V lékárnách chybí mast Framykoin, mohou ji nahradit dvě jiné

Antibiotickou mast Framykoin, která chybí v lékárnách, mohou nahradit masti Bactroban nebo Fucidin. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Barbora Peterová. Podle databáze SÚKL plánuje Zentiva obnovení výroby na konci dubna. Lék na lékařský předpis se používá k léčbě kožní infekcí, poranění či popálenin.

Přidejte svůj názor

Lékárny
doporučujeme

Přerušení dodávek je podle Peterové z výrobních důvodů, nahlášeno bylo 4. prosince. Lék v lékárnách docházel postupně, jak se vyprazdňovaly sklady distributorů.

Podle informací o dodávkách na webu SÚKL bylo v listopadu loňského roku dodáno do lékáren 71.700 různě velkých balení framykoinu, v prosinci už jen 55.500 balení.

Podle Novinek.cz čeká Zentiva na schválení provozu nové výrobní linky. "Důvodem výpadku je pořízení nové moderní výrobní linky v ceně přes dva miliony eur (51,5 milionu korun), která musela nejdříve projít auditem SÚKL," řekla Novinkám mluvčí výrobce Lucie Šabíková. Podle Peterové byl audit minulý týden a SÚKL vydá povolení do 30 dnů.

Framykoin byl od roku 2014 nedostupný už pětkrát. Nyní chybí k lékárnách také oční mast Opthalmo-framykoin. Výroba by podle hlášenívýrobce SÚKL měla být obnovena v polovině března.

V Česku je obchodováno kolem 6000 léků. Jen od začátku letošního roku výrobci podali lékovému ústavu přibližně 150 hlášení o přerušení výroby, zhruba 30 se jich týkalo nenahraditelných léků. Výrobce může podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra zdravotnictví Filipa Vrubela za nedostupnost léku v osmi případech z deseti.

Příčiny výpadku ve výrobě mohou být podle něj různé, od technických problémů, přesunu výroby do jiného závodu, problémy s dodávkami surovin až po finanční nevýhodnost. V takovém případě podle něj stát nemá páky, jak ho k výrobě přinutit.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi na prášcích. Lékaři loni předepsali antidepresiva pro 600 tisíc lidí

18.02.2020 13:01 Lékaři loni podle Svazu zdravotních pojišťoven ČR předepsali v ČR třikrát více antidepresiv než…

Češi, kteří se vrátili z Činy, jsou zdraví. Koronavirus nemají

16.02.2020 08:58 Pětice Čechů, kteří jsou po návratu z čínského Wu-chanu v karanténě na pražské Bulovce, je zdravá.…

Lékárníci upozorňují Čechy: na co myslet před cestou na dovolenou

15.02.2020 12:23 Před dovolenou je podle České lékárnické komory (ČLnK) třeba myslet na zásoby pravidelně užívaných…

Psychiatrické nemocnice loni opustilo 1663 pacientů

14.02.2020 17:50 Psychiatrické nemocnice loni podle ministerstva zdravotnictví opustilo 1663 dlouhodobě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama