Kdo se o vás postará? Lékařů ubývá, komora je chce kontrolovat přímo v nemocnici

Kontroly Ministerstva zdravotnictví selhávají, tvrdí experti z oboru i Česká lékařská komora, která by ráda kontrolovala stavy lékařů v českých nemocnicích. Důvodem jsou přibývající stížnosti pacientů i příchod ukrajinských doktorů s nejasnou kvalifikací. Ministr Adam Vojtěch (ANO) by naopak ČLK některé pravomoci odebral.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

lékaři

České nemocnice se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu, což se dotýká především pacientů. V poslední době přibývá počet stížností, na nedostatečnou pozornost lékařů si podle nedávného průzkumu organizace Health-Care Institute stěžovala hned čtvrtina respondentů.

Personální nouzi řeší některá zdravotnická zařízení najímáním lékařů ze zahraničí, nejčastěji pak z Ukrajiny. Nejen jejich kvalifikaci chce nyní kontrolovat Česká lékařská komora. Ráda by také monitorovala stavy lékařů a sester v nemocnicích, a to i těch soukromých. Podle šéfa komory Milana Kubka ministerstvo v této činnosti selhává.

K tomu je však nutná změna zákona, která by to představitelům lékařské komory umožnila. V Rakousku či Německu takové kontroly provádějí už dnes. Kubek prý už návrh na novelu zákona několikrát představil ministru Adamu Vojtěchovi, mluvil o ní i s premiérem Andrejem Babišem.

Resort zdravotnictví však o podobné změně legislativy nechce slyšet. Ministr Vojtěch by některé pravomoci lékařské komoře raději odebral, protože se mu nezamlouvá její veřejná prezentace. Naopak by rád diskutoval o povinném členství lékařů v komoře.

Selhání kontrol však připouštějí i někteří jiní odborníci z oboru. Kritice podrobují především metodiku ministerstva, kdy nad činností zdravotnických zařízení mají dohlížet krajské úřady, které je zaregistrovaly. Resort naopak řadu problémů zametá pod koberec.

Česká lékařská komora může však za pochybení trestat pouze lékaře, nikoliv vlastníky nemocnic, kterými jsou často lidé bez vzdělání v tomto oboru. Případná legislativní změna by se tak musela týkat i této problematiky.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Náhrada za Bulovku? Nová nemocnice by mohla vyrůst v Letňanech, navrhl Hřib

15.01.2019 17:05 Nemocnice, která by mohla podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vzniknout v Letňanech, by…

Upravená studie o neškodlivosti očkování. Co hraje odpůrcům do karet?

14.01.2019 20:30 Již několik let koluje zejména mezi rodiči otázka, zda je očkování opravdu efektivní ve prospěch a…

Zeman jednal s ministrem Vojtěchem. Co se chystá na praktické lékaře?

12.01.2019 17:12 Aktualizováno Nedostatek zdravotních sester je největším současným problémem českého zdravotnictví. Shodli se na…

Zákeřné spalničky: Počet nakažených v ČR bylo loni druhý nejvyšší za 10…

12.01.2019 14:37 Nemocných spalničkami bylo loni 207, což je druhý nejvyšší počet od roku 2008 a o 60 víc než v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama