Schizofrenie českého lékárnictví: Ve dne do lékárny do 15 minut, v noci nastává problém

V médiích se během posledních týdnů objevily informace o tom, že v regálech chybí některé léky. Jak je to ale se samotnými lékárnami? Zabýval se tím projekt Česko v datech. Dostupnost tuzemských lékáren je v evropském měřítku dobrá, problém ale představuje noční provoz.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Lékárny

Přinejmenším na jeden zelený kříž narazíme v 858 obcích, vlastní lékárnu tak má 14 % českých obcí. Nejvíce provozoven je v Praze, konkrétně 333, na jednu lékárnu tak v hlavním městě připadá 3900 zákazníků. V Česku se přitom nachází města s větším počtem obyvatel, které lékárnu nemají. Jde třeba o Chlumec v Ústeckém kraji, kde žije téměř 4500 lidí.

Obecně je ale dostupnost lékáren v Česku velmi dobrá. Delší než čtvrthodinovou cestu pro léky musí absolvovat jen obyvatelé sedmi obcí. Podle autorů studie ale v celoevropském srovnání nejde o žádnou tragédii.

Vůbec nejméně lékáren se nachází v okrese Jeseník, naopak nejméně obyvatel (2540) na jednu lékárnu připadá v okrese Prachatice, v čemž hraje roli nízká hustota obyvatel, tento okres má totiž třetí nejnižší počet obyvatel v Česku. S velkých měst se vymyká Hradec Králové, kde se farmacie studuje. Jedna lékárna zde má na starosti rovněž méně než 3000 lidí.

V souvislosti s fenoménem právě skončeného seriálu České televize zmiňme také Most. Jedním z problémů tohoto severočeského města může být i fakt, že v žádném jiném okresním městě nepřipadá na jednu lékárnu tolik obyvatel. V Mostě je to konkrétně pět a půl tisíce lidí.

Celostátním problémem je naopak noční dostupnost léčiv. V Česku funguje jen 14 pohotovostních lékáren, celá polovina z nich se navíc nachází v Praze. Sedm dní v týdnu funguje po celých 24 hodin jen deset z těchto 14 provozoven. Přinejmenším na chvíli otevírá o víkendech polovina tuzemských lékáren.

Na konci roku 2018 fungovalo v celém Česku celkem 2755 lékáren a výdejen léků. Každá pátá provozovna pak patří do jedné ze dvou tuzemských lékárenských sítí Dr. Max a Benu. Podle některých odborníků to má zásadní vliv na podobu celého trhu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nedostatek zubařů v Česku? Kdepak, problém je jinde. Vojtěch už navrhl…

20.03.2019 16:03 Zdravotní pojišťovny by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) měly preferovat…

Třetinu případů tuberkulózy v ČR tvoří cizinci. Přispěly i neshody kolem…

20.03.2019 15:50 Počet případů tuberkulózy v Česku klesl za posledních deset let o polovinu, přesto řeší čeští…

Má váš praktický lékař spíš zavřeno než otevřeno? Od května by se to mohlo…

20.03.2019 13:02 Aktualizováno Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce navýšit platby pro praktické lékaře, kteří budou mít…

Brexit dopadne na české zdravotnictví. Kliniky ztratí pacienty

17.03.2019 17:22 Britové často míří do Česka za umělým oplodněním nebo plastickou chirurgií. Některé kliniky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama