Kdo se o vás postará? Lékařů ubývá, komora je chce kontrolovat přímo v nemocnici

Kontroly Ministerstva zdravotnictví selhávají, tvrdí experti z oboru i Česká lékařská komora, která by ráda kontrolovala stavy lékařů v českých nemocnicích. Důvodem jsou přibývající stížnosti pacientů i příchod ukrajinských doktorů s nejasnou kvalifikací. Ministr Adam Vojtěch (ANO) by naopak ČLK některé pravomoci odebral.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

lékaři
doporučujeme

České nemocnice se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu, což se dotýká především pacientů. V poslední době přibývá počet stížností, na nedostatečnou pozornost lékařů si podle nedávného průzkumu organizace Health-Care Institute stěžovala hned čtvrtina respondentů.

Personální nouzi řeší některá zdravotnická zařízení najímáním lékařů ze zahraničí, nejčastěji pak z Ukrajiny. Nejen jejich kvalifikaci chce nyní kontrolovat Česká lékařská komora. Ráda by také monitorovala stavy lékařů a sester v nemocnicích, a to i těch soukromých. Podle šéfa komory Milana Kubka ministerstvo v této činnosti selhává.

K tomu je však nutná změna zákona, která by to představitelům lékařské komory umožnila. V Rakousku či Německu takové kontroly provádějí už dnes. Kubek prý už návrh na novelu zákona několikrát představil ministru Adamu Vojtěchovi, mluvil o ní i s premiérem Andrejem Babišem.

Resort zdravotnictví však o podobné změně legislativy nechce slyšet. Ministr Vojtěch by některé pravomoci lékařské komoře raději odebral, protože se mu nezamlouvá její veřejná prezentace. Naopak by rád diskutoval o povinném členství lékařů v komoře.

Selhání kontrol však připouštějí i někteří jiní odborníci z oboru. Kritice podrobují především metodiku ministerstva, kdy nad činností zdravotnických zařízení mají dohlížet krajské úřady, které je zaregistrovaly. Resort naopak řadu problémů zametá pod koberec.

Česká lékařská komora může však za pochybení trestat pouze lékaře, nikoliv vlastníky nemocnic, kterými jsou často lidé bez vzdělání v tomto oboru. Případná legislativní změna by se tak musela týkat i této problematiky.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie Covid-19 je v Česku pod kontrolou, ujišťuje Vojtěch. Hamáček…

08.04.2020 13:38 Aktualizováno V ČR se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podařilo zastavit nekontrolované…

Stačí nakazit polovinu Čechů, říká virolog. Klíčová bude kanalizace

08.04.2020 08:51 Pokud by se Česko vydalo cestou postupného promořování populace, k němuž podle řady expertů už…

Téměř 5000 nakažených v Česku. Koronavirus zabil už 88 lidí

07.04.2020 18:58 Počet zemřelých s nemocí covid-19 v Česku se proti údajům z dnešního rána zvýšil o osm na 88.…

Bulovka pro pacienty s koronavirem vyčlenila zhruba 300 lůžek

07.04.2020 18:36 Nemocnice na Bulovce má nyní včetně míst v Lázních Toušeň u Prahy pro pacienty s covid-19 vyčleněno…

Související:

Právě se děje

Další zprávy