Spalničky v Česku: Zákaz vstupu nenaočkovaných do školy mohou udělit i čeští hygienici

Na okraji New Yorku vypukla spalničková epidemie takových rozměrů, že byl vyhlášen stav nouze, jehož součástí je zákaz vstupu vybraných osob na některá místa, např. neočkovaných dětí do škol. Jak zjistil server EuroZprávy.cz, podobný zákaz mohou udělit i čeští hygienici.

Spalničky
doporučujeme

Server EuroZprávy.cz v tomto týdnu informoval o situaci na severním newyorském předměstí Rockland, kde byl vyhlášen stav nouze kvůli spalničkové epidemii. Smrtelná infekční nemoc se tam šíří rychlostí nevídanou několik desítek let. Stačilo, aby si jeden z místních infekci přivezl ze zahraničí. Lékaři už zde potvrdili nemoc u 153 pacientů.

Na 6000 neočkovaných dětí nemůže od úterka chodit do škol, obchodních center, restaurací, kostelů či synagog. Zákaz, který se nevztahuje například na dětská hřiště či další otevřené prostory, potrvá 30 dní. „Nebudeme nečinně přihlížet, když jsou u nás děti v ohrožení,“ řekl k vyhlášení mimořádných opatření zástupce rocklandského úřadu Ed Day.

V souvislosti s klesajícím procentem očkovaných dětí registrují zvýšený počet onemocnění spalničkami i další země včetně Česka. Třeba pražská hygienická stanice evidovala k 22. březnu 229 potvrzených případů spalniček. Hrozí, že by české ministerstvo zdravotnictví mohlo rovněž vyhlásit stav nouze?

„Za současné situace, s ohledem na trend výskytu spalniček v ČR a zákonem danou povinnost očkování mj. i proti spalničkám, je zcela adekvátní obvyklý postup, kdy protiepidemická opatření stanovuje místně příslušná krajská hygienická stanice,“ uvedla pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Jak tedy čeští hygienici postupují? „Protiepidemická opatření v ohnisku nákazy spalničkami jsou organizována v souladu s platnou legislativou ČR. Jejich základem je vymezení osob, které jsou součástí ohniska nákazy a stanovení protiepidemických opatření v závislosti na výsledku epidemiologického šetření,“ popisuje mluvčí.

„Součástí uvedených opatření může být, v závislosti na konkrétním případu, i restrikce pobytu vytipovaných kontaktů s nemocným spalničkami ve veřejných prostorách včetně vzdělávacích institucí,“ dodává Štěpanyová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku přibyl za včerejšek rekordní počet nově nakažených

28.10.2020 07:54 Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15.000. V úterý potvrzených…

Covid v Česku láme další rekordy. Počet nakažených za dnešní den je enormní

27.10.2020 22:01 Aktualizováno V pondělí v Česku zemřelo 136 lidí s nemocí covid-19, nejvíc za jeden den od začátku epidemie. Dnes…

Počet mrtvých s covidem v Česku překonal 2500

27.10.2020 20:37 Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října, poslední dny už…

Kontrola covidové jednotky mě nyní zaráží, říká pro EZ Třešňák. Jde o…

27.10.2020 18:31 Aktualizováno Jsou rozhněvaní. Pirátští poslanci Olga Richterová i Petr Třešňák, kteří jsou členy Výboru pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama