Co způsobilo hromadnou otravu krve v nemocnici? Ministerstvo má dvě verze

Pravděpodobnou příčinou otravy krve pacientů v nemocnici ve Frýdlantu na Liberecku je podle ministerstva zdravotnictví kontaminace či závadné složení anestetika. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Zdravotní stav po operaci se náhle zhoršil u devíti pacientů. Převezeni byli v posledních 24 hodinách do nemocnice v Liberci a jeden z nich byl poté umístěn v nemocnici v Jablonci.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministerstvo zdravotnictví

Podle mluvčí ministerstva pracovníci krajské hygienické stanice a zdravotního ústavu v Nemocnici Frýdlant provedli a provádějí epidemiologické šetření, včetně stěrů, odběrů vzorků léčiv i dezinfekčních prostředků i sterilního materiálu.

"Jako jedna z pravděpodobných příčin se nyní jeví kontaminace či závadné složení anestetika, které je v tuto chvíli vyšetřováno Státním zdravotním ústavem na bakteriologii a toxikologii," uvedla Štěpanyová. Zároveň jsou ale podle ní v rámci epidemiologického šetření prověřovány i další možné příčiny.

Mluvčí Nemocnice Frýdlant Dita Fuchsová dnes pro ČTK uvedla, že příčinu zhoršení stavu pacientů neznají. Možné varianty zmíněné ministerstvem komentovat nechtěla. "Nebudeme spekulovat," řekla. Frýdlantská nemocnice uzavřela operační sál a čeká na výsledky testů. Znát by je měla v průběhu několika dnů.

Stav devíti pacientů se zlepšuje

V Liberci je hospitalizováno osm pacientů, čtyři na ARO, tři na JIP a jeden na izolovaném lůžku, devátý pacient je v jablonecké nemocnici.

"Nasadili jsme jim širokospektrální antibiotika a čistili jsme jim krev," řekl mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. Největší krajská nemocnice v Liberci musela přijmout kvůli péči o tyto pacienty mimořádná opatření. Vyhlásila částečně krizový režim na ARO, povolala další personál, odložila plánované operace napříč nemocnicí. "Museli jsme například zrušit operace tří onkologických pacientů na urologii. Není to proto, že bychom nebyli schopni operovat, ale že nemáme průchodná intenzivní lůžka," vysvětlil důvody omezení Řičář.

Frýdlantská nemocnice uzavřela operační sál a zjišťuje, co otravu způsobilo. "Vysvětlení zhoršení stavu pacientů by měly přinést testy, na jejichž výsledky všichni čekáme," řekla mluvčí Nemocnice Frýdlant Dita Fuchsová. Před všemi operacemi podle ní prošly přístroje i podávané látky standardními testy. "Po kontrole odbornou firmou již víme, že přístroje byly zcela v pořádku," řekla mluvčí.

Operace podle ní prováděly v tomto týdnu různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry.

Podle Řičáře už v minulosti několikrát ošetřovala liberecká nemocnice pacienty, kteří podstoupili zákrok ve Frýdlantu. Byli to jednotlivci, kteří byli do krajského zařízení převezeni s pooperačními komplikacemi. To se ale stává i v jiných nemocnicích.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Diskriminace nemocnic? Senátoři podají ústavní stížnost kvůli úhradám péče

12.12.2018 16:09 Aktualizováno Senátoři podají ústavní stížnost kvůli vyhlášce ministerstva zdravotnictví, která upravuje úhrady…

Exkluzivně: Jak funguje tísňová linka 112? Pořad TV Prima ukazuje nesmysly…

11.12.2018 08:21 ROZHOVOR - Už minulý čtvrtek vydal Integrovaný záchranný sbor obsáhlé tiskové prohlášení k pořadu…

V Česku se šíří závislost na opioidech, monitorovací středisko vydalo…

07.12.2018 11:18 Aktualizováno Mezi problémovými uživateli drog přibývá uživatelů opioidních analgetik jako je morfin nebo…

Lži a šarlatánství! Léčitelé se u Jílkové střetli s ministrem Vojtěchem a…

07.12.2018 00:40 Ministerstvo zdravotnictví připravilo první zákon regulující léčitelství. Jsou poskytovatelé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama