Léky bez kódů proti padělkům budou v ČR ještě několik let

Léky bez ochranných kódů a přelepek na krabičkách, které mají odlišovat originály od padělků, budou v lékárnách ještě několik let, dokud jim nevyprší trvanlivost. Novinářům to dnes řekla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová. Musí je mít všechny medikamenty vyrobené po 9. únoru, kdy začíná platit nařízení Evropské komise, které se ochraně před padělanými léčivy věnuje.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Zákon, kterým Česko evropskou legislativu implementuje, je stále v legislativním procesu. Příští týden se jím zřejmě bude zabývat Senát. Přestože se v tuzemsku v lékárnách žádný padělaný lék neobjevil, je úprava podle ministerstva i SÚKL nutná.

"V letech 2015 až 2018 došlo ke značnému nárůstu počtu podnětů na padělky na legálním trhu v zemích EU," uvedla Storová. Minulý týden podle ní byla v Německu zachycená padělaná léčiva, která měla příbalové letáky v češtině a slovenštině. Přibývá i podnětů českým úřadům s podezřeními na padělky.

Potvrdit, že obal nebyl otevřen a balení opravdu pochází od výrobce léku, mají nové bezpečnostní prvky. Papírové krabičky budou mít přelepky proti otevření a 2D kódy, které musí lékárna před výdejem pacientovi naskenovat a ověřit v úložišti, kam výrobci nahrávají kódy všech balení. Na všech musí být od 9. února letošního roku. "Přechodná doba je tak po dobu expirace léků, což může být i tři až pět let," dodala Storová.

Lékárníci namítají, že nová kontrola léků je bude stát kolem půl miliardy korun. Pokud kontrola ukáže, že by lék mohl být padělaný, upozorní lékárna výrobce, ten to ověří a případě převezme lék od lékárny zpět.

Nařízení EU také požadovalo, aby byla v lékárnách stejně jako u ostatních léčiv ověřována pravost také u vakcín. V české novele zákona o léčivech ale zůstane zachován současný systém, kdy vakcíny mohou mít v ordinaci přímo lékaři. "Upozorňoval jsem poslance, že to není úplně v souladu s nařízením EU," řekl ve čtvrtek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

EK podle něj bude vyhodnocovat, jak směrnici implementovaly jednotlivé země, a pak bude řešit případné problémy. "Nedokážu predikovat, jestli budeme muset naši legislativu třeba do budoucna změnit, a nebo se bude jednat o výjimkách na úrovni celé Evropy," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko se chystá na koronavirus. Má plány na uzavření měst a vesnic

25.02.2020 11:06 Pravděpodobnost výskytu koronaviru v Česku se posledních dnech zvýšila. Na České televizi to uvedl…

Česko bude vyrábět vlastní roušky proti koronaviru. Zásoba 750 tisíc masek…

24.02.2020 21:41 Aktualizováno Brněnská firma Respilon bude mít vlastní stroj na výrobu roušek z nanovláken účinných nejen proti…

Pandemie by v Česku znamenala pokles HDP až o 2 procenta

24.02.2020 19:50 Pokud by Česko zasáhla pandemie, znamenalo by to to pokles HDP o 1,5 až dvě procenta. Vyplývá to z…

Ministr Vojtěch svolává epidemiologickou komisi, kvůli nákaze Covid-19

24.02.2020 08:19 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na čtvrtek svolá Ústřední epidemiologickou komisi kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama