Do nemocnic potečou desítky milionů, Evropská unie zafinancuje urgentní příjmy

Kraje by mohly v budoucnu získat desítky milionů korun z evropských fondů na vybavení a modernizaci urgentních příjmů nemocnic. Pojišťovny by také měly krajským nemocnicím hradit navazující lékařskou pohotovost. Uvedla to předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Mračková Vildumetzová (ANO) po dnešním jednání hejtmanů s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO).

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Nemocnice Motol, ilustrační foto
doporučujeme

"Tam, kde už mají plnohodnotné urgentní příjmy a dokázali by je propojit s lékařskou pohotovostní službou, by pak od 1. ledna 2020 měli hrazenu tuto službu prostřednictvím zdravotních pojišťoven," uvedla Vildumetzová. Praktičtí lékaři by měli mít povinnost tuto pohotovostní službu při urgentním příjmu vykonávat.

Ministr s hejtmany řešil i dotace na rezidenční místa pro absolventy lékařských fakult, kteří se chtějí stát praktickým lékařem a musejí se pro samostatný výkon této práce pod dohledem vzdělávat. Vojtěch chce vytvořit po republice pásma, podle kterých by se odstupňovala výše dotace. Vyšší podporu mají získat absolventi, kteří by zamířili do okrajových částí regionů, ve kterých je praktických lékařů nedostatek.

Kraje vítají pokračování projektu Ukrajina, který usnadňuje příchod lékařů z Ukrajiny do Česka. Podle Vildumetzové se bez nich většina krajů neobejde, a to především na interních odděleních. Hejtmani rovněž podporují změnu legislativy k aprobačním zkouškám pro zdravotníky ze zahraničí. "Tito zdravotníci samozřejmě po nástupu musí pracovat pod odborným vedením a je třeba, aby si aktivně doplňovali znalosti," dodala Vildumetzová.

Vojtěch hejtmany požádal, aby ve svých nemocnicích nabídli zdravotníkům očkování proti spalničkám, případně zmapovali na základě odběrů množství jejich protilátek. Do konce dubna mají ministra informovat o tom, jaký je v jednotlivých nemocnicích stav.

V neděli v televizních Otázkách Václava Moravce Vojtěch uvedl, že počet onemocnění spalničkami může letos v České republice vzrůst až na tisícovku. Od začátku roku onemocnělo spalničkami už téměř 370 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce lidí bez zdravotní péče? Soud poslal rumburskou nemocnici do…

20.11.2019 17:07 Aktualizováno Ústecký krajský soud dnes rozhodl o prohlášení konkurzu na Lužickou nemocnici v Rumburku. Majetek…

Bakterie útočí. Jak prolomit odolnost vůči antibiotikům? Lékaři si všimli…

19.11.2019 15:26 Lékaři by podle odborníků měli předepisovat nejprve úzkospektrá antibiotika působící na konkrétní…

Policie kvůli zakázkám Nemocnice Na Bulovce obvinila Šnajdra

18.11.2019 19:12 Policie dnes zadržela a obvinila podle informací Lidových novin bývalého poslance ODS Marka Šnajdra…

Nemocnice musí zřídit speciální linku a nouzový tým

18.11.2019 11:08 Ministerstvo zdravotnictví doporučilo nemocnicím vytvořit speciální telefonní linku a tým, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama