Digoxinová krize končí? Zentiva dodá nově vyrobený lék příští týden

Nově vyrobená česká balení léku Digoxin, který byl od prosince nedostupný, dodá výrobce Zentiva příští týden. Důvodem výpadku byla změna dodavatele účinné látky, informovala dnes farmaceutická firma v tiskové zprávě. Původně se měl tento lék na srdce začít znovu vyrábět až na konci ledna. Od minulého týdne výrobce dovezl 16.200 balení ze Slovenska.

Přidejte svůj názor

Lékárny
doporučujeme

Dovezené léky byly s 0,250 miligramy účinné látky. Česká lékárnická komora (ČLnK) upozornila na to, že čeští pacienti užívají většinou poloviční dávku.

"Tabletu Digoxin 0,250 mg můžete bezpečně půlit pro léčbu pacientů, kteří potřebují nižší dávkování," uvedla Zentiva. Lék užívá asi 350.000 Čechů, většinou kvůli poruchám srdečního rytmu nebo při srdečním selhání.

Lék se vyrábí z rostliny náprstníku (digitalis), která je v přírodním stavu jedovatá. Na trhu je už téměř 50 let, podle Zentivy to ale má vliv i na výrobní proces.

"Stále méně společností dokáže plnit své závazky, což byl i případ tohoto výpadku přípravku Digoxin, kdy jeden z dodavatelů účinné látky zastavil svoji činnost, a donutil tak naši společnost ke změně dodavatele," napsala firma. Podobně byla výroba přerušena už v roce 2014.

Léky ze Slovenska se do české distribuční sítě dostaly minulý týden ve čtvrtek. Lékárnická komora si tehdy stěžovala na to, že první dávka 6000 balení se dostala jen na ty, kteří si lék předobjednali, a přednostně byl dodáván do nemocničních lékáren.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exotická klíšťata přenášejí nebezpečnou nemoc. Problémy hrozí po celém…

16.09.2019 15:18 Aktualizováno Před rokem o existenci pijáka lužního věděli jen odborníci. Tento vzácný druh klíštěte může být pro…

Ministr "SuperStar" Vojtěch rozzuřil Čechy: Neuvěřitelně lžete. Jste…

16.09.2019 12:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pořádně naštval Čechy. Na sociálních sítích pokoušel…

Způsobí globální epidemie matky? Expert prozradil, jak fungují mýty o…

15.09.2019 16:10 Očkování není dostatečně účinné, pro děti je nebezpečné a dokonce může způsobovat autismus. Toto…

Krize zažehnána? Do zdravotnictví půjde dalších šest miliard nad rámec…

13.09.2019 17:07 Z rezerv zdravotního pojištění by příští rok mohlo jít do zdravotní péče dalších šest miliard nad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama