Rezignoval šéf Fakultní nemocnice u sv. Anny, vyvedl ji z problémů

Ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Martin Pavlík podal rezignaci. Skončí k 30. červnu, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Pavlík odchází z funkce po pěti letech, chce se věnovat medicíně a rád by zůstal lékařem nemocnice. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nemocnice za Pavlíkova vedení výrazně zlepšila svou ekonomickou kondici a dnes hospodaří s nejlepšími výsledky za poslední dobu. Ministerstvo vypíše v nejbližších dnech výběrové řízení.

Ministerstvo zdravotnictví

Nemocnice dlouhodobě řeší velké dluhy s ohledem na nižší platby z úhradové vyhlášky. Ke konci loňského roku přesáhly celkové závazky dvě miliardy korun. Závazky po splatnosti jsou necelá miliarda, zbytek jsou například faktury třeba za léky nebo krev, které jsou ještě ve splatnosti. Nemocnice každoročně končila ve ztrátě kolem 200 milionů korun, loni se poprvé po letech dostala do kladných čísel. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Výsledek hospodaření ale nemocnice teprve zveřejní.

Pavlík se rozhodl rezignovat sám. "Po pěti letech v čele velké fakultní nemocnice jsem vyhodnotil, že je nejvyšší čas vrátit se zpátky k medicíně. Myslím, že i z manažerského pohledu změna ve vedení nemocnici prospěje a posune ji dál," uvedl Pavlík.

Odchází za situace, kdy nemocnice loni po letech ztrát hospodařila v kladných číslech. "Ministerstvu děkuji za důvěru a podporu, i díky které předávám nemocnici v nejlepším ekonomickém stavu, kterého šlo za dané situace dosáhnout," uvedl Pavlík.

"Nemocnice se každoročně z důvodu historicky špatně nastavených úhrad potýká s vysokými ztrátami. Za působení ředitele Martina Pavlíka se však podařilo její ekonomickou kondici výrazně zlepšit, a dnes tak hospodaří s nejlepšími výsledky za poslední dobu. Panu řediteli je tedy rozhodně za co poděkovat," konstatoval ministr Vojtěch. Dodal, že je rád, že chce Pavlík zůstat v nemocnici jako lékař.

Odcházející ředitel se vrátí na anesteziologicko-resuscitační kliniku, z níž před pěti lety do vedoucí funkce přešel. "Celý život jsem se věnoval intenzivní péči. Čím déle jsem mimo obor, tím složitější je návrat k němu. Nemocnice je pro mne srdeční záležitostí a nemám v úmyslu ji opouštět," uvedl Pavlík.

Podle něj se všichni zaměstnanci podíleli na ekonomické stabilizaci nemocnice. "Poděkování nepatří pouze managementu, ale všem zaměstnancům, protože se řada přijatých opatření dotkla všech provozů zdravotnických i nezdravotnických," dodal Pavlík. Nemocnice musela před lety zavést úsporná opatření ke snížení nákladů, jedním byla redukce pracovních úvazků o necelých 150.

Ministerstvo tak v krátké době hledá ředitele už třetí brněnské organizace. V únoru rezignoval po 18 letech ředitel Psychiatrické nemocnice Brno Marek Radimský, v pondělí podal po pěti letech kvůli věku rezignaci ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Jan Žaloudík.

Využívejte i metodu na vyšetření protilátek. V Rakousku funguje, vyzývá…

19.06.2021 22:00 Aktualizováno Místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že se už několik měsíců…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

19.06.2021 21:59 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Českou lékařskou komoru povede dalších pět let Milan Kubek

19.06.2021 19:55 Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na dnešním…

V pátek přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl

19.06.2021 10:17 V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně…

NSS tento týden označil další čtyři protiepidemická opatření za nezákonná

18.06.2021 16:44 Nejvyšší správní soud (NSS) tento týden pokračoval v kritice opatření proti šíření koronaviru,…

Česko očkuje pomalu. V podaných dávkách v EU zaostává

18.06.2021 14:03 Při očkování proti nemoci covid-19 postupují z větších států nejrychleji Spojené arabské emiráty. V…

Lékaři si o víkendu zvolí prezidenta, opět kandiduje Kubek

18.06.2021 12:18 Lékaři si v sobotu na sjezdu v Praze zvolí prezidenta České lékařské komory na další období. O post…

Mobilní aplikace pro uložení covidových certifikátů bude spuštěna do konce…

18.06.2021 10:33 Aplikace pro uložení covidových certifikátů v mobilu bude spuštěna do konce června. Pro jejich…

Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nákazy

18.06.2021 09:15 Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nemoci covid-19, což je o 14 procent méně než před týdnem.…

Ministerstvo už prohrálo 17 sporů o protikoronavirová opatření

17.06.2021 17:02 Ministerstvo zdravotnictví dosud prohrálo 17 soudních sporů o mimořádná protikoronavirová opatření.…

Související:

Právě se děje