravotní pojišťovny by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) měly preferovat…

Třetinu případů tuberkulózy v ČR tvoří cizinci. Přispěly i neshody kolem…

20.03.2019 15:50 Počet případů tuberkulózy v Česku klesl za posledních deset let o polovinu, přesto řeší čeští…

Má váš praktický lékař spíš zavřeno než otevřeno? Od května by se to mohlo…

20.03.2019 13:02 Aktualizováno Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce navýšit platby pro praktické lékaře, kteří budou mít…

Brexit dopadne na české zdravotnictví. Kliniky ztratí pacienty

17.03.2019 17:22 Britové často míří do Česka za umělým oplodněním nebo plastickou chirurgií. Některé kliniky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama