U lékaře nás čeká nepříjemná komplikace. Nařízení vymyslela EU

Praha - Lékaři nebudou moci v ordinacích skladovat vakcíny pro nepovinné očkování. Pacienti si je budou muset předem vyzvednout v lékárně. Podle ministerstva zdravotnictví je změna součástí nařízení EU, které má zabránit prodeji padělaných léků. Platí od února příštího roku, lékárny kvůli němu musí evidovat každou krabičku léků elektronicky.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

Podle mluvčí ministerstva Gabriely Štěpányové by přijetí pozměňovacího návrhu českým parlamentem bylo v rozporu s právem EU a Česku by za něj hrozily sankce. "Z celkového objemu sortimentu, který se dnes dodává do ordinací napřímo, se jedná o zlomek," řekla ČTK. Povinné vakcíny budou v ordinacích dostupné i nadále. Podle lékařů si ale jiné země vyjednaly výjimku i pro nepovinná očkování, české ministerstvo zaspalo.

Podle Koalice soukromých lékařů, která sdružuje praktiky, ambulantní specialisty a stomatology, a Sdružení soukromých gynekologů, povede opatření ke snížení proočkovanosti. Pacient bude muset nejprve k lékaři pro recept, s ním pak do lékárny a zase zpět do ordinace.

"Největším rizikem je narušení teplotního řetězce při přenášení vakcíny z lékárny do ordinace lékaře, kdy může dojít k jejímu znehodnocení. Za to odmítáme nést při aplikaci takto poškozené očkovací látky odpovědnost," uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Vadí jim také posílání pacienta od lékaře do lékárny a zpět. Ministerstvo o tom chce s prakticky dál jednat.

Lékárníci naopak nové nařízení vítají. Podle nich může lékař pacientovi poslat e-recept na vakcínu na mobil, jednu cestu tak ušetří. Navrhují také možnost, že by se očkovalo přímo v lékárně jako je tomu v Británii, Francii, Irsku či Švýcarsku. Lékaři s tím ale nesouhlasí.

"Lékárníci k aplikaci očkovací látky a řádnému ošetření případných komplikací nemají v ČR odpovídající vzdělání, lékárny k tomu nejsou potřebně prostorově vybaveny, nevedou zdravotnickou dokumentaci pacientů, neznají pacienty tak, jako jejich ošetřující lékař," dodal Šonka.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruská ruleta a byznys! U Jílkové to pořádně schytali plastičtí chirurgové

12.10.2018 00:17 Praha - V dnešní době je zkrášlování pomocí plastických operací skoro stejně běžné, jako když si…

Velká změna pro pacienty. Jak bude fungovat lékový záznam?

10.10.2018 13:25 Lékaři a lékárníci by měli mít v budoucnu přehled o všech lécích, které má pacient předepsané.…

Fatální kombinace léků? Počet mrtvých pacientů roste, stát chce zavést…

07.10.2018 19:30 Za deset let stoupl v České reublice 3,5krát počet hospitalizací v souvislosti s léky jako jsou…

Chřipka může být zabiják, epidemie za dveřmi. Kdy se dát očkovat?

06.10.2018 10:48 Vakcíny proti chřipce je podle jejího největšího dovozce, firmy Sanofi Pasteur, v Česku dostatek.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama