Ministerstvo zdravotnictví bude jednat se všemi kraji kvůli příplatku pro sestry

Ministerstvo zdravotnictví chce začít jednat postupně se všemi kraji kvůli letošnímu navýšení příplatků za směny pro sestry. Nemocnice v regionech si stěžují na to, že na vyplácení příplatků nemají dost peněz. Řešení chce resort případně hledat spolu s poskytovateli péče a zdravotními pojišťovnami. ČTK to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). V Praze spolu dnes jednali hejtmani a ministři hnutí ANO.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

"Některé kraje říkají, že úhrady (od zdravotních pojišťoven) nejsou dostatečné na pokrytí nárůstu osobních nákladů, takzvaných příplatků za směnnost, příplatků pro sestry. Není to určitě plošný problém, týká se možná některých nemocnic. Budeme jednat separátně s každým krajem a zástupci nemocnic," řekl Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví si vypracovalo analýzu, podle které nevyplácí příplatky jen část zařízení, přiblížil výsledky ministr. Už dřív uvedl, že na příplatky by letos z pojištění měla putovat částka 4,6 miliardy korun. Podle rozhodnutí vlády se suma na platy sester a lékařů měla zvýšit proti loňsku o sedm procent. Zvednout se tedy měly i tarify. Ředitelé některých nemocnic si stěžují na to, že po vyplacení příplatků jim na navýšení tarifů už nezbývá.

Nedostatek peněz na platy či odměny resort v minulosti řešil třeba mimořádnou dotací. S tím Vojtěch nepočítá. Řešení by případně chtěl najít při jednáních se zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi.

Ministr chce s kraji jednat také o změnách lékařské pohotovostní služby. Podle plánu by se měla stát součástí urgentních příjmů. "Debata bude o tom, kdo má tuto službu financovat. Nyní jsou to kraje a my si myslíme, že by to tak mělo zůstat i do budoucna," dodal ministr.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Osud Nemocnice na Bulovce? Babiš předložil návrh, rýpl si do vedení Prahy

16.10.2019 17:40 Aktualizováno Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše (ANO) převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát…

Virus chřipky mutuje. Bez očkování hrozí i smrt, apelují lékaři na Čechy

14.10.2019 18:15 Chřipkou každý rok onemocní až deset procent dospělých a až pětina dětí. Asi 80 procent je z…

Šéfka Pardubické nemocnice končí ve funkci, ministerstvo pošle kontrolu

14.10.2019 17:18 Aktualizováno Ředitelka pardubické nemocnice Štěpánka Fraňková končí, kvůli případu poškození zdraví novorozence…

Dostupnost léků zajistí čtyři přípravky, zjistila asociace

14.10.2019 17:10 Léky prakticky nemají výpadky dodávek, pokud existují alespoň čtyři přípravky se stejnou účinnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama