Jednodušší proplácení nových léčiv? Novela brzy poputuje do připomínkového řízení

Novela zákona, která má usnadnit proplácení nových léčiv z veřejného zdravotního pojištění, bude předložena do připomínkového řízení do konce února. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to dnes řekl v pořadu Partie na TV Prima. Změny proplácení této péče by mohly platit od roku 2020. Sedm českých zdravotních pojišťoven ročně dostává přes 20.000 žádostí o výjimečnou úhradu jinak nehrazené péče na paragraf 16, z toho kolem 90 procent vyřídí kladně. V roce 2016 náklady překročily 1,5 miliardy korun.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Léky, ilustrační foto
doporučujeme

Ceny a úhrady léků stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Bez jeho rozhodnutí nemohou lékaři pacientům nové léky předepisovat. Správní řízení má trvat do 165 dní, doba je ale někdy až třikrát překračována. Pacienti tak často kontaktují SÚKL, proč ještě lék není dostupný, když už je u Evropské lékové agentury registrován.

Paragraf 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění hovoří o výjimce, kdy je možné uhradit péči jindy nebo zatím nehrazenou z veřejného zdravotního pojištění, pokud je pro konkrétního pacienta jediná možná. Většinou jde o preparáty, které stojí statisíce i miliony korun ročně.

"Chceme nastavit trochu jiná pravidla, aby inovativní léky vstupovaly snáze do systému. Chceme se více opírat o stanoviska odborné společnosti, která garantuje, že daný lék je účinný," řekl ministr s tím, že u jednotlivých léků podobnou cestou jdou i zdravotní pojišťovny. Například největší Všeobecná zdravotní pojišťovna koncem ledna informovala o dohodě ohledně proplácení moderního léku pro část pacientek s rakovinou prsu.

Dosud proplacení léčby schvaloval revizní lékař zdravotní pojišťovny, který ale nutně nemusel být odborníkem na dané onemocnění. Někdy tak zamítnuté případy končily až u soudu. Vážně nemocní pacienti tak museli čekat na rozhodnutí i měsíce.

Podle ministra počítá novela s tím, že se léky dostanou dříve k více pacientům, ale také že část finančního rizika ponesou i farmaceutické firmy. "Musí se zavázat, že pokud léčba nebude úspěšná, tak ze svých nákladů uhradí doléčební pacienta," dodal ministr.

Zhruba třetina žádostí se týká léčení vzácných nemocí. Problémem vstupu nových léků na trh je prokázání jejich účinnosti, protože pacientů je velmi málo. Za vzácné onemocnění se označuje takové, kterým trpí méně než pět lidí z 10.000. Existuje přes 8000 takových nemocí. Také u těch novela počítá s jejich častějším hrazením z veřejného zdravotního pojištění.

Ministerstvo původně avizovalo, že novelu předloží už do konce minulého roku. Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministerstva Romana Prymuly by zvýšení výdajů po změně pravidel nebylo "až tak dramatické". Zdravotní pojišťovny by mohly podle něj pro peníze sáhnout do svých rezerv, finance z pojištění by se také mohly jinak přerozdělit. Jiné léky by se ale kvůli proplácení drahých preparátům více pacientům ze seznamu hrazených přípravků vyškrtnout neměly, ujistil Prymula.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát zřejmě začne odškodňovat rodiče, kterým zemře dítě po očkování

24.04.2019 19:32 Stát asi bude odškodňovat rodiče, jejichž dítě po povinném očkování zemře nebo bude mít vážné…

loading...

Umírání v hospicu nefrčí. Doma by mělo být 80 procent klientů

24.04.2019 18:38 Zemřít doma by podle standardů péče mělo alespoň 80 procent klientů mobilních hospiců. Dokument…

SÚKL varuje před drahým lékem, hrozí závažné imunitní reakce

24.04.2019 10:51 Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před užíváním léku Lemtrada na roztroušenou sklerózu.…

Stát ruinuje české zdravotnictví? Lékaři otevřeně přiznali, co se děje

23.04.2019 12:47 Aktualizováno O odstranění přebytečné administrativy z práce praktických lékařů mluví ministr zdravotnictví Adam…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama