Kdo se o vás postará? Lékařů ubývá, komora je chce kontrolovat přímo v nemocnici

Kontroly Ministerstva zdravotnictví selhávají, tvrdí experti z oboru i Česká lékařská komora, která by ráda kontrolovala stavy lékařů v českých nemocnicích. Důvodem jsou přibývající stížnosti pacientů i příchod ukrajinských doktorů s nejasnou kvalifikací. Ministr Adam Vojtěch (ANO) by naopak ČLK některé pravomoci odebral.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

lékaři
doporučujeme

České nemocnice se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu, což se dotýká především pacientů. V poslední době přibývá počet stížností, na nedostatečnou pozornost lékařů si podle nedávného průzkumu organizace Health-Care Institute stěžovala hned čtvrtina respondentů.

Personální nouzi řeší některá zdravotnická zařízení najímáním lékařů ze zahraničí, nejčastěji pak z Ukrajiny. Nejen jejich kvalifikaci chce nyní kontrolovat Česká lékařská komora. Ráda by také monitorovala stavy lékařů a sester v nemocnicích, a to i těch soukromých. Podle šéfa komory Milana Kubka ministerstvo v této činnosti selhává.

K tomu je však nutná změna zákona, která by to představitelům lékařské komory umožnila. V Rakousku či Německu takové kontroly provádějí už dnes. Kubek prý už návrh na novelu zákona několikrát představil ministru Adamu Vojtěchovi, mluvil o ní i s premiérem Andrejem Babišem.

Resort zdravotnictví však o podobné změně legislativy nechce slyšet. Ministr Vojtěch by některé pravomoci lékařské komoře raději odebral, protože se mu nezamlouvá její veřejná prezentace. Naopak by rád diskutoval o povinném členství lékařů v komoře.

Selhání kontrol však připouštějí i někteří jiní odborníci z oboru. Kritice podrobují především metodiku ministerstva, kdy nad činností zdravotnických zařízení mají dohlížet krajské úřady, které je zaregistrovaly. Resort naopak řadu problémů zametá pod koberec.

Česká lékařská komora může však za pochybení trestat pouze lékaře, nikoliv vlastníky nemocnic, kterými jsou často lidé bez vzdělání v tomto oboru. Případná legislativní změna by se tak musela týkat i této problematiky.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odškodnění pro rodiče, kterým zemře dítě po očkování? Vláda návrh schválila

25.03.2019 16:41 Stát by mohl odškodňovat rodiče a další blízké, kterým po povinném očkování zemře dítě či bude…

Babiš: E-neschopenky se plně spustí půl roku po zrušení karence

25.03.2019 13:36 Elektronické neschopenky začnou plně fungovat půl roku po zrušení karenční doby. Spustí se od ledna…

Letos bude až 1000 případů spalniček, odhaduje Vojtěch. Proočkovanost klesá

24.03.2019 13:45 Počet případů onemocnění spalničkami může letos v České republice vzrůst až na tisícovku. V…

Smrt dítěte po očkování? Stát plánuje odškodnění pro rodiče a další blízké

23.03.2019 08:53 Stát plánuje odškodňovat i rodiče a další blízké, kterým po povinném očkování zemře dítě či bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama