Zabíjí chřipka nebo očkování proti ní? Mýty bourají snahu nemoci předcházet

Babí léto pomalu a jistě končí a nastupuje typické sychravé podzimní počasí a s ním spojená chřipková epidemie. Pro většinu z nás je chřipka banálním onemocněním, byť dokáže svým průběhem leckomu nadělat šrámy na duši. Jsou ale i případy úmrtí na ní, pokud má pacient špatný imunitní systém, případně je v pokročilejším věku. Tak jako tak nám každý rok vyvstává otázka, zda je dobré se proti ní očkovat. Odpověď na ní se pokusil poskytnout Státní zdravotní ústav.

Vědci vytváří zmutovanou verzi ptačí chřipky, aby se připravili na možnost smrtící pandemie

Než se začneme zabývat samotnou vakcinací, je třeba umět chřipku rozpoznat. Spousta lidí ji snadno zamění za klasickou rýmu, pro kterou je ale spíše typický plný nos, kašel a oteklé oči. Zato chřipka nastupuje většinou znenadání, takže si pacient dokáže přesně vybavit, kdy nastoupily její typické symptomy, jimiž jsou bolesti hlavy a kloubů, vysoké teploty (nad 38°C)  doprovázené třesavkou, celková únava a schvácenost. Bolesti krku, rýma a kašel s vykašláváním hlenu jsou vzácné. Ve většině případů není nutná hospitalizace a bohatě stačí klid na lůžku. Ke komplikacím dochází zejména u dětí, kterým může způsobit také zánět středního ucha a u seniorů, u nichž může skončit i smrtí.

Chřipku způsobuje virus A, B a C, který se šíří kapénkovou infekcí, proto patří mezi nejvíc ohrožené infekcí osoby ve velkých aglomeracích. Proto také není divu, že v přelidněných asijských městech, jako jsou třeba Tokio, Osaka nebo Hong Kong nosí lidé přes pusu roušku. Nejvíce rizikový je přímý kontakt s kašlající osobou, zejména v přeplněných dopravních prostředích.

Nakazit se ale můžete i samotným kontaktem s předměty, jichž se dotýkala nakažená osoba, ať už se jedná kliku, telefonní sluchátko, či madlo v tramvaji. Kromě očkování se chřipce nejlépe ubráníte, když si budete pravidelně mýt ruce. Nápomocné vám mohou být i dezinfekční prostředky, které běžně zakoupíte v lékárně, či drogerii. Nošení roušky se může také ukázat jako užitečné, neboť virus chřipky proniká do lidského organismu prostřednictvím nosohltanu, ale i očních spojivek.

Kdy je dobré se nechat očkovat proti chřipce?

Jak už bylo uvedeno, chřipkové onemocnění znamená pro pacienta pouze delší pracovní neschopnost. Nejvíc opatrní by ale měli být pacienti starší 65 let, s autoimunitními onemocněními, cukrovkou, špatně fungujícími játry, slabým srdcem a také HIV pozitivní. Co se týče roznášení chřipky, tak velmi rizikové jsou dětské kolektivy. Malé dítě se nakazí ve školce, následně infikuje i dospělé členy své rodiny, kteří pak nemoc přinesou i na pracoviště, a na pandemii je takříkajíc zaděláno. I z tohoto důvodu by se případné očkování mělo zvažovat nejen u rizikových skupin, ale i u dětí.

Co se týče chřipkových vakcín, tak ty obsahují zlikvidované viry, přičemž jejich složení se každoročně kontroluje a případně zdokonaluje Světovou zdravotnickou organizací. Nejlepším obdobím pro vakcinaci je začátek chřipkové sezóny, za níž je tradičně považováno období od prosince do března. Ani podzimní měsíce bychom však neměli podceňovat, zvlášť když jsou převážně vlhké. Pro chladné zimní měsíce, kdy se teploty pohybují pod nulou, jsou totiž typické případy nachlazení, nikoliv chřipky.

Nežádoucí účinky jsou mýtus

Jestli existuje něco, okolo čeho se šíří nejvíc nepravd a mýtů, pak je to právě očkování proti chřipce. A přitom se jedná o jednu z nejbezpečnějších vakcinací, jíž mohou podstoupit i děti starší 6 měsíců a ženy v pokročilejším stádiu těhotenství. Nežádoucí účinky jsou poměrně raritní a znamenají v podstatě nástup chřipkových symptomů, jimiž jsou únava, bolesti svalů a kloubů atd. Někdy se mohou objevit také zarudnutí, případně edém v místě vpichu. Na pozoru by se měly mít osoby s alergií na vaječnou bílkovinu a antibiotikum neomycin. Pokud tělo reaguje nepříznivě na vakcínu, měl by pacient neprodleně uvědomit svého praktického lékaře. 

Počet nakažených za středu oproti minulému týdnu stoupl

05.08.2021 09:28 Laboratoře ve středu potvrdily v Česku 205 nových případů nemoci covid-19, o 11 více než před…

Ministerstvo do konce srpna rozhodne, zda je nutná třetí dávka očkování

04.08.2021 17:35 Ministerstvo zdravotnictví chce do konce srpna rozhodnout, zda bude potřeba podat některým lidem…

Bez registrace už bylo vyočkováno více než 42.000 dávek

04.08.2021 17:12 Aktualizováno Zájemci, kteří se předem neregistrovali, si už přišli pro více než 42.000 dávek vakcíny proti…

Pojišťovny řešily stovky případů nákazy a karantén klientů v cizině

04.08.2021 15:33 Pojišťovny v letošním roce řešily vyšší stovky případů, kdy klienti v zahraničí onemocněli nemocí…

Praktičtí lékaři by mohli v ordinacích brzy začít s očkováním dětí

04.08.2021 15:27 V ordinacích praktických lékařů pro děti by mohlo v blízké době začít očkování dětí proti covidu-19…

V úterý přibylo v Česku 237 nakažených

04.08.2021 09:19 V úterý přibylo v Česku 237 potvrzených případů koronaviru, o 16 méně než před týdnem. Reprodukční…

Seniory bude třeba přeočkovat, po měsících u nich výrazně klesají…

03.08.2021 16:19 Po půl roce očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků až 60 procent seniorů výrazně…

Odměny by zdravotníci měli dostat nejpozději v srpnu, míní odbory

03.08.2021 15:56 Aktualizováno Odměny za druhou vlnu covidu-19 by zdravotníci mimo nemocnice měli podle odborů dostat nejpozději s…

Nových případů nákazy dál ubývá, v pondělí jich bylo 152

03.08.2021 09:55 Aktualizováno Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 152 nových případů nemoci covid-19, o 47 méně než před…

Jeden z nakažených v Tokiu má tři pozitivní kontakty v Česku

02.08.2021 20:30 Aktualizováno Pražští hygienici při trasování našli u jednoho z nakažených z letu do Tokia tři blízké osoby v ČR,…

Související:

Právě se děje