Zrušení plateb za státní pojištěnce? Babiš je proti

Premiér Andrej Babiš ČTK potvrdil, že nesouhlasí se zrušením plateb státu za státní pojištěnce, jak navrhla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). O odmítavém postoji předsedy vlády informoval po dopoledním jednání šéfů profesních komor s premiérem a několika ministry prezident České lékařské komory Milan Kubek. Cílem změny je podle ministerstva financí nastavení systému, který nebude závislý na ekonomickém cyklu. Je součástí plánu na zrušení superhrubé mzdy.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Podle Kubka by systém veřejného zdravotního pojištění destabilizoval. Návrh odmítá ministerstvo zdravotnictví i zdravotničtí odborníci. "Pan premiér jednoznačně řekl, že toto prosazovat a podporovat nebude," řekl Kubek. Jeho slova potvrdil premiér ČTK v SMS zprávě.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jde o návrh Schillerové, který vzešel z pracovních debat. "Ministerstvo zdravotnictví v tomto směru má jiný návrh na automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce. Jsou to nějaké interní debaty zatím, není ani žádný legislativní návrh, nic podobného, takže určitě se o tom ještě debaty povedou," řekl novinářům při příchodu na jednání vlády.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) míní, že by návrh znamenal snížení daní pro miliony lidí. Zároveň je ale podle něj nutné kompenzovat výpadek rozpočtu, který by činil 100 miliard. Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) poznamenal, že Schillerová ještě svůj návrh dostatečně nepředstavila. Sociální demokracie podle něj s modelem probíraným v médiích nesouhlasí.

Stát letos za svého pojištěnce odvádí 1018 korun měsíčně. Loni to bylo 969 a předloni 920 korun. Meziroční nárůst je asi 3,5 miliardy korun. Minimální záloha na zdravotní pojištění pro živnostníky letos činí 2208 korun a pro lidi bez zdanitelných příjmů 1803 korun. Loni to bylo u živnostníků 2024 korun a pro osoby bez příjmů 1647 korun.

Celkově letos systém veřejného zdravotního pojištění bude hospodařit podle odhadů asi se 320 miliardami korun. Peníze přerozdělí zdravotní pojišťovny na úhradu zdravotní péče.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exotická klíšťata přenášejí nebezpečnou nemoc. Problémy hrozí po celém…

16.09.2019 15:18 Aktualizováno Před rokem o existenci pijáka lužního věděli jen odborníci. Tento vzácný druh klíštěte může být pro…

Ministr "SuperStar" Vojtěch rozzuřil Čechy: Neuvěřitelně lžete. Jste…

16.09.2019 12:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pořádně naštval Čechy. Na sociálních sítích pokoušel…

Způsobí globální epidemie matky? Expert prozradil, jak fungují mýty o…

15.09.2019 16:10 Očkování není dostatečně účinné, pro děti je nebezpečné a dokonce může způsobovat autismus. Toto…

Krize zažehnána? Do zdravotnictví půjde dalších šest miliard nad rámec…

13.09.2019 17:07 Z rezerv zdravotního pojištění by příští rok mohlo jít do zdravotní péče dalších šest miliard nad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama