Ústavní soud usadil farmaceutické firmy: Zákon o zdravotním pojištění se měnit nebude

Část zákona o veřejném zdravotním pojištění se měnit nebude, Plénum Ústavního soudu dnes zamítlo návrh Městského soudu v Praze, který se týkal té části zákona, která hovoří o dostupnosti léků hrazených z veřejného zdravotního pojištění a nároku na bezplatnou zdravotní péči. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Městský soud se na Ústavní soud obrátil proto, že vede řízení týkající se žalob tří farmaceutických firem, které jsou držiteli rozhodnutí o registraci konkrétních léků a ve správním řízení jim byly upraveny podmínky úhrady z veřejného zdravotního pojištění.

Při tomto řízení městský soud dospěl k závěru, že část zákona "zavádí nevyvratitelnou domněnku dostupnosti léčivého přípravku, o jehož nejvyšší ceně...bylo uzavřeno písemné ujednání". Podle městského soudu se však může stát, že lék fakticky dostupný nebude, ačkoliv zákon jeho dostupnost prohlašuje a vychází z ní.

"Ve svém souhrnu je pak popřen obecný princip veřejného zdravotního pojištění...léčivý prostředek plně hrazený ze zdravotního pojištění musí být dostupný a jeho dostupnost musí být opřena o reálné zjištění, nikoliv o právní domněnku založenou na písemném ujednání," uvedla stanovisko městského soudu Sedláčková.

Podle Ústavního soudu však zákon nečiní překážku pro poskytnutí bezplatné zdravotní péče, do níž patří i rovný přístup k lékům. "Zákon o veřejném zdravotním pojištění poskytuje dostatečné garance k zajištění dostupnosti léčivého přípravku a také institut pro řešení případného výpadku dostupnosti," citovala Sedláčková nález.

Výrobci či distributoři léků jsou podle Ústavního soudu dostatečně motivováni, aby zajistili dostupnost léku v Česku. A systém je také dostatečně flexibilní, aby dokázal na výpadek léku reagovat rychlým výběrem a dostupností jiného alternativního léku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát zřejmě začne odškodňovat rodiče, kterým zemře dítě po očkování

24.04.2019 19:32 Stát asi bude odškodňovat rodiče, jejichž dítě po povinném očkování zemře nebo bude mít vážné…

loading...

Umírání v hospicu nefrčí. Doma by mělo být 80 procent klientů

24.04.2019 18:38 Zemřít doma by podle standardů péče mělo alespoň 80 procent klientů mobilních hospiců. Dokument…

SÚKL varuje před drahým lékem, hrozí závažné imunitní reakce

24.04.2019 10:51 Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před užíváním léku Lemtrada na roztroušenou sklerózu.…

Stát ruinuje české zdravotnictví? Lékaři otevřeně přiznali, co se děje

23.04.2019 12:47 Aktualizováno O odstranění přebytečné administrativy z práce praktických lékařů mluví ministr zdravotnictví Adam…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama