Jedno kousnutí a po zbytek života jste bez masa. Čechy ohrožuje klíště, které přenáší alergii

Nejprve se objeví svědění, k tomu se ale přidá další, poměrně nezvyklý symptom. Bolest žaludku a zhoršení dýchání. Nemocný upadá do mdlob a dostavuje se anafylaktický šok. Ten může skončit i smrtí. Alergici vědí, že takto se projevuje právě alergie. Málokoho ale napadne, ho tento stav může potkat po kousnutí klíštětem.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Klíště americké
doporučujeme

Klíště americké je jedním z nejnebezpečnějších parazitů, který se může přisát na člověka. Přenáší totiž alergie, a to konkrétně na maso. Všimli si toho před několika lety lékaři poté, co se jim v ordinaci množily případy kolapsů lidí, kteří dříve alergiemi netrpěli.

Dlouho nikdo nevěděl, jak alergie vzniká. Až nedávno se zjistilo, že za ním stojí kousnutí od klíštěte, které ještě donedávna žilo především ve Spojených státech. Nyní se ale dostalo do Evropy a vzhledem k zálibě Čechů v cestování do zahraničí i v procházkách do lesa jsou ohroženi i oni.

Klíšťata přenáší svým kousnutím alergii na červené maso, tedy především hovězí a vepřové. Vědci si ale dlouho mysleli, že aby klíšťata mohla alergii na člověka přenést, musí nejprve sát krev zvířete. Jak se v nejnovější studii ukázalo, není to pravda.

Klíště může alergii vyvolat kdykoliv. Ta totiž vzniká při imunitní reakci na sacharid alfa-gal, který je běžný v těle všech savců, s výjimkou člověka. když se alfa-gal dostane do lidského těla, tělo zareaguje alergickou reakcí.

Reakce na alfa-gal už dávno nehrozí pouze Američanům. Stále větším problémem je i pro Evropany, Čechy nevyjímaje. Podle vědců z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se reakce na alfa-gal vyskytuje například u zaměstnanců v lesnictví.

"Tito lidé se velmi často pohybují v lesních porostech a jejich okolí, kde na ně číhají klíšťata. S rozvojem alfa-gal alergie v jejich případě těsně souvisí počet přisátí klíštěte a hladina protilátek IgE zacílených vůči sacharidu alfa-gal,“ uvedli na webu univerzity čeští vědci.

Alergie se přitom nemusí objevit hned, ale klidně i několik let po kousnutí klíštětem. Jde přitom o alergii se vším, co k ní patří. Kromě svědění se objevují i další příznaky, které mohou končit šokem, tedy život ohrožujícím stavem, nebo dokonce smrtí.

Loading...
Vstupte do diskuze (32)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

55 tisíc lidí odříznuto od nemocnice? Ve Šluknovském výběžku hrozí pohroma

11.07.2019 13:52 Ústecký kraj má nadále zájem poskytnout pomoc při zajištění zdravotní péče ve Šluknovském výběžku,…

Zpackaný porod? Soud zamítl žalobu na FN Olomouc, rodiče postižené dcery…

10.07.2019 14:42 Olomoucký okresní soud dnes zamítl žalobu rodičů na Fakultní nemocnici Olomouc kvůli údajně…

Do babyboxu v Nymburce někdo odložil holčičku, dostala jméno Kateřina

06.07.2019 17:08 Do babyboxu v nymburské nemocnici někdo odložil několikadenní dítě. Holčička dostala jméno Kateřina…

Zemřel zakladatel tuzemské dětské onkologie Josef Koutecký, zachránil…

06.07.2019 11:16 Ve věku 88 let zemřel v pátek lékař Josef Koutecký. V roce 1964 stál u zrodu dětské onkologie, do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama