V lékárnách chybí mast Framykoin, mohou ji nahradit dvě jiné

Antibiotickou mast Framykoin, která chybí v lékárnách, mohou nahradit masti Bactroban nebo Fucidin. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Barbora Peterová. Podle databáze SÚKL plánuje Zentiva obnovení výroby na konci dubna. Lék na lékařský předpis se používá k léčbě kožní infekcí, poranění či popálenin.

Přidejte svůj názor

Lékárny
doporučujeme

Přerušení dodávek je podle Peterové z výrobních důvodů, nahlášeno bylo 4. prosince. Lék v lékárnách docházel postupně, jak se vyprazdňovaly sklady distributorů.

Podle informací o dodávkách na webu SÚKL bylo v listopadu loňského roku dodáno do lékáren 71.700 různě velkých balení framykoinu, v prosinci už jen 55.500 balení.

Podle Novinek.cz čeká Zentiva na schválení provozu nové výrobní linky. "Důvodem výpadku je pořízení nové moderní výrobní linky v ceně přes dva miliony eur (51,5 milionu korun), která musela nejdříve projít auditem SÚKL," řekla Novinkám mluvčí výrobce Lucie Šabíková. Podle Peterové byl audit minulý týden a SÚKL vydá povolení do 30 dnů.

Framykoin byl od roku 2014 nedostupný už pětkrát. Nyní chybí k lékárnách také oční mast Opthalmo-framykoin. Výroba by podle hlášenívýrobce SÚKL měla být obnovena v polovině března.

V Česku je obchodováno kolem 6000 léků. Jen od začátku letošního roku výrobci podali lékovému ústavu přibližně 150 hlášení o přerušení výroby, zhruba 30 se jich týkalo nenahraditelných léků. Výrobce může podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra zdravotnictví Filipa Vrubela za nedostupnost léku v osmi případech z deseti.

Příčiny výpadku ve výrobě mohou být podle něj různé, od technických problémů, přesunu výroby do jiného závodu, problémy s dodávkami surovin až po finanční nevýhodnost. V takovém případě podle něj stát nemá páky, jak ho k výrobě přinutit.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lékárníci trvají na přístupu do lékového záznamu. Obavy ze zneužití jsou…

21.09.2019 17:10 Dnešní porada předsedů Okresních sdružení lékárníků potvrdila požadavek, aby lékárníci měli stejný…

ČSSD zdevastovala zdravotnictví? Babiš opět odbyl Hamáčka, jednání nebude

19.09.2019 16:42 Premiér Andrej Babiš (ANO) nemíní jednat v koalici o dalším navýšení financí pro zdravotnictví v…

Radikální změny ve zdravotnictví: Urgentní příjem a pohotovost mají být v…

19.09.2019 15:54 Urgentní příjem pro vážně zraněné pacienty a lékařská pohotovost by měly být v každém okrese, v…

Finanční injekce pro české zdravotnictví. 420 milionů půjde z fondů EHP a…

19.09.2019 14:12 Aktualizováno České zdravotnictví dostane v příštích letech 420 milionů korun z Fondů Evropského hospodářského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama