Do nemocnic potečou desítky milionů, Evropská unie zafinancuje urgentní příjmy

Kraje by mohly v budoucnu získat desítky milionů korun z evropských fondů na vybavení a modernizaci urgentních příjmů nemocnic. Pojišťovny by také měly krajským nemocnicím hradit navazující lékařskou pohotovost. Uvedla to předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Mračková Vildumetzová (ANO) po dnešním jednání hejtmanů s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO).

Nemocnice Motol, ilustrační foto
doporučujeme

"Tam, kde už mají plnohodnotné urgentní příjmy a dokázali by je propojit s lékařskou pohotovostní službou, by pak od 1. ledna 2020 měli hrazenu tuto službu prostřednictvím zdravotních pojišťoven," uvedla Vildumetzová. Praktičtí lékaři by měli mít povinnost tuto pohotovostní službu při urgentním příjmu vykonávat.

Ministr s hejtmany řešil i dotace na rezidenční místa pro absolventy lékařských fakult, kteří se chtějí stát praktickým lékařem a musejí se pro samostatný výkon této práce pod dohledem vzdělávat. Vojtěch chce vytvořit po republice pásma, podle kterých by se odstupňovala výše dotace. Vyšší podporu mají získat absolventi, kteří by zamířili do okrajových částí regionů, ve kterých je praktických lékařů nedostatek.

Kraje vítají pokračování projektu Ukrajina, který usnadňuje příchod lékařů z Ukrajiny do Česka. Podle Vildumetzové se bez nich většina krajů neobejde, a to především na interních odděleních. Hejtmani rovněž podporují změnu legislativy k aprobačním zkouškám pro zdravotníky ze zahraničí. "Tito zdravotníci samozřejmě po nástupu musí pracovat pod odborným vedením a je třeba, aby si aktivně doplňovali znalosti," dodala Vildumetzová.

Vojtěch hejtmany požádal, aby ve svých nemocnicích nabídli zdravotníkům očkování proti spalničkám, případně zmapovali na základě odběrů množství jejich protilátek. Do konce dubna mají ministra informovat o tom, jaký je v jednotlivých nemocnicích stav.

V neděli v televizních Otázkách Václava Moravce Vojtěch uvedl, že počet onemocnění spalničkami může letos v České republice vzrůst až na tisícovku. Od začátku roku onemocnělo spalničkami už téměř 370 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda mimořádně projedná opatření už v neděli, oznámil Blatný

23.11.2020 20:47 Vláda se mimořádně sejde kvůli možnému zmírnění opatření proti covidu už v neděli, aby obchody či…

Laboratoře za pondělí zatím odhalily přes 1800 případů covidu

23.11.2020 19:20 V Česku dnes do 18:00 přibylo zatím 1841 potvrzených případů nemoci covid-19, o 163 méně než minulé…

Nové odůvodnění roušek je třikrát delší než původní

23.11.2020 19:15 Nové odůvodnění mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví o nošení roušek je trojnásobně…

Pravidelné testování klientů v domovech důchodců má skončit 4. prosince

23.11.2020 18:00 Pravidelné testování klientů v domovech pro seniory vždy po pěti dnech by mělo skončit 4. prosince.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama