Digoxinová krize končí? Zentiva dodá nově vyrobený lék příští týden

Nově vyrobená česká balení léku Digoxin, který byl od prosince nedostupný, dodá výrobce Zentiva příští týden. Důvodem výpadku byla změna dodavatele účinné látky, informovala dnes farmaceutická firma v tiskové zprávě. Původně se měl tento lék na srdce začít znovu vyrábět až na konci ledna. Od minulého týdne výrobce dovezl 16.200 balení ze Slovenska.

Přidejte svůj názor

Lékárny
doporučujeme

Dovezené léky byly s 0,250 miligramy účinné látky. Česká lékárnická komora (ČLnK) upozornila na to, že čeští pacienti užívají většinou poloviční dávku.

"Tabletu Digoxin 0,250 mg můžete bezpečně půlit pro léčbu pacientů, kteří potřebují nižší dávkování," uvedla Zentiva. Lék užívá asi 350.000 Čechů, většinou kvůli poruchám srdečního rytmu nebo při srdečním selhání.

Lék se vyrábí z rostliny náprstníku (digitalis), která je v přírodním stavu jedovatá. Na trhu je už téměř 50 let, podle Zentivy to ale má vliv i na výrobní proces.

"Stále méně společností dokáže plnit své závazky, což byl i případ tohoto výpadku přípravku Digoxin, kdy jeden z dodavatelů účinné látky zastavil svoji činnost, a donutil tak naši společnost ke změně dodavatele," napsala firma. Podobně byla výroba přerušena už v roce 2014.

Léky ze Slovenska se do české distribuční sítě dostaly minulý týden ve čtvrtek. Lékárnická komora si tehdy stěžovala na to, že první dávka 6000 balení se dostala jen na ty, kteří si lék předobjednali, a přednostně byl dodáván do nemocničních lékáren.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neoficiální čísla: Kolik v Česku může být skutečně nemocných?

02.04.2020 09:02 Počet lidí nakažených novým koronavirem překročil 3600. Reálné číslo bude ale pravděpodobně vyšší,…

Omezení pohybu zachránilo životy, do normálního stavu se jen tak nevrátíme…

01.04.2020 22:39 Aktualizováno ROZHOVOR - Nezastírá, že nás v boji s novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění…

Česko má přes 3500 nakažených. Koronavirus si vyžádal už 39 životů

01.04.2020 19:06 V Česku zemřelo s nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, celkem 39 lidí, uvedlo…

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady spustila drive-in vyšetřovací stan…

01.04.2020 18:54 Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze zahájila v úterý 31. března provoz drive-in…

Související:

Právě se děje

Další zprávy