Schizofrenie českého lékárnictví: Ve dne do lékárny do 15 minut, v noci nastává problém

V médiích se během posledních týdnů objevily informace o tom, že v regálech chybí některé léky. Jak je to ale se samotnými lékárnami? Zabýval se tím projekt Česko v datech. Dostupnost tuzemských lékáren je v evropském měřítku dobrá, problém ale představuje noční provoz.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Lékárny
doporučujeme

Přinejmenším na jeden zelený kříž narazíme v 858 obcích, vlastní lékárnu tak má 14 % českých obcí. Nejvíce provozoven je v Praze, konkrétně 333, na jednu lékárnu tak v hlavním městě připadá 3900 zákazníků. V Česku se přitom nachází města s větším počtem obyvatel, které lékárnu nemají. Jde třeba o Chlumec v Ústeckém kraji, kde žije téměř 4500 lidí.

Obecně je ale dostupnost lékáren v Česku velmi dobrá. Delší než čtvrthodinovou cestu pro léky musí absolvovat jen obyvatelé sedmi obcí. Podle autorů studie ale v celoevropském srovnání nejde o žádnou tragédii.

Vůbec nejméně lékáren se nachází v okrese Jeseník, naopak nejméně obyvatel (2540) na jednu lékárnu připadá v okrese Prachatice, v čemž hraje roli nízká hustota obyvatel, tento okres má totiž třetí nejnižší počet obyvatel v Česku. S velkých měst se vymyká Hradec Králové, kde se farmacie studuje. Jedna lékárna zde má na starosti rovněž méně než 3000 lidí.

V souvislosti s fenoménem právě skončeného seriálu České televize zmiňme také Most. Jedním z problémů tohoto severočeského města může být i fakt, že v žádném jiném okresním městě nepřipadá na jednu lékárnu tolik obyvatel. V Mostě je to konkrétně pět a půl tisíce lidí.

Celostátním problémem je naopak noční dostupnost léčiv. V Česku funguje jen 14 pohotovostních lékáren, celá polovina z nich se navíc nachází v Praze. Sedm dní v týdnu funguje po celých 24 hodin jen deset z těchto 14 provozoven. Přinejmenším na chvíli otevírá o víkendech polovina tuzemských lékáren.

Na konci roku 2018 fungovalo v celém Česku celkem 2755 lékáren a výdejen léků. Každá pátá provozovna pak patří do jedné ze dvou tuzemských lékárenských sítí Dr. Max a Benu. Podle některých odborníků to má zásadní vliv na podobu celého trhu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD zdevastovala zdravotnictví? Babiš opět odbyl Hamáčka, jednání nebude

19.09.2019 16:42 Premiér Andrej Babiš (ANO) nemíní jednat v koalici o dalším navýšení financí pro zdravotnictví v…

Radikální změny ve zdravotnictví: Urgentní příjem a pohotovost mají být v…

19.09.2019 15:54 Urgentní příjem pro vážně zraněné pacienty a lékařská pohotovost by měly být v každém okrese, v…

Finanční injekce pro české zdravotnictví. 420 milionů půjde z fondů EHP a…

19.09.2019 14:12 Aktualizováno České zdravotnictví dostane v příštích letech 420 milionů korun z Fondů Evropského hospodářského…

České zdravotnictví před kolapsem? Hamáček jednal s krizovým štábem

19.09.2019 13:31 Předseda ČSSD Jan Hamáček očekává další koaliční jednání s hnutím ANO o penězích ve zdravotnictví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama