Ústavní soud usadil farmaceutické firmy: Zákon o zdravotním pojištění se měnit nebude

Část zákona o veřejném zdravotním pojištění se měnit nebude, Plénum Ústavního soudu dnes zamítlo návrh Městského soudu v Praze, který se týkal té části zákona, která hovoří o dostupnosti léků hrazených z veřejného zdravotního pojištění a nároku na bezplatnou zdravotní péči. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Městský soud se na Ústavní soud obrátil proto, že vede řízení týkající se žalob tří farmaceutických firem, které jsou držiteli rozhodnutí o registraci konkrétních léků a ve správním řízení jim byly upraveny podmínky úhrady z veřejného zdravotního pojištění.

Při tomto řízení městský soud dospěl k závěru, že část zákona "zavádí nevyvratitelnou domněnku dostupnosti léčivého přípravku, o jehož nejvyšší ceně...bylo uzavřeno písemné ujednání". Podle městského soudu se však může stát, že lék fakticky dostupný nebude, ačkoliv zákon jeho dostupnost prohlašuje a vychází z ní.

"Ve svém souhrnu je pak popřen obecný princip veřejného zdravotního pojištění...léčivý prostředek plně hrazený ze zdravotního pojištění musí být dostupný a jeho dostupnost musí být opřena o reálné zjištění, nikoliv o právní domněnku založenou na písemném ujednání," uvedla stanovisko městského soudu Sedláčková.

Podle Ústavního soudu však zákon nečiní překážku pro poskytnutí bezplatné zdravotní péče, do níž patří i rovný přístup k lékům. "Zákon o veřejném zdravotním pojištění poskytuje dostatečné garance k zajištění dostupnosti léčivého přípravku a také institut pro řešení případného výpadku dostupnosti," citovala Sedláčková nález.

Výrobci či distributoři léků jsou podle Ústavního soudu dostatečně motivováni, aby zajistili dostupnost léku v Česku. A systém je také dostatečně flexibilní, aby dokázal na výpadek léku reagovat rychlým výběrem a dostupností jiného alternativního léku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fiktivní výbuch a desítky zraněných: Nemocnice cvičila pomoc obětem havárie

18.02.2019 18:33 Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze se dnes připravovala na přijetí většího…

Chřipka letos zabila už 31 Čechů, epidemie pozvolna opadá

15.02.2019 17:42 Aktualizováno Lidí s akutními nemocemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden mírně ubylo. Lékaři nahlásili…

Peklo u Jílkové: Výkaly, moč a hliník ve vakcínách! Odpůrci a zastánci…

15.02.2019 01:02 V ČR se rozmohla epidemie spalniček, které mohou způsobovat závažná poškození mozku a v některých…

Lékárnám chybí některé nenahraditelné léky

14.02.2019 17:52 V lednu chybělo podle České lékárnické komory (ČLnK) v českých lékárnách 15 nenahraditelných léků,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama