Třetinu případů tuberkulózy v ČR tvoří cizinci. Přispěly i neshody kolem definice, kdo je migrant

Počet případů tuberkulózy v Česku klesl za posledních deset let o polovinu, přesto řeší čeští lékaři jeden zásadní problém. Třetinu současných výskytů této nemoci u nás tvoří cizinci. Chybí totiž legislativa, která by přinesla stoprocentní jistotu, že agenturní pracovníci podstoupili řádnou prohlídku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto.
doporučujeme

V České republice loni onemocnělo tuberkulózou 380 lidí. O celou třetinu případů se ale postarali cizinci, především jde o agenturní pracovníky z Ukrajiny, Ruska, Vietnamu, Mongolska nebo Rumunska, kde je největší incidence této nemoci v rámci celé Evropské unie. Tamní úřady evidují 66 případů tuberkulózy na 100 tisíc obyvatel.

Agentury najímají takové pracovníky na základě poptávky českých firem, oproti nim však nemusí plnit některá kritéria. „Měly by garantovat jejich dobrý zdravotní stav. Praxe je však taková, že tito lidé často neprojdou zdravotními prohlídkami, které by tuberkulózu a další nakažlivé nemoci odhalily,“ popisuje pro EuroZprávy.cz předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

„Tím, že nejsou zaměstnanci podniku, kam nastupují, netýkají se jich zdravotní prohlídky před nástupem do zaměstnání. Jejich stav garantuje agentura, a pokud ona tuto prohlídku neprovede a pustí nemocného do práce, dostává se tak nemocný do bezprostředního styku se zdravými zaměstnanci,“ vysvětluje Šonka.

Praktičtí lékaři se dnes běžně s tuberkulózou nesetkávají, protože nakažení často nejsou u žádné praxe přihlášeni. Nejčastěji se tak s touto nemocí setkávají závodní lékaři, kteří však vyšetřují pouze lidi, kteří jsou zaměstnáni přímo příslušným průmyslovým provozem. Páky, které by umožnily provedení prohlídky u agenturních pracovníků, nejsou.

Právě na to si však lékaři stěžují. „Chybí legislativa, která by pracovní agentury nutila k provedení pořádné vstupní prohlídky, jejíž součástí by byl i rentgen plic,“ konstatuje Šonka. Souhlasí s nim i předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Vašáková. „Vadí mi, že taková vyhláška neexistuje,“ uvedla pro EuroZprávy.cz.

Organizace se proto chtějí obrátit i na současného ministra Adama Vojtěcha (ANO). V minulosti už se ministerstvo zdravotnictví touto problematikou zabývalo, avšak panovaly neshody ohledně právní definice migranta. Profesorka Vašáková zastávala princip „padni komu padni“, ministerstvo se však obávalo reakcí lidí ze západní Evropy, kteří by v takovém případě museli prohlídky rovněž podstoupit.

Celkově ale počet případů tuberkulózy v Česku rapidně klesá. Letošní čísla jsou zatím neúplná, podle odhadu vedoucího Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou Jiřího Wallenfelse nakonec počet případů překročí 400. Ještě v roce 2008 však bylo v Česku zaznamenáno více než 800 případů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doktorům se papíry dělat nechce, bouří se proti navyšování administrativy

13.06.2019 17:28 Aktualizováno Praktici se topí v administrativě, bere jim čas na pacienty. Obracejí se proto na ministra…

E-neschopenky se budou plně testovat od října. Hrozí kolaps systému?…

13.06.2019 15:59 Nové elektronické neschopenky, které by se měly povinně používat od příštího roku, začnou úřady,…

Případ krvácejícího chlapce (8) otřásá Pardubickou nemocnicí, hejtman…

13.06.2019 08:31 Náměstek léčebné péče Pardubické nemocnice Roman Michálek odstoupil z funkce kvůli vyšetřování dva…

Cesta k lékaři? Češi podstupují martyrium, mohou si za to i sami. Pomoci…

12.06.2019 16:02 Každý devátý občan dojíždí za zdravotní péčí pravidelně dál než 30 kilometrů. Devět z deseti by ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama