Chřipka může být zabiják, epidemie za dveřmi. Kdy se dát očkovat?

Vakcíny proti chřipce je podle jejího největšího dovozce, firmy Sanofi Pasteur, v Česku dostatek. Firma letos dovezla přes 400.000 dávek, informovala dnes v tiskové zprávě. Některá média v pondělí uvedla, že vakcína lékařům ani lékárnám dostupná není. Dostupnost vakcíny ČTK potvrdila i mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Barbora Peterová. Na trhu jsou dvě vakcíny, kromě Vaxigrip vyráběné Sanofi Pasteur ještě Influvac od firmy Mylan. Chřipková epidemie obvykle začíná v lednu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto

Pacienti se podle firmy mohou nechat očkovat až do konce prosince, objednat by se ale měli už nyní. "Od poloviny září a během října společnost Sanofi Pasteur postupně dodává do České republiky vakcínu proti chřipce Vaxigrip Tetra. Doposud jsme přivezli více než 400.000 dávek," uvedl mluvčí firmy Libor Kytýr. Očekávaný zájem o očkování by podle něj měly počty dostupných vakcín pokrýt. Firma dodá i víc, pokud by zájem překročil odhady, dodal.

Vakcínou proti chřipce se očkuje každý rok na podzim. Očkovací látka je vždy odlišná, protože vychází z předpokladů, jaké podtypy chřipkového viru budou v populaci kolovat. Očkovat se nechává asi pět až šest procent Čechů. Loni s vážným průběhem chřipky skončilo v nemocnici přes 660 hlášených případů, z toho zhruba 260 v souvislosti s chřipkou zemřelo.

Očkování je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění rizikovým skupinám. Pro seniory a chronické pacienty s nemocemi jako cukrovka, obezita nebo onemocnění srdce je chřipka nebezpečnější než pro běžnou populaci.

Úmrtí na chřipku a související zápal plic při epidemii je 435krát pravděpodobnější u nemocných s kombinací nemocí srdce a plic, 240krát vyšší u diabetu s kardiovaskulární nemocí, 120krát u plicních onemocnění a 52krát u samotných kardiovaskulárních chorob. Očkovat se z těchto rizikových pacientů každoročně nechá jen asi pětina.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ráno na operaci, večer domů? V zahraničí realita, pro Čechy jen sen

18.10.2018 18:37 Nemocnice podle České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) nemají motivaci k jednodenní chirurgii…

Chlapec skončil po vytržení mandlí v kómatu. Otec popsal horor v…

18.10.2018 16:17 Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci…

Změna v ordinacích: Péči o některé onkologické pacienty převezmou praktici

18.10.2018 13:19 Péči o onkologické pacienty, u kterých byla úspěšně ukončená aktivní léčba a jsou bez příznaků,…

Zdravotní pojišťovnu změní 59 tisíc lidí. Která jich přilákala nejvíc?

17.10.2018 16:46 Od příštího roku změní zdravotní pojišťovnu téměř 59.000 lidí. Nejvíc jich po odečtení odchodů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama