Počítačový virus útočí na pacienty. Po USA a Asii pronikl i do Evropy

Praha - Hackeři šíří přes internet po celém světě program Kwampirs, který napadá zdravotnické přístroje. Snaží se mimo jiné získat osobní údaje pacientů. Útoky skupiny Orangeworm jsou úspěšné především v operačním systému Windows XP, který je ve zdravotnickém sektoru velmi rozšířený.

Přidejte svůj názor

Útok hackera, ilustrační fotografie

Útoky byly zaznamenány v USA, Asii, Polsku, Německu, Maďarsku nebo Švýcarsku. Česko tento program zatím nezasáhl, informovala poradenská společnost BDO s odvoláním na údaje antivirové společnosti Symantec.

Téměř 40 procent útoků trojského koně bylo ve zdravotnictví, jeho cílem jsou ale i dodavatelé softwarových řešení, zpracovatelský průmysl i zemědělství. Podle BDO bylo ve zdravotnictví při 17 úspěšných hackerských útocích celosvětově ukradeno a zneužito několik milionů citlivých dat.

"S velkou pravděpodobností hackery zajímají osobní údaje pacientů, typy zdravotnických zařízení připojených k internetu a míra softwarového zabezpečení," uvedl Petr Slavíček z BDO. Případná databáze dat pacientů nebo statistika využívaných přístrojů a jejich digitálního zabezpečení má prý velkou cenu. "Motivací může být utajený prodej těchto informací některé z firem, které přímo či nepřímo podnikají ve zdravotnictví," podotkl Slavíček.

Útoky využívají soubory rozesílané jako přílohy e-mailů nebo přeposílaní webových odkazů. "V prvním kvartále letošního roku převažoval druhý zmíněný způsob," uvedl Slavíček.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Náhrada za Bulovku? Nová nemocnice by mohla vyrůst v Letňanech, navrhl Hřib

15.01.2019 17:05 Nemocnice, která by mohla podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vzniknout v Letňanech, by…

Upravená studie o neškodlivosti očkování. Co hraje odpůrcům do karet?

14.01.2019 20:30 Již několik let koluje zejména mezi rodiči otázka, zda je očkování opravdu efektivní ve prospěch a…

Zeman jednal s ministrem Vojtěchem. Co se chystá na praktické lékaře?

12.01.2019 17:12 Aktualizováno Nedostatek zdravotních sester je největším současným problémem českého zdravotnictví. Shodli se na…

Zákeřné spalničky: Počet nakažených v ČR bylo loni druhý nejvyšší za 10…

12.01.2019 14:37 Nemocných spalničkami bylo loni 207, což je druhý nejvyšší počet od roku 2008 a o 60 víc než v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama