Léky na bolest v krku. Jak se v nich vyznat a který na co zabírá?

V lékárnách najdeme nepřeberné množství volně prodejných léků proti bolestem v krku. Ve formě pastilek si můžeme koupit například Septolete, Strepfen, Strepsils, Neoangin, Tantum Verde a mnoho dalších přípravků. Všechny přitom mají svá specifika, jak ale poznat, který je na co účinný? A v čem se liší od krčních sprejů jako jsou Orofar nebo Jox?

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Mnoho lidí zamíří při bolesti v krku do lékárny, kde si zakoupí jeden z volně prodejných přípravků v naději, že mu od bolesti uleví. Někdy tomu tak skutečně, jindy ale přípravek nezabere a otrávený zákazník si danou značku už nikdy nekoupí, namísto toho sáhne po "konkurenci".

Slovo konkurence ale tady přitom není to správné. Většina léků proti bolestem v krku si totiž nekonkuruje, naopak se vzájemně doplňují. Prakticky každý z nich totiž obsahuje jinou léčivou látku a je vhodný na jiné obtíže. Za to, že vám určitý lék nezabral, tak většinou nemůže výrobce, jako spíše nevědomost zákazníků.

Léky, které ulevují od bolesti v krku, se souhrnně nazývají krční antiseptika. Jejich úkolem není ani tak léčit, jako spíše napomáhat při léčbě a zmírnit příznaky, které mohou být velmi bolestivé. Stejně, jako známe nepřeberné množství typů a důvodů bolestí v krku, známe i mnoho léků, či spíše léčivých složek, které dané léky obsahují.

První z nich (v abecedním pořadí) je benzalkonium, antiseptikum (látka aplikovaná na živou tkáň nebo kůži ke snížení rizika infekce) s antibakteriálním účinkem. Na českém trhu lék s touto složkou nabízí jediný výrobce, který ji doplňuje o hexylresorcin, látku s anestetickým účinkem.

Lék obsahující benzalkonium se používá k léčbě náhlých infekcí v dutině ústní a nosohltanu, vhodný je při zánětech mandlí, zánětech dásní a zánětech sliznice. Používá se především u mírnějších infekcích a během chřipky či nachlazení. Poměrně rychle po jeho aplikaci dochází k utlumení bolesti.

Další léčivou složkou,kterou na trhu najdeme, je benzoxonium. Jde o antiseptikum s antibakteriálním, antimykotickým a antivirovým účinkem. K dostání je na českém trhu pouze v jednom jediném přípravku, a to jak ve formě pastilek, tak ve formě spreje. Druhou léčivou látkou tohoto přípravku je lidokain, anestetikum tlumící bolest v dutině ústní a v krku.

Lék s léčivou látkou benzoxonium se používá k léčbě infekcí v dutině ústní a nosohltanu, při zánětech mandlí, zánětech dásní, u aftů a zánětech sliznice dutiny ústní. Lék je vhodný pro léčbu angín a streptokokových zánětů. Zatímco pastilky působí v celé dutině ústní, spreje cílí přímo na místo bolesti, ale větší silou.

Naopak léků s léčivou složkou benzydamin najdeme na trhu více. Tato látka slouží jako přípravek ke kloktání, je ale k dostání i ve formě pastilek. Vyznačuj se především protizánětlivými a dezinfekčními účinky.

Lék je vhodný k léčbě aftů, zánětů a otoků v dutině ústní a hltanu, při zánětech dásní, paradentóze, a při zánětech mandlí. Lze jej užít i při podpůrné léčbě po ošetření zubů a po chirurgických zákrocích v ústní dutině a krku.

Léků obsahujících cetylpyridinium je na trhu také více. Tato látka má rovněž antibakteriální účinek, méně však antiseptický a bolest tlumící. Slouží především jako dezinfekce již zasažené dutiny ústní, což mu ale neubírá na účinnosti. 

Cetylpyridinium ničí řadu bakterií a houbových zárodků a do určité míry potlačuje vývoj virů. Používá se především k léčbě mírnějších infekcí v dutině ústní a nosohltanu, např. při zánětech mandlí, zánětech dásní a zánětech sliznice, při pálení v krku a krvácení dásní.

Další léčivou látkou je dichlorbenzylalkohol. Ten najdeme v lécích ve spojení s amylmetakrezolem a jde o antiseptikum s antibakteriálním účinkem vhodné pro léčbu angíny. 

Léky s touto léčivou látkou jsou na trhu hojně rozšíření a pomáhají při léčbě podrážděné a zanícené sliznice a při zánětech mandlí, zánětech dásní a u aftů. Používá se i při zánětu hltanu. Sekundárně také bolest v krku tlumí.

Hexetidin je méně rozšířená léčivá látka a primárně se používá v tekuté formě, v podobě dezinfekčních přípravků ke kloktání, výplachům a postřiku dutiny ústní. Působí proti mikroorganismům a houbám.

Látka se používá při zánětech hltanu a hrtanu a při onemocnění a krvácení dásní. Je možné použití i při ošetření zubů. Po poradě s lékařem je možné některé léky s touto látkou používat u angíny vyvolané streptokoky jako podpůrný lék při léčbě antibiotiky. 

Naopak poměrně rozšířenou látkou je chlorhexidin. Opět jde o antiseptikum s antibakteriálním účinkem, většinou obsahující mentol ke zklidnění podrážděných sliznic.

Léčivá látka napomáhá k léčbě infekcí v dutině ústní a nosohltanu, při zánětech mandlí, zánětech dásní, u aftů a zánětech. Přípravek je také vhodný k léčbě po extrakci zubů nebo mandlí.

Další léčivou látkou, která je u nás zastoupená v podobně spreje či kloktadla, je iodpovidon. Tato látka má na trhu menší podíl, jde přitom o silné antiseptikum s antibakteriálním účinkem, zároveň má i antivirové a antimykobakteriální účinky.

Používá se k léčbě všech infekcí v dutině ústní a nosohltanu, tedy při zánětech mandlí, zánětech dásní, zánětech sliznice dutiny ústní, aftech, ale i při chirurgických výkonech v dýchacích a polykacích cestách a při prvních příznacích chřipkových onemocnění. Látka má silné znecitlivující účinky a používá se i po ozařování.

Pacienti by si na základě příznaků měli vždy vybrat lék, který je pro ně vhodný. Nejrozumnější volbou je konzultace s lékařem nebo lékárníkem, jedině tak zajistíte, že na angínu nebudete užívat lék určený k léčbě chřipkových příznaků a naopak.

Stejně tak se díky poradě s odborníkem vyvarujete zbytečnému předávkovávání, tedy stavu, kdy se silnou bolestí sáhnete po léků, který slouží k léčbě mírnějších infekcí, nebo naopak budete zbytečně brát silný lék na mírné obtíže. Je však důležité mít na paměti, že organismus každého člověka je individuální a zatímco někomu na danou diagnózu a obtíže zabere jeden lék, druhému se stejnými obtížemi od bolesti ulevit nemusí a naopak mu může pomoci úplně jiný.

Témata: Lidé | léky | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neoficiální čísla: Kolik v Česku může být skutečně nemocných?

02.04.2020 09:02 Počet lidí nakažených novým koronavirem překročil 3600. Reálné číslo bude ale pravděpodobně vyšší,…

Omezení pohybu zachránilo životy, do normálního stavu se jen tak nevrátíme…

01.04.2020 22:39 Aktualizováno ROZHOVOR - Nezastírá, že nás v boji s novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění…

Česko má přes 3500 nakažených. Koronavirus si vyžádal už 39 životů

01.04.2020 19:06 V Česku zemřelo s nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, celkem 39 lidí, uvedlo…

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady spustila drive-in vyšetřovací stan…

01.04.2020 18:54 Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze zahájila v úterý 31. března provoz drive-in…

Související:

Právě se děje

Další zprávy