Česko se epidemii chřipky nevyhne, ale vy můžete. Na co si dát v těchto dnech pozor?

Ani letos se České republice nevyhne epidemie chřipky, v některých oblastech už naplno propukla. Každý z nás se jí však stále může vyhnout, ač žádný způsob není stoprocentně spolehlivý. Jak se chovat, řekli serveru EuroZprávy zástupci ministerstva zdravotnictví.

Ilustrační foto.
doporučujeme

Právě touto roční dobou většinou zasahuje Českou republiku chřipková epidemie, což potvrdila serveru EuroZprávy.cz tisková mluvčí Ministerstva zdravotnictví Gabriela Štepányová. „Chřipkové epidemie postihují Českou republiku v chladných měsících roku, nejčastěji mezi prosincem a březnem,“ uvedla.

Po celé republice došlo za poslední týden k nárůstu počtu případů o celých 25 %. Většina krajských hygienických stanic tak hlásí, že se nachází na pokraji epidemie, přičemž se očekává, že počet nemocných bude i nadále stoupat. Na epidemii, která se vyhlašuje při 1500 nemocných na 100 tisíc obyvatel, tedy s velkou pravděpodobností dojde.

V současnosti chybí k dosažení mety 1500 nemocných na 100 tisíc obyvatel už jen 53 lidí. Jsou však oblasti, kde je situace daleko horší už teď. V Jihomoravském kraji evidují přes 1750 nemocných, na Opavsku dokonce 2591 pacientů na 100 tisíc obyvatel. Nákaze zatím v probíhající chřipkové sezóně podlehlo jen několik lidí.

Je několik způsobů, jak se vyhnout nakažení, ač žádný není stoprocentně spolehlivý. Protože chřipka je přenosná vzdušnou cestou, lidé by měli dodržovat základní hygienické standardy jako je dodržování hygieny a mytí rukou. „Je možné se nakazit i z kontaminovaných předmětů, například podáním ruky, přes držadla v MHD či hračky,“ popisuje Štěpányová možné příčiny nákazy.

V České republice je rovněž problémem nízká proočkovanost. „Očkování je nejúčinnější ochranou proti chřipce, proto je doporučováno zejména u osob s oslabenou imunitou, chronickým onemocněním, s onemocněním srdce, starších lidí a těhotných žen,“ konstatuje Štěpányová pro EuroZprávy.cz.

Očkování je však nejvhodnější podstoupit již před začátkem chřipkové sezóny, nikoliv teď. „Dospělí a děti nad 6 let jsou chráněni asi za 14 dní od podání vakcíny. Děti do 6 let, pokud jsou očkovány proti chřipce poprvé, je nutno po 4 týdnech přeočkovat druhou dávkou,“ říká Štěpányová a dodává: „Imunita po očkování pak přetrvává 6 až 12 měsíců.“

Zatímco každoroční očkování patří k nejúčinnějším opatřením proti chřipce, antibiotika vám z ní rozhodně nepomůžou. Jsou totiž účinná pouze proti bakteriálním infekcím, nikoliv proti virovým onemocněním, jakým je právě chřipka. Pokud nedojde ke komplikacím, je její nejlepší léčbou klid na lůžku v teple domova.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Testy na covid-19 musí zlevnit. Výsledek by měl být do 24 hodin, žádají…

12.08.2020 14:15 Aktualizováno Testy na covid-19 se musejí podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) zlevnit. Jejich cena by se…

Česko je v počtu sebevražd nad světovým průměrem. Během pandemie riziko…

12.08.2020 12:53 Česká republika je dlouhodobě nad světovým průměrem v počtu sebevražd. V roce 2018 si vzalo život…

V Moravskoslezském kraji přibylo 35 lidí s koronavirem, nákaza zasáhla i…

12.08.2020 09:42 V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 35 lidí nakažených koronavirem. Je to více než v pondělí.…

Nárůst případů covidu v ČR se v úterý zdvojnásobil, přibylo jich 288

12.08.2020 07:55 Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku se v úterý oproti pondělí zdvojnásobil,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama