Ministerstvo zdravotnictví bude jednat se všemi kraji kvůli příplatku pro sestry

Ministerstvo zdravotnictví chce začít jednat postupně se všemi kraji kvůli letošnímu navýšení příplatků za směny pro sestry. Nemocnice v regionech si stěžují na to, že na vyplácení příplatků nemají dost peněz. Řešení chce resort případně hledat spolu s poskytovateli péče a zdravotními pojišťovnami. ČTK to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). V Praze spolu dnes jednali hejtmani a ministři hnutí ANO.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

"Některé kraje říkají, že úhrady (od zdravotních pojišťoven) nejsou dostatečné na pokrytí nárůstu osobních nákladů, takzvaných příplatků za směnnost, příplatků pro sestry. Není to určitě plošný problém, týká se možná některých nemocnic. Budeme jednat separátně s každým krajem a zástupci nemocnic," řekl Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví si vypracovalo analýzu, podle které nevyplácí příplatky jen část zařízení, přiblížil výsledky ministr. Už dřív uvedl, že na příplatky by letos z pojištění měla putovat částka 4,6 miliardy korun. Podle rozhodnutí vlády se suma na platy sester a lékařů měla zvýšit proti loňsku o sedm procent. Zvednout se tedy měly i tarify. Ředitelé některých nemocnic si stěžují na to, že po vyplacení příplatků jim na navýšení tarifů už nezbývá.

Nedostatek peněz na platy či odměny resort v minulosti řešil třeba mimořádnou dotací. S tím Vojtěch nepočítá. Řešení by případně chtěl najít při jednáních se zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi.

Ministr chce s kraji jednat také o změnách lékařské pohotovostní služby. Podle plánu by se měla stát součástí urgentních příjmů. "Debata bude o tom, kdo má tuto službu financovat. Nyní jsou to kraje a my si myslíme, že by to tak mělo zůstat i do budoucna," dodal ministr.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sestry v domácí péči žádají po ministrovi větší mzdy

21.05.2019 17:49 Zdravotní sestry v domácí péči žádají vyšší mzdy, napsaly dopis ministrovi. Mají odměny z veřejného…

Přibylo devět případů spalniček, počet nakažených celkově klesá

21.05.2019 12:26 V Česku přibylo za týden devět případů spalniček. O týden dříve byl počet nakažených dvojnásobný.…

Pražská záchranná služba reklamuje nové sanity

20.05.2019 21:49 Aktualizováno Zdravotnická záchranná služba (ZZS) hlavního města Prahy se potýká se závadami na nových sanitních…

Lékárnická krize v Česku? Malé podniky mají velké problémy

18.05.2019 18:46 Malé lékárny jsou podle předsedy spolku Vaši lékárníci CZ Aleše Nedopila znevýhodňovány před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama