Ve Zlínském kraji se loni objevily dva nové případy HIV

Ve Zlínském kraji za loňský rok od ledna do konce listopadu přibyli dva lidé s virem HIV. V kraji je tak od počátku sledování, tedy od října 1985, evidováno 54 HIV pozitivních. Odhaduje se však, že nakažených je pětkrát až desetkrát více. ČTK to zjistila ze zprávy Krajské hygienické stanice ve Zlíně.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Lékaři
doporučujeme

V Česku loni od ledna do konce listopadu přibylo 193 nových pacientů s virem HIV, méně než v minulých letech, předloni bylo 254 nových pacientů, v roce 2016 testy odhalily virus u 286 lidí, což bylo nejvíce od počátku sledování. Celkem je od té doby v republice evidováno 3353 nakažených. Choroba AIDS propukla u 629 lidí, zemřelo jich 298. Nemoc AIDS loni propukla u 32 lidí a zemřelo na ni 14 nemocných.

Počet HIV pozitivních ve Zlínském kraji je druhý nejnižší mezi kraji. Méně nakažených je jich jen na Vysočině, kde je od začátku sledování evidováno 44 nakažených. Nejvíce, 1643, je jich v Praze, například v Jihomoravském kraji je evidováno 252 HIV pozitivních, v Olomouckém 79 a v Moravskoslezském 216.

Odborníci poukazují na to, že mnozí lidé přicházejí na testování pozdě. Dorazí až s prvními příznaky či dokonce s rozvinutou chorobou AIDS. Virus HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

Česko patřilo dlouhodobě k zemím s nižším výskytem nákazy. Situaci zhoršil prudký nárůst počtu pacientů v posledních letech. Zástupci neziskových organizací i lékaři poukazují na to, že strach z nemoci opadl a lidé se před ní přestávají chránit. Často spoléhají také na moderní léčbu, díky níž pacienti mohou žít výrazně déle. Experti ale zdůrazňují, že i když současná terapie má méně vedlejších účinků, přesto je stále nepříjemná a nemoc nevyléčí.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odškodnění pro rodiče, kterým zemře dítě po očkování? Vláda návrh schválila

25.03.2019 16:41 Stát by mohl odškodňovat rodiče a další blízké, kterým po povinném očkování zemře dítě či bude…

Babiš: E-neschopenky se plně spustí půl roku po zrušení karence

25.03.2019 13:36 Elektronické neschopenky začnou plně fungovat půl roku po zrušení karenční doby. Spustí se od ledna…

Letos bude až 1000 případů spalniček, odhaduje Vojtěch. Proočkovanost klesá

24.03.2019 13:45 Počet případů onemocnění spalničkami může letos v České republice vzrůst až na tisícovku. V…

Smrt dítěte po očkování? Stát plánuje odškodnění pro rodiče a další blízké

23.03.2019 08:53 Stát plánuje odškodňovat i rodiče a další blízké, kterým po povinném očkování zemře dítě či bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama