VIDEO: Podezření na smrtící virus MERS v Česku. Muž měl po návratu z Jordánska podezřelé příznaky

U Čecha hospitalizovaného na specializovaném infekčním oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce (NNB) se podezření na onemocnění MERS nepotvrdilo. ČTK to sdělil vedoucí tiskového oddělení nemocnice Filip Řepa. Pacient podle informací ČTK pobýval v Jordánsku. V Česku byli už tři pacienti s podezřením na nákazu touto nebezpečnou nemocí, proti níž není vakcína ani účinná léčba.

Přidejte svůj názor 1 komentář

HZS Moravskoslezského kraje zasahoval ve FN Ostrava kvůli pacientovi s podezřením na MERS

"Stav pacienta se v průběhu dnešního dne zlepšoval, pominuly horečky a stejně tak i další příznaky. Pacient byl ze specializovaného oddělení pro vysoce nakažlivé nákazy, které je v civilním sektoru jediné v celé ČR, přeložen na standardní lůžkové oddělení Infekční kliniky NNB," uvedl Řepa.

Další krevní testy lékaři pacientovi udělají v pátek. Pokud se jeho stav bude i nadále zlepšovat, mohl by být podle Řepy propuštěn do domácího ošetřování už v pátek.

Podezření na MERS zjistila fakultní nemocnice v Ostravě. "Pacient pobýval v zahraničí a objevily se u něj klinické projevy onemocnění. Pacient byl z FNO odvážen ve stabilizovaném stavu a komunikoval. Chod infekčního oddělení nebyl tímto transportem jakkoliv narušen a funguje v běžném provozu. Přijali jsme standardní opatření, která si tento případ vyžádal. Nicméně takovýmto způsobem jsme pacienta do Prahy transportovali poprvé," řekla ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Naďa Chattová.

zdroj: YouTube

Infekce MERS se objevila poprvé v oblasti Blízkého východu v roce 2012. V Česku bylo už několik podezřelých případů, žádný se nepotvrdil. V červnu 2015 šlo o prvního Čecha, který se vrátil z Koreje s rýmou a teplotou.

Blízkovýchodní respirační virus (MERS) se projevuje jako nachlazení, pokračuje však závažným onemocněním plic a způsobuje i akutní selhání ledvin. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo už přes 2600 případů nákazy v 27 zemích. Zemřelo přes 800 nakažených.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexit dopadne na české zdravotnictví. Kliniky ztratí pacienty

17.03.2019 17:22 Britové často míří do Česka za umělým oplodněním nebo plastickou chirurgií. Některé kliniky…

Desítky lidí se ve zlínské nemocnici nakazily salmonelózou

17.03.2019 13:17 V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně se objevila salmonelóza. O případu již dříve informovala média…

Ministr Vojtěch bude šetřit. Koho se škrty ve zdravotnictví dotknou?

13.03.2019 16:17 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch slíbil ministryni financí Aleně Schillerové (oba za ANO) škrtat…

Třetina porodů v Česku se zkomplikuje, matky stále umírají

11.03.2019 21:58 Asi 35 procent porodů, které začnou dobře, se podle lékařů později zkomplikuje. Porod vedený…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama