Zdravotní pojišťovnu změní 59 tisíc lidí. Která jich přilákala nejvíc?

Od příštího roku změní zdravotní pojišťovnu téměř 59.000 lidí. Nejvíc jich po odečtení odchodů přibude České průmyslové zdravotní pojišťovně (ČPZP) a Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra ČR (ZPMV). Naopak o nejvíc klientů přijde Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP). Vyplývá to z dat o zářijovém přestupním termínu. Mohou se ještě drobně měnit kvůli případným reklamacím pojišťoven.

Přidejte svůj názor

Nemocnice Motol, ilustrační foto
doporučujeme

V ČR působí sedm zdravotních pojišťoven. Lidé mohou o změnu pojišťovny žádat do konce března, kdy změní pojišťovnu od pololetí, a do konce září, kdy je změna od dalšího kalendářního roku.

ČPZP loni ke konci roku evidovala 1,24 milionu klientů, byla tak třetí největší. V podzimním přestupním termínu jí odešlo 10.085 a přišlo 15.210. Celkem jí tak přibylo 5125 klientů. "Z výsledků vyplývá, že občané ČR mají o služby České průmyslové zdravotní pojišťovny zájem," řekla ČTK mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Druhá největší, ZPMV, která loni měla 1,3 milionu klientů, získala letos na podzim 3660 navíc. Odešlo od ní 6719 klientů, přišlo 10.379 nových. "Vážíme si především toho, že většina našich klientů nemá potřebu měnit svoji zdravotní pojišťovnu. Máme za to, že už znají stabilní kvalitu ZPMV ČR a výkyvy v nabídkách konkurence je nelákají," sdělila ČTK mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.

Pozitivní saldo pojištěnců má z podzimního termínu také Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, která je s necelými 143.000 klienty nejmenší. Přibylo jí jich 245, odešlo 418 a přišlo 663.

Nejvíc klientů naopak ubylo Vojenské zdravotní pojišťovně (VoZP). Ke konci loňského roku jich měla asi 700.000, ke konci září ubylo 3244. "Úbytek počtu pojištěnců o pouhé tři desetiny procenta není nijak významný. Víceméně jsme s ním počítali vzhledem k tomu, že VoZP patrně jako jediná zdravotní pojišťovna zcela zrušila spolupráci s externími náborářskými skupinami," řekl vedoucí oddělení marketingu pojišťovny Jan Mates.

Největší, Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která má asi 5,9 milionu pojištěnců, přišla o 2982 klientů. Podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého je počet klientů již třetí rok stabilizovaný. "Jestli nám za rok pět tisíc klientů přibude nebo ubude, nemá vzhledem k téměř šesti milionům našich pojištěnců na postavení pojišťovny a její fungování v praxi žádný reálný dopad," vysvětlil.

Záporné saldo pojištěnců zaznamenala také Oborová zdravotní pojišťovna (-2244) a Revírní bratrská pokladna (-560).

Loni v podzimním termínu nejvíc klientů přibylo VZP, druhý největší přírůstek evidovala VoZP. Ostatní zdravotní pojišťovny zaznamenaly úbytek, nejvíc lidí odešlo od Revírní bratrské pokladny.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exředitel IZIP dostal šest let natvrdo. Spáchal obří podvod, konstatoval…

12.12.2019 15:11 Pražský městský soud dnes dal někdejšímu řediteli společnosti IZIP Jiřímu Paškovi a jednateli firmy…

Kryptovirus dál paralyzuje nemocnici v Benešově, lékaři zvládnou jen běžné…

12.12.2019 15:08 Aktualizováno Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují…

Skončí exředitel IZIP ve vězení? Žalobce žádá nepodmíněný trest

10.12.2019 15:33 Státní zástupce dnes navrhl soudu, aby poslal někdejšího ředitele společnosti IZIP Jiřího Paška a…

Polovina českých pacientů nedodržuje předepsanou léčbu

07.12.2019 15:24 Polovina diabetiků a pacientů s vysokých cholesterolem nebo krevním tlakem přiznala, že nedodržuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama