Po světě se šíří nákaza spalničkami. V ohrožení jsou i Češi

Epidemie spalniček je dnes aktuálním případem a rozrůstá se po celém světě. I přesto spoustu rodin odmítá očkovat své děti proti spalničkách. Řada lékařů, vědců i politiků se snaží varovat veřejnost pomocí osvětové kampaně, která má zbourat obavy z preventivní vakcíny a zároveň objektivně informovat veškerá možná rizika, která mohou s očkováním souviset.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Spalničky
doporučujeme

Po světě se šíří nákaza spalničkami, která se dostala také do České republiky. Podle Canadian Medical se díky preventivnímu očkování snížil počet nakažených v ČR mezi lety 2005 až 2007 na nula až sedm pacientů ročně. Povědomí o spalničkách postupně začalo klesat, včetně prevence, která má eliminovat šíření spalniček. Počet nenaočkovaných lidí však v současné době dosahuje do kritického stádia. I přesto, že je k dispozici bezpečná a nákladově efektivní vakcína, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo v roce 2017 celosvětově zaznamenáno 110 000 úmrtí na spalničky, většinou u dětí do pěti let.

Epidemie se vyskytuje zejména v oblastech, kde neexistují silná očkování dětí v dětství. Nedávno se zvýšilo onemocnění spalniček po celém světě na místech, jako je Evropa, Afrika a Jižní Amerika. Pokud lidé cestují do zemí, kde jsou spalničky stále běžné, nákaza chorobou je velmi pravděpodobná. Po příchodu domů se může vyskytnout i následné šíření choroby lidem, kteří také nejsou očkovaní.

Někteří rodiče nenechávají očkovat své děti proti spalničkám, neboť si možná neuvědomují závažnost tohoto onemocnění. Často spalničky zaměňují za méně závažná onemocnění jako je například horečka nebo vyrážka. Pokud ale onemocní malé dítě či dospělý s oslabenou imunitou, přidávají se i závažnější komplikace v podobě zápalu plic nebo zánětu mozku. Další rozšířenou domněnku o tom, že spalničky už skoro vymizely, vyvrátily každoroční statistiky od WHO, které poukazují na zvyšující se počet nakažených.

Dalším argumentem rodičů je, že očkování má mnoho negativních dopadů na psychiku dítěte, zároveň se rozšířila obava toho, že vakcína vyvolává autismus. Po mnoha letech vědeckých studií se však prokázala tato informace jako mýtus. Autismus je především genově podmíněná nemoc, takže vztah mezi očkováním proti spalničkám a autismem je vyloučený.

Je nezbytné také zmínit, že očkování proti spalničkám nese jistá rizika. Mezi negativa lze zařadit velmi vzácné komplikace nebo alergické reakce, které se s očkováním mohou pojit. Je proto třeba vždy je třeba lékaři sdělit všechny alergie před podáním vakcíny, aby se eliminovaly případné problémy.

Řada organizací se snaží informovat veřejnost o tom, že prevence v brzkém věku je velmi důležitým krokem a i přesto, že v některých zemích stále není povinná, tak by se neměla podceňovat. I přes veškeré obavy je nezbytné aplikovat preventivní vakcínu proti spalničkám. Očkování je dodnes považována za nejlepší formu ochrany.

Nespornou výhodou je fakt, že si imunitní systém očkovaného člověka s danou nemocí umí velmi dobře poradit. Díky prevenci je pak velmi malá šance na nakažení i pro osoby, které z jakéhokoliv důvodu očkovaní nejsou. Snižuje počet nemocných i úmrtí i poté, co se nemoc začne šířit. Má-li se novým epidemiím zabránit, počet imunních osob musí být alespoň 95 %, má-li se novým epidemiím zabránit. Je třeba si tedy uvědomit, že by se lidé by měli očkovat nejenom pro sebe, ale i pro své okolí.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odškodnění pro rodiče, kterým zemře dítě po očkování? Vláda návrh schválila

25.03.2019 16:41 Stát by mohl odškodňovat rodiče a další blízké, kterým po povinném očkování zemře dítě či bude…

Babiš: E-neschopenky se plně spustí půl roku po zrušení karence

25.03.2019 13:36 Elektronické neschopenky začnou plně fungovat půl roku po zrušení karenční doby. Spustí se od ledna…

Letos bude až 1000 případů spalniček, odhaduje Vojtěch. Proočkovanost klesá

24.03.2019 13:45 Počet případů onemocnění spalničkami může letos v České republice vzrůst až na tisícovku. V…

Smrt dítěte po očkování? Stát plánuje odškodnění pro rodiče a další blízké

23.03.2019 08:53 Stát plánuje odškodňovat i rodiče a další blízké, kterým po povinném očkování zemře dítě či bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama