Zrušení plateb za státní pojištěnce? Babiš je proti

Premiér Andrej Babiš ČTK potvrdil, že nesouhlasí se zrušením plateb státu za státní pojištěnce, jak navrhla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). O odmítavém postoji předsedy vlády informoval po dopoledním jednání šéfů profesních komor s premiérem a několika ministry prezident České lékařské komory Milan Kubek. Cílem změny je podle ministerstva financí nastavení systému, který nebude závislý na ekonomickém cyklu. Je součástí plánu na zrušení superhrubé mzdy.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Podle Kubka by systém veřejného zdravotního pojištění destabilizoval. Návrh odmítá ministerstvo zdravotnictví i zdravotničtí odborníci. "Pan premiér jednoznačně řekl, že toto prosazovat a podporovat nebude," řekl Kubek. Jeho slova potvrdil premiér ČTK v SMS zprávě.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jde o návrh Schillerové, který vzešel z pracovních debat. "Ministerstvo zdravotnictví v tomto směru má jiný návrh na automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce. Jsou to nějaké interní debaty zatím, není ani žádný legislativní návrh, nic podobného, takže určitě se o tom ještě debaty povedou," řekl novinářům při příchodu na jednání vlády.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) míní, že by návrh znamenal snížení daní pro miliony lidí. Zároveň je ale podle něj nutné kompenzovat výpadek rozpočtu, který by činil 100 miliard. Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) poznamenal, že Schillerová ještě svůj návrh dostatečně nepředstavila. Sociální demokracie podle něj s modelem probíraným v médiích nesouhlasí.

Stát letos za svého pojištěnce odvádí 1018 korun měsíčně. Loni to bylo 969 a předloni 920 korun. Meziroční nárůst je asi 3,5 miliardy korun. Minimální záloha na zdravotní pojištění pro živnostníky letos činí 2208 korun a pro lidi bez zdanitelných příjmů 1803 korun. Loni to bylo u živnostníků 2024 korun a pro osoby bez příjmů 1647 korun.

Celkově letos systém veřejného zdravotního pojištění bude hospodařit podle odhadů asi se 320 miliardami korun. Peníze přerozdělí zdravotní pojišťovny na úhradu zdravotní péče.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Potíže s rouškami. Dodávky ochranných pomůcek do některých nemocnic mají…

27.02.2020 10:42 Dodávky ochranných pomůcek do některých nemocnic mají zpoždění. Například Městská nemocnice v…

Koronavirová hysterie je horší než sama nemoc. Lidem hrozí psychické…

27.02.2020 09:04 Evropa, Českem nevyjímaje, se pomalu propadá do koronavirové hysterie. Lidé berou útokem obchody,…

Opatření proti koronaviru? Je jediné řešení, říká český epidemiolog

26.02.2020 23:19 Aktualizováno Zatímco před týdnem byl koronavirus mimo Čínu spíše vzácností, dnes přibývá počet nakažených…

Kvůli koronaviru odmítají některé nemocnice v ČR dárce krve

26.02.2020 15:04 Aktualizováno Některé pražské nemocnice kvůli novému typu koronaviru odmítají dárce krve, kteří vycestovali mimo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama